Femina.cz » Magazín » Krása » Sluneční alergie: Když se pobyt na slunci změní v nekonečné škrábání

Sluneční alergie: Když se pobyt na slunci změní v nekonečné škrábání

Sluneční alergie: Když se pobyt na slunci změní v nekonečné škrábání

Magazín: Krása | autor: Jana Hlavatá | vydáno 14. 06. 2013

Sluneční alergie neboli ekzém je kožní onemocnění, které se nejčastěji objevuje poté, co vystavíme pokožku intenzivním slunečním paprskům. Ať už na jaře, v létě, v zimě na horách nebo například při pobytu u moře. Pokožka se sklony k slunečnímu ekzému během několika hodin zarudne, začne svědit, nepříjemně pálit, objevit se mohou i mokvající puchýřky. Znáte to? Poradíme vám, co s tím...

Čím dál více pacientů přichází do ordinací dermatologů a kožních lékařů právě s výše popsanými příznaky. Jedná se totiž o nejčastější formu fotodermatitidy. Neexistuje však žádný stoprocentně účinný lék, jediným řešením je důsledná prevence.

Sluneční alergie znepříjemňuje život hlavně ženám
Sluneční alergie se nejčastěji objevuje u lidí s citlivou až přecitlivělou pokožkou po delším pobytu na slunci. Postihuje zejména ženy ve věku od 15 do 40 let. Naštěstí se vyrážka neobjevuje na obličeji, ale spíše ve výstřihu, na ramenech, pažích, nohou, ale i na hřbetech ruky či na nártech.

Léto je tady: Vyberte si plavky přesně pro vaší postavu

Léto je tady: Vyberte si plavky přesně pro vaší postavu

Vybrat si takové plavky, které vám budou slušet a navíc se v nich budete cítit dobře, je bez disk...

Příčinou není slunce, ale alergeny v lidském těle
Ačkoliv sluneční vyrážka bývá označována jako sluneční alergie, nejedná se o alergii v pravém slova smyslu. Je to obranná reakce organismu, která má s alergickými projevy společně některé příznaky. Sluneční ekzém pravděpodobně vzniká jako důsledek reakce slunečních UVA paprsků s alergeny v kůži, z čehož vyplývá, že slunce vlastně ani není skutečným spouštěčem, tím je citlivá pokožka. Zatímco zdravá pokožka reaguje na sluneční paprsky normálně bez jakýchkoli patologických projevů a poškodí se až při nadměrném slunění, citlivá pokožka reaguje nepřiměřeně – buď fototoxicky, nebo fotoalergicky. Na postižených místech se nejpozději do 12 hodin od pobytu na slunci objevují první příznaky alergie. Nejprve se objeví malá zarudlá místa, následuje nepříjemné svědění a nakonec se pokožka osype drobnými puchýřky.

Fototoxickou reakci může odstartovat i opalovací mléko
Citlivá kůže vystavená slunečním paprskům může reagovat buď fototoxicky, nebo fotoalergicky. Ultrafialové záření spouští tzv. fototoxickou reakci. Ta je doprovázena právě zarudlou pokožkou a puchýřky a její vznik je podmíněn zevně nanesenými látkami (například pleťovými či opalovacími krémy apod.) nebo vnitřně užitými látkami (léky apod.). Fototoxickou reakci tak mohou spustit například některé druhy antibiotik, protizánětlivých léků či psychofarmak. Fototoxická reakce se rychle objeví, ale zároveň také rychle odezní.

č

Čeká vás svatba a máte pochybnosti? Víme, co s tím.

Čeká vás svatba a máte pochybnosti? Víme, co s tím.

Svatba. Pro někoho formalita, pro jiného životní událost. Ať už chystáte malou či velkou, může se...

K fotoalergické reakci se přidružují další komplikace
Na rozdíl od fototoxické reakce má fotoalergická reakce skutečně alergickou podstatu. Nejčastěji postihuje osoby s citlivou pokožkou. Velký vliv na vznik fotoalergické reakce má i v tomto případě UV záření, které reaguje s látkami, jež se v pokožce běžně vyskytují a vytváří z nich alergen. Projevy poté trvají déle a mohou se k nim přidružit další komplikace jako bolest hlavy, nevolnost, pásový opar či nízký tlak.

Důslednou prevencí minimalizujete projevy alergie
Prevence zůstává primární a současně nejúčinnější léčbou. Ideálním řešením je mechanická ochrana citlivé pokožky, tím se rozumí nošení ochranného oblečení. Zároveň by se lidé s citlivou kůží měli vyhýbat pobytu na přímém slunci mezi 12. a 16. hodinou. Lékaři dále doporučují postupné otužování pokožky. Jakmile vysvitnou první jarní paprsky, které bývají nečekaně silné, měli by se lidé náchylní ke sluneční alergii začít postupně otužovat. Zpočátku trávit na přímém slunci maximálně 30 minut denně a teprve postupně dávky zvyšovat. Nezbytné je i pravidelné používání kvalitních opalovacích krémů s ochranným faktorem 50, širokým spektrem – proti UVB i UVA – a nejlépe i s minerálním filtrem.

První pomoc proti škrábání

Pokud se vám nepodaří zabránit vzniku fototoxické či fotoalergické reakce, mějte raději vždy po ruce krém po opalování s obsahem panthenolu. Ten příznaky sice nevyléčí. Ale zmírní alespoň nepříjemné svědění. Kožní lékaři na sluneční alergii někdy předepisují antihistaminika k orálnímu užíváni a protisvědivý zásyp nebo tekutý pudr. Na silnější alergickou reakci může lékař dokonce předepsat kortikosteroidové mastičky.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
14. 06. 2013 pepina . (reakcí: 0)
14. 06. 2013 lidka2 . (reakcí: 0)
14. 06. 2013 Nefrit znám:( (reakcí: 1)
14. 06. 2013 viki11 alergie (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 03. 2017 Horoskop Střelec

Šéf ti dnes svěří úkol, který však bude vyžadovat tvé plné nasazení a dost hodin práce přesčas. Jestli se rozmýšlíš, ... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist