Femina.cz » Magazín » Krása » Spotřební lhůta kosmetiky. Proč je důležité ji sledovat?

Spotřební lhůta kosmetiky. Proč je důležité ji sledovat?

Spotřební lhůta kosmetiky. Proč je důležité ji sledovat?

Magazín: Krása | autor: Lucie Feiková | vydáno 02. 06. 2016

Hlídáš si datum, do kterého spotřebovat nakoupené potraviny? Správně! A děláš to i v případě kosmetiky? Ne? Tak to děláš velkou chybu! I ta má totiž časovou lhůtu, po jejímž vypršení ohrožuješ nejen svoji krásu, ale i zdraví!

Čas od času je potřeba udělat malou revizi v kosmetickém kufříku a nekompromisně se zbavit (i když třeba s těžkým srdcem) všeho, co je dávno prošlé. Ostatně, tušíš, jak dlouho by se měla používat třeba řasenka nebo rtěnka? V rámci hesla „nic netrvá věčně“, si udělejme malou rekapitulaci našich kosmetických taštiček a kufříků. 

Nekupuj zajíce v pytli!

Při každém nákupu, ať už jde o tělové mléko, nebo třeba obyčejné oční stíny, je nutné najít datum spotřeby. To je u některých výrobků vyobrazené buď jako symbol otevřeného víčka s velkým písmenem „M“ a číslicí, nebo napsané přímo na obalu. V obou případech to znamená jediné - počet měsíců, během kterých můžeš produkty bez obav používat od chvíle, kdy je poprvé otevřeš. 

Bohužel není výjimkou, že informace o spotřební lhůtě chybí. V tom případě si takový nákup raději rozmysli, vyhneš se návštěvě kožní ambulance nebo dermatologa. Zanícená pleť, zánět spojivek, akné, vyrážky, zarudnutí pleti a celkové podráždění… To všechno tě může potkat, když už produkt neplní svoji primární funkci. 

Kdy je čas na loučení? 

Hned se běžíš podívat do koupelny a studuješ obaly veškeré kosmetiky, kterou používáš, v horším případě narazíš na to, že informace o „čerstvosti“ je po delším zacházení těžko čitelná? A co teď? Jak poznat, že už je to „o zdraví“? 

Pamatuj si, že jakákoliv změna patří mezi hlavní indikátory toho, že něco není v pořádku! Barva, konzistence, vůně. Samozřejmě, že aroma může postupem času vyprchat a není už tolik intenzivní, ale jestli produkt snad i zapáchá, je nejvyšší čas na kosmetickou revizi! A to nejen kvůli nelibé vůni. 

V případě, že se obsah tuby nebo plastového uložiště rozdělí do dvou různých vrstev, které se ne a ne spojit dohromady, platí to samé. Objevují se na povrchu tmavé skvrny? To je příznak různých plísní! Do koše s tím! Zdraví máš jenom jedno! A příště už buď obezřetnější. Mimochodem, víš, co má nejdelší výdrž?

Trvanlivost 3 roky

Tak dlouho vydrží rtěnka. Ale pouze v případě, že není hydratační (její součástí je tuk, který může žluknout, což omezuje její trvanlivost na jeden rok).

Trvanlivost 2 roky

Pudrové oční stíny, lesk na rty, tvářenka. U té je dobré pravidelně prát aplikační štětce (postačí mýdlová voda).

Trvanlivost 1 rok

Balzám na rty, tužka na oči, make-up (čím menší otvor do něj, tím méně bakterií ho bude navštěvovat).

Trvanlivost ½ roku

Pleťové krémy, BB krémy a řasenky. Hlavně maskary by se měly co nejméně potýkat se zběsilým a častým namáčením kartáčku do barvy a tudíž stlačováním vzduchu, protože potom vysychají.  

Kosmetika je osobní. Tečka! 

Když už teď víš, že i kosmetika podléhá zubu času, je nutné zmínit se i o jejím půjčování. Nedělej to! Je sice hezké, že chceš udělat dobrý skutek a někomu pomoct, ale můžeš se tímto způsobem snadno „obohatit“ o viry a bacily. Nehrozí to třeba u krému, který se jen vymáčkne z tuby, tam to tak hrozné není, ale co taková řasenka s rtěnkou? Ty si nech jen pro sebe!

A jak jsi na tom ty s datem spotřeby u kosmetických výrobků? Způsobila ti prošlá kosmetika nějaký zdravotní problém? Napiš nám o tom pod článek! 

Foto zdroj: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
20. 06. 2016 maj_da :-( (reakcí: 0)
02. 06. 2016 soffie trvanlivost (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Orientálně-květinová vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 24. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

24. 01. 2017 Horoskop Lev

Nepouštěj se do žádných obchodů ani se nesnaž uzavírat důležité smlouvy, pokud tě snad napadne vzít si úvěr od pochyb... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist