Femina.cz » Magazín » Krása » Nadměrné pocení? Známe řešení

Nadměrné pocení? Známe řešení

Nadměrné pocení? Známe řešení

Magazín: Krása | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 30. 06. 2015

Nevzhledné koláče v podpaží a zápach? Potit se je dneska stejně tabu jako například neoholené nohy. Kdo ještě nepoužívá antiperspirant, ten zřejmě neslezl ze stromu. Moderní doba přikazuje: Vonět, ne zapáchat! Ale je to dobře?

Faktem sice je, že během jízdy přeplněnou tramvají, některé odéry nosu zrovna nelahodí, nicméně i tak tržby za deodoranty a antiperspiranty pořád závratně stoupají. ALE! Pot je pro tělo nezbytný, díky němu se ochlazujeme a v něm vylučujeme nežádoucí látky, jako je například kadmium, olovo a rtuť, které v sobě nosíme kvůli znečištěnému životnímu prostředí, ale i díky konzumaci některých potravin, například brokolice. Abychom je vyloučili, je dobrá například návštěva sauny. Dlouhodobé nadužívání antiperspirantů může naopak schopnost těla vylučovat škodliviny oslabit. Jedna studie dokonce tvrdí, že používáním deodorantů tělo může zapáchat ještě více.

Proč, když se zpotíme, zapácháme?

Apokrinní neboli potní žlázy jsou v podpaží, v ušních kanálcích či v okolí pohlavních orgánů. Vyměšovat z nich začínáme až v pubertě a specifický odér, kterému se říká feromony, má vábit opačné pohlaví.

Pro mnoho lidí nastává příchodem puberty jeden palčivý problém: potí se příliš mnoho, než je společensky únosné. Zatímco běžně lidské tělo vypotí litr potu za den, člověk, který se potí nadměrně, vyprodukuje čtyřikrát až pětkrát více. Může, ale i nemusí, to souviset s vážnějším zdravotním stavem: problémy se srdcem, cukrovkou, menopauzou. Odborně se tomu říká hyperhydróza.

Jednou z těch, kteří trpí touto diagnózou, je i osmatřicetiletá Martina: „Několikrát za den jsem se koupala, i přesto jsem měla na oblečení v podpaží pořád velké vlhké koláče. Vyzkoušela jsem snad každý deodorant od levnějších až po ty, které stály téměř tisícovku. Nic nepomáhalo. Bylo mi trapně, když mi blízcí přátelé potvrdili, že jsem opravdu cítit,“ svěřuje se žena, která se odhodlala k radikálnímu řešení. Podstoupila novou, u nás bohužel ještě nedostupnou léčbu MiraDry a od té doby už mindráky netrpí. V čem spočívá její účinek? A jaká jsou další možná řešení?

Jak vyzrát na nadměrné pocení:

Botox

Hodí se hlavně pro pocení v podpaží. A pravdou je, že skutečně zabraňuje nevzhledným koláčům, protože úplně zastaví pocení, jenže při jeho používání může dojít k poškození svalů. Navíc se procedura musí časem zopakovat a někteří lidé si vytvoří rezistenci a tudíž potom už nefunguje.

Anticholinergika

Jde o léky, které dokáží snížit produkci potu, ovšem před tím, než se do nich pustíš, měla bys vědět, že mají celou řadu nepříjemných vedlejších účinků jako sucho v ústech, žízeň, retence moči, zácpa, rozmazané vidění a navíc si na nich můžeš vypěstovat závislost. Mnohem vhodnější jsou přírodní preparáty. Vyzkoušet můžeš třeba tobolky ze šalvěje lékařské, která také zabraňuje pocení a navíc je to čistě přírodní produkt.

Endoskopická transtorakální sympatektomie

Chirurgicky lze odstranit pocení právě díky tomuto zákroku. Dochází při něm k odejmutí nervu, který dává mozku signál k tvorbě potu. Zákrok stojí kolem 35 000 Kč a ve srovnání s botoxem je jeho účinek trvalý. 

Beta blokery

Blokují produkci adrenalinu, který pocení spouští. Hodí se k potlačení pocení předem před stresovou situací. Nejsou vhodné pro astmatiky a mohou způsobit impotenci.

MiraDry

Další metoda ničí potní žlázy v podpaží, a to bez chirurgického zákroku. Využívá radiové vlny ke generování tepla a destrukci potních žláz. Redukuje pocení o 82%, potní žlázy se neobnovují. Nová metoda není u nás zatím dostupná a je velmi drahá – pacienti platí v přepočtu 75 tisíc za jeden zákrok a obvykle potřebují dva.

Pocení je prostě problém, který se týká nás všech, a nejen nás, bojují s ním i celebrity. Mrkni do galerky, jak se je občas podaří zachytit bulvárním fotografům. 

Foto zdroj: thinkstockphotos.com, pinterest.com, profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
13. 08. 2015 Viky17 - (reakcí: 0)
01. 07. 2015 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

28. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Blíží se k tobě změna. Život, který se ti v posledních dnech zdál trošku v chaosu, se uklidní a ty s ním. Dopřej si č... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist