Femina.cz » Magazín » Krása » Strašáci, kteří škodí vaší kráse!

Strašáci, kteří škodí vaší kráse!

Strašáci, kteří škodí vaší kráse!

Magazín: Krása | autor: Lucie | vydáno 29. 05. 2014

Naše pokožka se neustále mění. Každý den se tvoří nové kožní buňky a staré odumírají a odpadávají. S přibývajícím věkem či stresem navíc dochází k různým změnám. Které to jsou a jak jim předejít?

Zdravá a dobře vyvážená strava zlepší funkci kůže, stejně jako každého jiného orgánu našeho těla. Strava chudá na životně důležité živiny snižuje prokrvení a přísun kyslíku do kůže, zhoršuje její schopnost bojovat s infekcí, zpomaluje hojení a způsobuje změny ve struktuře a dokonce i v pigmentaci.

Zdravá kůže

Dokonalý stav pleti vám nezaručí jedna živina. Ke zdraví kůže přispívá celá řada vitaminů a minerálů, proto je důležité jíst vyváženou stravu. Některé její součásti musíme ovšem přijímat v dostatečném množství:

 • Voda by měla být na prvním místě. Vyživuje kůži, zvlhčuje ji zevnitř a napomáhá odstraňovat odpadní látky buněčného metabolismu. Nebudete-li pít dostatečné množství tekutin, organismus se dehydratuje, což se projeví na kůži. Všeobecně se radí vypít šest až osm sklenic vody denně. Jestliže často sportujete nebo pijete-li hodně kávy, čaje či alkoholu, tedy látek, které působí jako diuretika (zvyšují tvorbu moči), měli byste pít ještě více, abyste si udrželi vodní hospodářství na optimální úrovni.
 • Antioxidanty, jako vitaminy A, C a E, jsou pro zdraví kůže rozhodující. Je dokázáno, že zpomalují stárnutí, a to jak přirozené, tak předčasné. Ochraňují kůži před škodlivými účinky volných radikálů: molekul, které se vyskytují ve znečištěném ovzduší, cigaretovém kouři a slunečním ultrafialovém záření, ale jež jsou výsledkem i normálních procesů látkové výměny organismu. K  zajištění dostatečného přísunu antioxidantů je nezbytné zahrnout do stravy hodně ovoce a zeleniny.

Nepřítel stres

Slovo stres obvykle vzbuzuje dojem úzkosti, nervozity a psychického tlaku. V životě je ovšem stres pro udržení optimálního fungování organismu nezbytný - uvolňuje tvořivost a podněcuje rozvoj našich schopností.

Musí ho však být přijatelné množství. Ke zdravotním problémům, které se odrážejí i na kůži, vede až nezvladatelné přetížení. Jestliže se snažíte udělat příliš mnoho v příliš krátkém čase, jste jako věční štvanci. A to je příčinou všech nesnází. Dostanete-li se do zátěžové situace, dochází k fyziologickým změnám, které vedou ke zvýšení vaší výkonnosti. Uvolňují se hormony adrenalin, noradrenalin a kortisol, které organismus podnítí k akci.

Účinky stresu

Jestliže je odstraněno bezprostřední ohrožení, organismus se vrací do normálního stavu. Pokud ale nemáte čas se zotavit a stres trvá nepřetržitě, může to zanechat zhoubné následky na vašem zdravotním stavu.

 • Bezprostřední známky přílišné zátěže jsou únava, poruchy spánku a paměti a podrážděnost.
 • Bolesti hlavy nebo migréna, bolesti v zádech, bušení srdce, astma, vysoký krevní tlak, dráždivý tračník, pálení žáhy a zažívací potíže jsou dalšími příznaky.
 • Objevují se tiky, ztrácíte smysl pro humor a zájem o sex a časté jsou nervové záškuby. A nakonec máte pocit, že už nemůžete dál.
 • I hormony uvolňované při stresu způsobují stažení krevních cév, což vede ke zhoršení oběhu krve. Snížené prokrvení kůže má za následek její suchost, tvorbu šupinek a sklon k podráždění.
 • V zátěžových obdobích se mění dýchání, které bývá rychlejší a měkčí. Snižuje se tak množství kyslíku přenášeného krví a následně je kyslíkem zásobována i kůže. Je-li stres dlouhodobý, pokožka bývá bledá, ztrácí zdravý ruměnec, kolem očí a úst se vlivem napětí usazují vrásky.
 • Mnoho kožních chorob, jako je ekzém, lupénka a různé vyrážky vznikají následkem stresu.

Jarní malování: Rozveselte stěny vašeho bytu

Jarní malování: Rozveselte stěny vašeho bytu

Svůj šatník jste už zcela určitě obohatila o nějaký ten parádní kousek, který je na jaro jako stv...

Pracovní rizika

Mnoho lidí tráví dlouhé hodiny při práci v uzavřených prostorách, obyčejně v umělém prostředí, které není dobrým předpokladem pro zdravou kůži. Pracoviště může navíc skrývat rizika charakteristická pro příslušnou profesi od chemických látek až po obrazovky počítačů.

Suchý vzduch

Problémem číslo jedna je nedostatek čerstvého vzduchu. Doma, v autě a kanceláři se neustále pohybujete v umělém prostředí a jste vystaveni působení ústředního topení v zimě, popřípadě klimatizace v létě. Tato regulace teploty v interiéru odebírá vzduchu vlhkost, vysušuje kůži a podporuje tvorbu jemných šupinek.

Rizikové profese

V pracovním prostředí bývá pokožka vystavena škodlivým látkám, jako je cigaretový kouř, náplně kopírek či další silné chemikálie. Jednak kůži znečisťují a usazují se na ní v jemné vrstvičce, ale často také vedou ke vzniku alergických kožních reakcí.

Některé profese mají na pleť obzvláště nepříznivý vliv. Celodenní práce u monitorů vede k suchosti, zarudnutí a podráždění kůže obličeje, což se vysvětluje působením tepla z obrazovky. Zaměstnanci aerolinií, kteří pravidelně létají, trpí vysušováním kůže, očí a rtů. Lidé pracující se silnými chemikáliemi, například kadeřnice, stavbaři nebo automechanici, mívají dermatitidu zejména na rukou a pažích.

Vylepšete si své pracovní prostředí

Změnit podmínky v práci, kde nemáte téměř žádné pravomoce, nebývá jednoduché. Možná vám ale pomohou následujíc í rady:

 • Ve vytopené kanceláři ztlumte topení.
 • Požádejte o odpařovač či zvlhčovač nebo si blízko topných těles či radiátorů ústředního topení postavte nádoby s vodou.
 • Alespoň na chvilku si vyjděte ven. Stačí krátká procházka v době polední přestávky.
 • Neseďte v blízkosti přístrojů jako kopírka, ze kterých se vypařují chemikálie.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
29. 05. 2014 monca - (reakcí: 0)
29. 05. 2014 viki11 .. (reakcí: 0)
29. 05. 2014 glady ... (reakcí: 0)
29. 05. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
29. 05. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Blistex Triple Butters Balzám na rty

Blistex Triple Butters Balzám na rty

Hydratuje a vyživuje rty...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 19. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

19. 01. 2017 Horoskop Beran

Pokud tě dnes pozve kolega z práce na skleničku, pak rozhodně neodmítej, má pro tebe velmi zajímavé informace, které ... Celý horoskop

Karta dne

Devět holí
Zachovej chladnou hlavu a drž si odstup od všech hádavých a konfliktních lidí! Pokud se necháš zatáhnout do nesmyslného sporu, věř, že nevyjdeš jako vítěz. Zbytečně se...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist