Femina.cz » Magazín » Krása » Hladká pokožka napořád – sen nebo skutečnost?

Hladká pokožka napořád – sen nebo skutečnost?

Hladká pokožka napořád – sen nebo skutečnost?

Magazín: Krása | Komerční prezentace | vydáno 23. 01. 2017

Mít hladkou pokožku na celém těle je dnes pro většinu žen a dokonce i pro některé muže samozřejmost. Odstraňování chloupků ale není nijak zvlášť zábavná činnost, navíc pokud používáš klasické depilační pomůcky, jako jsou žiletky nebo krémy, musíš holení každých několik dnů opakovat. Dlouhodobější efekt slibují epilátory. Dokáží splnit, co slibují?

Časopis dTest  se podíval na zoubek fotoepilačním modelům využívajících technologii intenzivního pulzního světla (IPL). Opravdu fungují tak, jak slibují?

Ve starověkém Řecku si chloupky pálili lampami nebo svíčkami a bezpečný nebyl ani středověký způsob depilování obklady s žíravinou. Tohle tě už dnes naštěstí trápit nemusí, díky vynálezu žiletky v 18. století. Nevýhodou žiletek a dalších depilačních pomůcek je rychlé dorůstání chloupků a řada z nás tudíž zkouší různé způsoby epilace, tedy odstraňování chloupků i s kořínky, které má dlouhodobější efekt. Jednou z možností jsou IPL epilátory. Protože jsou to dost drahé přístroje, časopis dTest se rozhodl prověřit, jestli plní to, co tvrdí výrobci – tedy že dojde k trvalé redukci chloupků.

 

Co je IPL epilace?

IPL (Intensive Pulse Light) neboli fotoepilace umožňuje zničení buněk vlasového váčku za pomoci zahřátí chloupku včetně kořínku bez poškození okolní tkáně. „Vlasový váček se zahřeje asi na 70 °C a buňky, které obsahuje, jsou tepelně zničeny. Nejúčinnější je epilace v růstovém období, v němž se průměrně nachází v jednu chvíli asi 20 až 30 % chloupků. Ty zbylé dorůstají v cyklech, a tak je nutné epilaci s odstupem několika týdnů a později měsíců opakovat,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

K dosažení dlouhodobého efektu odstranění chloupků se v prvním roce doporučuje použití sedm až osmkrát, v následujících letech pak údajně stačí dvě epilace. Už po čtyřech použitích s dvoutýdenními rozestupy by ale mělo dojít k redukci růstu chloupků.

Pro koho se nehodí IPL epilace? 

Světelný impuls se zaměřuje na melanin, pigment obsažený v chloupku. Ve světlých chloupcích se melanin nenachází, takže pokud jsi majitelkou pokožky se světlými chloupky, IPL epilace pro tebe nebude vhodná. 

 

Test na dobrovolnicích

Pro porovnání kvality jednotlivých epilátorů dTest angažoval skupinu dobrovolnic ve věku od 18 do 52 let. Každý výrobek vyzkoušelo dvacet z nich a epilační efekt následně hodnotili jak experti, tak testující samy. Dva měsíce dobrovolnice docházely každé dva týdny do laboratoře, kde si pod dohledem odborníků epilovaly vždy jednu a tutéž nohu. Druhá zůstávala pro srovnání netknutá – odborníci tak mohli individuálně posoudit, jak je epilátor účinný. Test probíhal naslepo, dobrovolnice nevěděly, jaký přístroj zkoušejí.

Kdo by očekával, že se chloupků zbaví po jednom či dvou použitích, velmi by se pletl. Odborníci uvádějí, že trvalého odstranění lze dosáhnout po zhruba 12 epilacích rozložených do několika let. Náš test ukázal nejen to, jak jednotlivé výrobky umějí chloupky odstranit, ale také zda a v jakém množství po epilaci dorůstají,” říká Hana Hoffmanová. Podrobné výsledky testu jednotlivých přístrojů najdete na tomto odkazu.

 

Bolí to, nebo ne?

Bojíš se, že epilace tímto přístrojem může být nepříjemná a bolestivá? dTest uvádí, že testující v ojedinělých případech při použití cítily štípnutí. Bolest ani jiné nepříjemné pocity ale nezaznamenaly. Potěšující je zpráva o dobrých vlastnostech epilátorů z hlediska šetrnosti vůči pokožce. Zatímco u IPL epilátorů, které testovali v roce 2012 italští odborníci, uvedly více než dvě třetiny dobrovolníků nežádoucí účinky, třeba lehčí popálení nebo pocit krátkého zasažení elektrickým proudem, u těch současných dTest na nic podobného nenarazil. Pouze jedna z dvaceti testujících si stěžovala na lehké podráždění pokožky.

Při nesprávném používání mohou ale i tyto přístroje ohrozit zdraví. U IPL epilátorů je řada kontraindikací (těhotenství, velké pihy a bradavice, hodně tmavá pleť, epilepsie, nedávné očkování a podobně), a pokud si nejsi jistá, jestli se pro tebe přístroj hodí, raději jeho použití zkonzultuj s odborníkem. Nebo napoprvé můžeš zkusit epilaci v profesionálním salónu a teprve pak si zakoupit vlastní epilátor.

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
24. 01. 2017 magic11 . (reakcí: 0)
23. 01. 2017 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
23. 01. 2017 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

22. 02. 2017 Horoskop Beran

Dnes budeš sršet nezdolnou energií. Práci zvládneš v rekorním čase a ještě pomůžeš pomalejší kolegyni. Doma budeš tak... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist