Femina.cz » Magazín » Krása » Mastné, suché, normální? Pečuj o vlasy přesně podle jejich typu

Mastné, suché, normální? Pečuj o vlasy přesně podle jejich typu

Mastné, suché, normální? Pečuj o vlasy přesně podle jejich typu

Magazín: Krása | autor: Petra Martišková z dostupných zdrojů | vydáno 15. 11. 2016

Pokud patříš mezi ty, kterým se vlasy nemastí ani příliš nevysušují, netřepí se ti konečky a barva i tvar účesu ti drží přesně tak, jak má, pak ti zcela nepokrytě závidíme. Většina z nás však s vlasy bojuje a tráví hodiny v koupelně, aby jim dodala bezchybný vzhled. Ale s tím je teď konec. Nauč se pečovat o vlasy přesně podle toho, jaký máš typ.

Mastné vlasy 

To, jestli a jak moc se ti mastí vlasy, určuje především tvorba kožního mazu a tu ovlivňuje hned několik faktorů. Určitě už jsi někde četla, že tvorba kožního mazu ti byla dána do vínku a horko těžko s tím něco uděláš. Pravda je to však jen na půl. Genetika sice hraje svou roli, ale ovlivnit to rozhodně můžeš.

Je jasné, že vlasy se o sebe dokázaly postarat i v době, kdy žádné šampony nebyly a pravděpodobně by to zvládly i teď. Pokožka hlavy produkuje tolik kožního mazu, kolik uzná za vhodné, aby vlasy ochránila. Tak proč je máš pořád tak mastné? Odpověď je jednoduchá: Protože používáš nešetrnou vlasovou kosmetiku plus na sebe často útočíš chemickými barvami, fény, žehličkami a dalšími vymoženostmi, které vlasy oslabují a přesušují. Vlastně si mastíš vlasy sama. 

Co s tím? 

Určitě nemusíš trpět a chodit s mastnou hlavou, jen abys prodloužila interval mezi jednotlivým mytím. Co bys však udělat měla, je omezení chemických zásahů do pokožky hlavy. Nejlépe ti budou sedět vlasové produkty určené pro každodenní používání. Není vhodné vlasy zatěžovat velkým množstvím vlasové kosmetiky. Omez tedy její používání na šampon a občasnou hydratační masku, kterou nanášej pouze do délek a nikdy ke kořínkům vlasů.

Místo kondicionéru můžeš zkusit použít například jablečný ocet, který si pro své zázračné účinky vychvalují ženy po celém světě. Po mytí smíchej jednu lžíci jablečného octu s půl litrem vody a vlasy tímto roztokem spláchni. To, zda budeš následně ještě oplachovat čistou vodou, už záleží čistě na tobě. Pokud se ti však budou vlasy zdát na omak mastné, zkus změnit poměr vody. Tvorbu mazu omezíš také ve chvíli, kdy minimalizuješ úpravu teplým vzduchem, jako je fén, žehlička či kulma. Pokud ti to možnosti dovolují, nechávej vlasy volně uschnout.

Suché vlasy

Dalším extrémem jsou vlasy suché. Na těch se stejnou měrou podepisuje nejen nevhodně zvolená kosmetika a chemické zásahy, ale také životospráva. Pokud se ti vlasy lámou, nejsou pružné a již pár hodin po umytí vypadají jako sláma, hledej nejprve chybu v tom, co jíš. Na vině může být přehnaná konzumace mastných a slaných pokrmů v rychlých občerstveních i chemicky zpracované polotovary. 

Co s tím?

Doplň svůj jídelníček o potraviny obsahující nenasycené mastné kyseliny. Mezi ně se řadí zejména ryby, oříšky, semínka a kvalitní rostlinné oleje. Pomoci si můžeš i pravidelnou dávkou vitaminů obsahujících rybí tuk, které seženeš v každé lékárně. Co se kosmetiky týče, zaměř se spíše na hydratující produkty a pravidelně si dopřávej masky na vlasy. Pokud holduješ doma připraveným vlasovým zábalům, přímo zázračná je kombinace kokosového oleje, vaječného žloutku a avokáda. I tady však platí, že je třeba vyhnout se pravidelnému fénování a žehlení vlasů. A pokud ti nic jiného nezbývá, používej alespoň séra, která vlasy před vysokými teplotami ochrání. 

Normální vlasy

Šťastných majitelek normálních vlasů je jako šafránu. Pokud mezi ně však i přesto patříš, máš naši závist i velkou gratulaci. Normální vlasy se lámou minimálně, konečky jsou zdravé a neroztřepené. Nemyté vydrží klidně i více jak čtyři dny a není třeba jim věnovat tolik péče. Čas od času si však přesto dopřej hydratační masku na vlasy či zábaly, abys je udržela ve skvělé kondici. Pokud si přeci jen ještě přeješ zvýšit jejich kvalitu, zkus přejít na čistě přírodní šampony nebo je jednou za čas umyj bylinkovými roztoky. 

A jak jsi na tom ty? Jaký typ vlasů máš a co ti nejlépe zabírá? Poděl se s námi v diskuzi, budeme se těšit na tvé tipy. A když už jsme u těch vlasů, mrkni do galerie na přehlídku fakt pěkných účesů z krátkých a polodlouhých vlasů. Vybrala by sis?

Foto: shutterstock.com, facebook.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
30. 01. 2017 Zorka Esenciální oleje (reakcí: 0)
27. 12. 2016 RitaTerezka - (reakcí: 0)
27. 12. 2016 RitaTerezka --- (reakcí: 0)
14. 12. 2016 Nelka01 Reneval Neo (reakcí: 0)
16. 11. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)
16. 11. 2016 stana1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

25. 03. 2017 Horoskop Střelec

Pokud tě trápí neshody s maminkou, tchýní, dcerou nebo kamarádkou, máš velkou příležitost urovnat veškeré spory se že... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist