Femina.cz » Magazín » Krása » Zajímavé: Vidíme se krásnější, než ve skutečnosti jsme

Zajímavé: Vidíme se krásnější, než ve skutečnosti jsme

Zajímavé: Vidíme se krásnější, než ve skutečnosti jsme

Magazín: Krása | autor: Lucie Feiková | vydáno 09. 02. 2017

Mrkneš se na sebe do zrcadla a vidíš celkem hezký obrázek? Ještě se neraduj. Vědci totiž tvrdí, že každý člověk má o svém vzhledu vysoké mínění, které se vůbec nepodobá realitě. Tady jsou podrobnosti!

Říká se, že krása je v očích toho, kdo se dívá. A ejhle, ono to fakt sedí! Alespoň to si myslí odborníci, kteří na základě svého výzkumu zjistili šokující fakta. Jejich ortel?

Když jde o vzhled, vůbec na sebe nepohlížíme objektivně! Jak se na něco takového vůbec přišlo? Raději si sedni a zhluboka dýchej. Pořádně tě to vyvede z míry!

Růžové brýle vládnou světu

Vědci z Británie povolali k experimentu jednoho fotografa a několik desítek dobrovolníků. Všichni testovaní se nechali zvěčnit a pak dostali do rukou dvě verze svého snímku. Jedna byla zcela přirozená, bez sebemenšího zásahu. Druhá prošla lehkými úpravami – někde se pomocí techniky vyhladila pleť, jinde se zase zmenšil nos. Však víme, jaká kouzla dokáže šikovný grafik! Respondenti pak měli ukázat na fotku, která se jim více podobá. A děly se neuvěřitelné věci…

Klam versus realita

Většina dotázaných bez výčitek tvrdila, že upravený obrázek „jsou celí oni“! Protože se tomu divili i sami výzkumníci, pro jistotu využili unikátní metodu skenování emocí. Speciální program nahlédl hluboko do hlavy oslovených, zaměřil se na výrazy jejich obličejů a výsledky zaznamenal na graf. Z nashromážděných dat pak vědci spočítali, že zúčastnění se vnímají pětkrát hezčí, než je tomu ve skutečnosti. Může za to pýcha, nebo něco docela jiného?

Proč pravda není vidět?

Psychologové jsou toho názoru, že hodně zaleží na tom, jak dlouho na sebe člověk „zírá“. Prý je to tak nastavené od přírody! Když má na zhodnocení svého obrazu jedinec omezený čas, automaticky vidí „hezčí variantu“. Má-li však k posouzení vizáže více prostoru, automaticky se spustí proces sebehodnocení. Tím na světlo vyplují všechny nedostatky a vady. Tak takhle to je! Čím méně se tedy budeš pozorovat v zrcadle, tím atraktivnější se uvidíš. Převratná myšlenka, co říkáš? Konečně důvod, proč ráno v koupelně neprostát dlouhé minuty!

Jeden důkaz za všechny

Přijde ti to jako přitažené vlasy? Podívej se na fotky ve fotogalerii, o které v tomto pokusu šlo. Ty vpravo jsou upravené a podle dobrovolníků odráží realitu. Když je srovnáš s těmi vlevo a bez úprav, i nás napadne, že tady má někdo trochu vyšší sebevědomí. Na stranu druhou – když nejde o život… Tak záměrně přehlížíme vady na kráse, no a? To přece není hřích! Mít zdravé sebevědomí patří k jednomu z předpokladů úspěšné socializace, začlenění do kolektivu a koneckonců se velmi dobře uplatňuje i při flirtování. Zakomplexované osoby nikoho nezajímají! Nebo snad ano?

A co ty? Napadlo tě někdy, že vypadáš jinak, než se vidíš ty sama? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem, těšíme se příspěvky!

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
14. 02. 2017 Stendy - (reakcí: 0)
10. 02. 2017 Bobina1 - (reakcí: 0)
10. 02. 2017 prastenec Kdyby jen to jak vypadají (reakcí: 1)
09. 02. 2017 pepina . (reakcí: 0)
09. 02. 2017 Johana Nevím, nevím (reakcí: 2)
09. 02. 2017 Viky17 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

25. 03. 2017 Horoskop Střelec

Pokud tě trápí neshody s maminkou, tchýní, dcerou nebo kamarádkou, máš velkou příležitost urovnat veškeré spory se že... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist