Femina.cz » Magazín » Móda » Estée Lauder

Estée Lauder

Estée Lauder

Magazín: Móda | autor: Magdalena Rejhonová | vydáno 11. 01. 2005

Jako první prosadila teorii, že žena nemusí chodit na kosmetiku do salónů, ale může si kosmetické výrobky koupit sama v obchodních domech. Jejím životním krédem bylo, že žena by měla mít perfektně padnoucí oblečení, hezky upravené vlasy a asertivní šarm.

Když Estée Lauder svoji firmu zakládala, domnívala se, že rozjíždí malý obchod. Z tohoto malého obchodu se během padesáti let stal obří kosmetický koncern, který své výrobky prodává ve stoosmdesáti zemích, minulý rok vydělal okolo 3.6 bilionů dolarů a kromě značky Estée Lauder vlastní i takové značky, jakými jsou Helena Rubinstein, Elizabeth Arden, Clinique, Origins nebo Aramis.

Esteé Lauder, rozená Josephine Esther Mentzer, vyrůstala jako dcera východoevropských imigrantů v New Yorku ve čtvrti Queens nad obchodem svého otce, který pocházel z Čech.

Svůj vlastní obchod začala prodejem pleťových krémů, které vyráběl její strýc, vystudovaný chemik. Vše začalo velmi nevinně. Strýc už byl v důchodu, pro rodinu nebyl moc užitečný, a tak se snažil do domácnosti přispět alespoň svými zkušenostmi z oblasti chemie. Kromě dalších prostředků pro domácnost také vyráběl domácí krémy, jejichž kvalitu Estée už jako mladá odhalila a rozhodla se je zkusit prodávat.

Nejprve začala krémy nabízet v kosmetických salónech, zde se však tržba moc nehýbala, a proto se rozhodla pronajmout si vlastní stánek v obchodním domě. Estée Lauder uznávala pouze kvalitu a věděla, že své zboží chce nabízet jen v tom nejlepším. Zamířila tedy rovnou do Saks Fifth Avenue, jednoho z nejluxusnějších obchodních domů v Americe. Získat zde prodejní pult nebylo lehké, ale Estée Lauder šla tvrdě za svým a v roce 1948 si své místo nakonec vybojovala.

Věděla, že základem úspěchu je spokojenost zákaznic, a z tohoto důvodu kladla velký důraz na osobní komunikaci mezi prodejcem a zákaznicemi. Jako první zavedla zkušební vzorky, malé dárečky k nákupu a prezentaci výrobků na modelkách. Modelky si vždy vybírala sama a jak později uvedla, dávala přednost dívkám, které byly nejen krásné v obličeji, ale které byly zároveň nečím zajímavé a více osobnosti. Chtěla, aby si zákaznice její výrobky spojovaly s ženou krásnou a zajímavou. Modelky musely být vždy upravené a musely umět vystupovat. I po čtyřiceti letech, kdy firma začala fungovat, se Estée Lauder účastnila představení nových kosmetických výrobků, otevření nových obchodů a mnoho dalších akcí spojených s prezentací její firmy.

Firmě se začalo dařit a Estée Lauder se stále častěji setkávala s vlivnými lidmi. I to bylo klíčem k jejímu úspěchu. Estée Lauder věděla, že její výrobky jsou kvalitní, a snažila se, aby se dostaly k lidem vyznačujím se svými nároky na kvalitu. Své krémy proto rozdávala nejen přátelům a známým, ale i těmto lidem.

Její obchodní filozofií bylo: „Přemýšlej globálně, jednej lokálně.“ Často se objevovala v prodejnách firmy, aby ukázala prodávajícím, jak zákaznicím věnovat kromě dárku zdarma i správný přístup. „Prodavačka je můj nejdůležitější člověk, je to spoj mezi mnou a mými zákaznicemi.“ Tento přístup se časem ukázal jako geniální.

Ústředním sídlem firmy Estée Lauder bylo po dlouhá léta čtyřicáté patro budovy General Motors na Manhattanu, kde měla její zakladatelka svoji kancelář. Zde se smazávaly rozdíly mezi pracovními a rodinnými povinnostmi - její syn dnes společnost řídí a její vnoučata zastávají vedoucí pozice.

Estée Lauder milovala společnost, byla známá svými obřími večírky a především měla ráda společnost bohatých a známých lidí, které si zvala na večeře. Byla dokonalá hostitelka - nezapomínala na nic co se týkalo jídla a pití, a jak sama říkala, vše se učila za chodu, jak rostla a poznávala lidi z vyšších kruhů.

Estée Lauder zemřela loni 24. dubna. Snad nikdo kromě její rodiny však nevěděl, kolik jí bylo let. Paní Lauder totiž celý život tajila datum svého narození. Média uvádějí buď 1. července 1907 nebo 1908, a proto se také loni ve zprávách o jejím úmrtí objevoval údaj, že se paní Lauder se dožila 96, jinde 97 let.

www.esteelauder.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
03. 05. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
13. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 09. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
04. 09. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream je vyživující, hydratační a regenerační pleťový krém vyrobený ze Shea neboli Karité másla.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 27. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

28. 10. 2016 Horoskop Střelec

Nestihla jsi zhubnout do plavek a teď už si říkáš, že to na zimu nemá cenu? Děláš velkou chybu, pusť se zdravého jídl... Celý horoskop

Karta dne

Paže mečů
Informace, kterou obdržíš, v tobě probudí mnoho zmatku a nejistoty. Na zprávu jsi čekala velmi dlouho a počítala jsi se zcela jinou odpovědí. Sdělí ti ji muž, který bu...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist