Femina.cz » Magazín » Móda » Donna Karan

Donna Karan

Donna Karan

Magazín: Móda | autor: Kamila Čepková | vydáno 29. 12. 2004

Dáma, která v osmdesátých letech kompletně změnila styl oblékání emancipovaných žen v NewYorku. Vytvořila šaty, které byly určené pro ženy sebevědomé, cílevědomé a velice pracovně vytížené. Oblečení bezpochyby elegantní a zároveň nesmírně praktické.

Říká, že je tvořila vlastně pro sebe, chtěla šaty jednoduché avšak zdůrazňující ženské křivky, chtěla šaty ve kterých můžete jít ráno do práce a odtud vyrazit přímo na party.

Donna Faske se narodila 2.října 1948 v Queensu, v NewYorku. Oba její rodiče byli nějakým způsobem spjatí s módou, její matka Helen byla modelkou a otec Gabby prodával pánské oblečení v rodinném obchodě. Možná už zde se vytvořily nějaké předpoklady pro budoucí profesi malé Donny.

Po absolvování střední školy se Donna rozhodla, že svět módy bude patřit jen jí a přihlásila se proto na Parsons school of Design. Již během studií začala pracovat u známé módní návrhářky Anne Klein a časem se stala její pravou rukou. V té době se také stihla vdát za svou první lásku Marka Karana. Jak Donna sama říká, hlavním důvodem svatby pro ni samotnou nebyla horoucí láska a porozumění, ale spíše strach ze samoty. Začal jí tak však nový život, přestěhovali se do nového domu v Lawrence a nové paní domu se narodila dcera Gabrielle.

V roce 1974 Anne Klein zemřela na rakovinu a Donna se tak stala její nástupkyní, bála se však této příliš velké zodpovědnosti a proto si na pomoc povolala svého starého kamaráda ze školy, Louise dell´Olia, aby se stal jejím partnerem v této začínající staronové firmě. Touto spoluprácí vznikl ve své době největší a nesmírně výnosný podnik se sportovním oblečením.

Naopak její manželství procházelo krizí. Donna po nějaké době svého manžela opustila a zamilovala se do Stephana Weisse, sochaře se třemi dětmi, kterého si v roce 1983 vzala. Stal se její velkou oporou, jak v životě soukromém, tak i obchodním.

V roce 1984 Donna Karan vytvořila spolu s manželovou pomocí svou první vlastní značku Donna Karan Collection a po čtyřech letech vznikla druhá, možná ještě úspěšnější, DKNY ( Donna Karan NewYork).

Modely vytvořené touto návrhářkou lze považovat za klasické. V jejích kolekcích najdeme šaty sportovní, večerní i pro běžné nošení. Mísí se v nich jednoduchost s elegancí a komfort s rafinovaností. Výhodou těchto modelů je, že je lze snadno kombinovat s odlišnými kousky oblečení.

Originalita a pracovitost vynesla Donně Karan již spoustu cen. Vyhrála například the Coty American Fashion Critics Award a to hned čtyřikrát, v roce 1977, 1981, 1984 a 1985. Dalším oceněním bylo the CFDA designer of the year award, toto ocenění dostala také čtyřikrát, v roce 1985, 1986, 1990 a 1992.

Ovšem její soukromý život nebyl bohužel vždy jen procházkou růžovým sadem. Její milovaný manžel onemocněl rakovinou a v roce 2001 zemřel. Donna tím ztratila i nejdůležitějšího rádce ve věcech obchodních, spolu například představili nové linie jako například DKNY jeans nebo Donna Karan Home Furnishings (zařízení do domácnosti). Dalším neopomenutelným produktem jsou parfémy vytvářené pod její značkou.

Po smrti manžela se Donna Karan rozhodla stáhnout do ústraní. Prodala tedy svůj výnosný podnik francouzskému konglomerátu LVMH, Moet Hennessy Louis Vuitton, ponechala si zde však místo kreativní ředitelky a pokouší se začít znovu žít.

Cestuje po celém světě, poznává nepoznané a užívá si vše, co ji život do cesty přinese a prý se již naučila vážit si maličkostí. Každý den cvičí yogu, studuje Kabalu a tráví čas se svou dcerou a vnučkou. Ani láska se jí nevyhýbá, nyní žije se svým třicetiletým přítelem J.J. Biasuccim, který je profesí model.

www.donnakaran.com

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
16. 06. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
13. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 09. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
03. 09. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
04. 03. 2011 betha a (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

20. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Okolí tě dnes nebude mít příliš v oblibě, nějak se jim začalo zajídat to, jak se stále chválíš a vytváříš o své osobě... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist