Femina.cz » Magazín » Krása » Opalujte se podle pravidel

Opalujte se podle pravidel

Opalujte se podle pravidel

Magazín: Krása | autor: Tereza Líbalová | vydáno 18. 07. 2013

Hřejivé sluneční paprsky přímo lákají k tomu, abychom se natáhli a vystavili svá těla sluneční lázni. Bronz přeci frčí. Jenže....rozhodně byste neměli zapomenout na zásady opalování, aby naše pokožka netrpěla a nezvyšovalo se riziko rakoviny kůže.

Správná ochrana kůže
Tak zní základní pravidlo opalování. Bez toho se kůže může velmi snadno spálit. A i menší klopýtnutí si pokožka pamatuje. Pokud se spálíte hned několikrát, můžete si být jisté, že dříve nebo později vám to pokožka vrátí v podobě pih, pigmentových skvrn a vrásek. Proto je potřeba i tady v Čechách používat opalovací prostředky s UV faktorem. Ve městě používejte alespoň krém s SPF 15, tzv. street faktor. U vody pak vytáhněte 30+ a pro děti vždy volte krém s SPF 50.

Spálení zabráníte také tím, že se přímému slunci vyhnete mezi 11. a 15. hodinou. V té době jsou paprsky nejintenzivnější a mimo spálenou kůži může hrozit i úpal nebo úžeh. Dále je potřeba chránit i oči, a to slunečními brýlemi. Zvýšenou ochranu si zaslouží také určité části těla. Jde o uši, nos a zadní stranu krku, u mužů navíc o pleš. Také čerstvé jizvy nevystavujte přímému slunečnímu svitu, aby nedošlo k jejich větší pigmentaci. To samé platí o mateřských znaménkách a tetování.   

Nákup levných potravin. Opravdu je tak výhodný?

Nákup levných potravin. Opravdu je tak výhodný?

Maso v akci, na sýr taky sleva. Salám stačí ten nejlevnější… Zhubnete, když budete nakupovat takh...

Co jsou fototypy?
Ty popisují, jak kůže reaguje na první pobyt na slunci, zda se spálí nebo opálí. Ten je charakterizován barvou pleti a vlasů. Existují čtyři fototypy:
Fototyp 1: velmi světlá pleť, objevují se i pihy, má blond či zrzavé vlasy, modré nebo zelené oči. Kůže je citlivá na slunce, vždy se spálí, a to už mezi 3 – 10 minutami. Opalování je pro tento typ zbytečné, kůži jenom škodí. Nejlepší je pro takovou pokožku samoopalovací krém.
Fototyp 2: světlá pleť, vlasy jsou tmavě blond, modré oči. Kůže není tolik citlivá na slunce, opálí se pomalu a většinou se spálí, a to během 10 až 20 minut.
Fototyp 3: tmavší pleť, hnědé vlasy, objevují se různé barvy očí. Kůže se opálí snadno a opálení dlouho vydrží. Ke spálení může dojít během 30 minut.
Fototyp 4: světle hnědá pleť, tmavě hnědé až černé vlasy a tmavé oči. Kůže není na slunce citlivá a opálí se velmi snadno a rychle. Ke spálení by pak mohlo dojít až za 40 minut.

Kdy slunce škodí?
Zastánci opalování tvrdí, že ze slunce pokožka vstřebává důležitý vitamín D. To je sice pravda, ale pro jeho dostatek stačí na slunce vystavit 2x týdně na 15 minut ruce a obličej. Slunce pak škodí pokožce zejména tehdy, spálíme-li se do červena a do puchýřů. Pokožku může slunce potrápit i tehdy, když na něj chodíme pravidelně, tedy v letním období velmi často a ještě bez ochrany. Obecná bezpečná doba pobytu na slunci neexistuje. U každého je to jinak, ale můžeme mluvit o přirozené ochraně kůže pigmentem melaninem. Dle fototypu je to bez ochrany od 10 do 40 minut.

Lechtivé MMS se mohou krutě vymstít

Lechtivé MMS se mohou krutě vymstít

Je okouzlující, sexy, zábavný a tak milý! Proč mu po telefonu neodtajnit něco ze svého nahého těl...

Jak se chránit?
U dětí je nejbezpečnější kombinace ochrany textilem a krémem s vysokým SPF faktorem. U dospělých stačí jen forma krému či spreje. Výše faktoru pak záleží hlavně na fototypu, ale vyšším číslem chybu neuděláte. A první pomoc na spálenou kůži? Mléka či pěny s panthenolem a vitamínem E, nejlépe vychlazené z ledničky.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
18. 07. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)
18. 07. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

25. 03. 2017 Horoskop Štír

Dostala jsi pozvání na firemní party a nechce se ti jít? Rozhodně vyraž. Šéf má pro tebe velké překvapení. Chystá na ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist