Femina.cz » Magazín » Móda » Hedvábí

Hedvábí

Hedvábí

Magazín: Móda | autor: Zuzka | vydáno 22. 11. 2006

Jak je možné, že housenka vyprodukuje tak krásnou věc, jako je hedvábí


Hedvábí je pevné, lesklé a měkké vlákno, jenž saje pot, v létě chladí a v zimě hřeje.  Krom toho se také používá pro výrobu tkaniny a navíc se z něj vyrábí vzhledově podobné syntetické hedvábí. Ovšem jeho vlastnosti jsou jiné a rozdíl je též v ceně.

Prvně jmenované, tedy pravé hedvábí, je produktem bource morušového, přesně výměšků jeho žláz. Ty rychle tuhnou a vytvářejí dvojice tenkých vláken, z nichž si motýl (v tu chvíli je ještě housenkou) vytváří kuklu. Hedvábné vlákno se pak získá tím, že se tyto kukly rozvinou.  Průměrná délka dosahuje 3 až 4 km!

Hedvábí se prvně objevilo v Číně a první zmínky o něm se datují až do 3. tisíciletí př. n. l. Vždycky bylo jedním z velice cenných obchodních artiklů, což dokazuje i to, že jakýkoli pokus o vývoz technologie se trestal smrtí! Číňané si díky tomu monopol udrželi až do 6. století n. l.!

Bourec se podle pověsti dostal do Evropy zásluhou dvou mnichů, kteří pár tohoto motýla na starý kontinent dopravili. Výroba se hodně rozvíjela během křížáckých  válek, kdy křižáci spolupracovali s Benátčany. Jejich zásluhou je, že se hedvábí rozšířilo do celé Evropy.  

Zmínila jsem se také o syntetickém hedvábí, které je chápáno jako náhražka pravého hedvábí. Vzhledově je stejné, ale bohužel svými vlastnostmi se pravému  nevyrovná  - je neprodyšné a na nošení není tolik příjemné. Na druhou stranu je ale levnější a na výrobu rychlejší.

PS: Věděli jste, že za třpytivý povrch vděčí hedvábné látky odrazu světla od vláken, jejichž průřez není kulatý ale trojúhelníkový.


Zdroj: encyklopedie Wikipedia

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
04. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
03. 11. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Prodlužuje, tvaruje, zhušťuje!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 07. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

07. 12. 2016 Horoskop Blíženec

Snažíš se s partnerem marně o miminko a už pomalu ztrácíš naději? Pak dnes si určitě naplánuj romantický večer. Mohlo... Celý horoskop

Karta dne

Ďábel
Dnes raději odlož důležitá rozhodnutí stranou, zejména pokud jde o vztahy a finanční záležitosti. Mohla bys přijít nejen o značnou finanční sumu, hrozí ti také ztráta ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist