Femina.cz » Magazín » Krása » Spotřební lhůta kosmetiky. Proč je důležité ji sledovat?

Spotřební lhůta kosmetiky. Proč je důležité ji sledovat?

Spotřební lhůta kosmetiky. Proč je důležité ji sledovat?

Magazín: Krása | autor: Lucie Feiková | vydáno 02. 06. 2016

Hlídáš si datum, do kterého spotřebovat nakoupené potraviny? Správně! A děláš to i v případě kosmetiky? Ne? Tak to děláš velkou chybu! I ta má totiž časovou lhůtu, po jejímž vypršení ohrožuješ nejen svoji krásu, ale i zdraví!

Čas od času je potřeba udělat malou revizi v kosmetickém kufříku a nekompromisně se zbavit (i když třeba s těžkým srdcem) všeho, co je dávno prošlé. Ostatně, tušíš, jak dlouho by se měla používat třeba řasenka nebo rtěnka? V rámci hesla „nic netrvá věčně“, si udělejme malou rekapitulaci našich kosmetických taštiček a kufříků. 

Nekupuj zajíce v pytli!

Při každém nákupu, ať už jde o tělové mléko, nebo třeba obyčejné oční stíny, je nutné najít datum spotřeby. To je u některých výrobků vyobrazené buď jako symbol otevřeného víčka s velkým písmenem „M“ a číslicí, nebo napsané přímo na obalu. V obou případech to znamená jediné - počet měsíců, během kterých můžeš produkty bez obav používat od chvíle, kdy je poprvé otevřeš. 

Bohužel není výjimkou, že informace o spotřební lhůtě chybí. V tom případě si takový nákup raději rozmysli, vyhneš se návštěvě kožní ambulance nebo dermatologa. Zanícená pleť, zánět spojivek, akné, vyrážky, zarudnutí pleti a celkové podráždění… To všechno tě může potkat, když už produkt neplní svoji primární funkci. 

Kdy je čas na loučení? 

Hned se běžíš podívat do koupelny a studuješ obaly veškeré kosmetiky, kterou používáš, v horším případě narazíš na to, že informace o „čerstvosti“ je po delším zacházení těžko čitelná? A co teď? Jak poznat, že už je to „o zdraví“? 

Pamatuj si, že jakákoliv změna patří mezi hlavní indikátory toho, že něco není v pořádku! Barva, konzistence, vůně. Samozřejmě, že aroma může postupem času vyprchat a není už tolik intenzivní, ale jestli produkt snad i zapáchá, je nejvyšší čas na kosmetickou revizi! A to nejen kvůli nelibé vůni. 

V případě, že se obsah tuby nebo plastového uložiště rozdělí do dvou různých vrstev, které se ne a ne spojit dohromady, platí to samé. Objevují se na povrchu tmavé skvrny? To je příznak různých plísní! Do koše s tím! Zdraví máš jenom jedno! A příště už buď obezřetnější. Mimochodem, víš, co má nejdelší výdrž?

Trvanlivost 3 roky

Tak dlouho vydrží rtěnka. Ale pouze v případě, že není hydratační (její součástí je tuk, který může žluknout, což omezuje její trvanlivost na jeden rok).

Trvanlivost 2 roky

Pudrové oční stíny, lesk na rty, tvářenka. U té je dobré pravidelně prát aplikační štětce (postačí mýdlová voda).

Trvanlivost 1 rok

Balzám na rty, tužka na oči, make-up (čím menší otvor do něj, tím méně bakterií ho bude navštěvovat).

Trvanlivost ½ roku

Pleťové krémy, BB krémy a řasenky. Hlavně maskary by se měly co nejméně potýkat se zběsilým a častým namáčením kartáčku do barvy a tudíž stlačováním vzduchu, protože potom vysychají.  

Kosmetika je osobní. Tečka! 

Když už teď víš, že i kosmetika podléhá zubu času, je nutné zmínit se i o jejím půjčování. Nedělej to! Je sice hezké, že chceš udělat dobrý skutek a někomu pomoct, ale můžeš se tímto způsobem snadno „obohatit“ o viry a bacily. Nehrozí to třeba u krému, který se jen vymáčkne z tuby, tam to tak hrozné není, ale co taková řasenka s rtěnkou? Ty si nech jen pro sebe!

A jak jsi na tom ty s datem spotřeby u kosmetických výrobků? Způsobila ti prošlá kosmetika nějaký zdravotní problém? Napiš nám o tom pod článek! 

Foto zdroj: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
20. 06. 2016 maj_da :-( (reakcí: 0)
02. 06. 2016 soffie trvanlivost (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 02. 2017 Horoskop Váhy

V práci všechno šlape podle tvých představ, uvědomíš si, že jsi nepostradatelnou součástí pracovního týmu. Dnes dokáž... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist