Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Známe nejlepší snídani pro snadné hubnutí!

Známe nejlepší snídani pro snadné hubnutí!

Známe nejlepší snídani pro snadné hubnutí!

Magazín: Hubnutí | autor: Zuzana Černochová | vydáno 01. 06. 2016

Snažíš se zhubnout, ale stále se ti nedaří? Cvičíš, snažíš se jíst pravidelně, ale tvoje váha stále neukazuje ani deko dole? Možná, že děláš jednu zásadní chybu, a tou je nekvalitní a nebo ještě hůře - vynechaná snídaně.

Kvalitní snídaně je základ dne

Také se ti občas stane, že ráno nestíháš a vynecháš snídani? Nebo ji odbudeš pouze kávou nebo čajem? Jestliže se snažíš zhubnout a myslíš si, že děláš vše, co je v tvých silách, tak právě v nesprávné snídani může být ukryt celý problém. Kvalitní snídaně totiž tvoří základ dne a nemělo by se na ni zapomínat, a tím spíš, chceš-li pár kilo shodit. Rozhodně neplatí, že čím méně jíš, tím více budeš hubnout. Ba právě naopak! Je dokázané, že taková drobnost, jako je ranní snídání, dokáže povzbudit metabolismus k rychlejšímu spalování tuků a celkově nastartovat organismus na celý den.

Dobře plánuj

Abys ráno nemusela zmatkovat a přemýšlet nad tím, co po ránu sníš, tak si naplánuj jídelníček na celý den dopředu už večer. Ušetříš si spoustu času, který bys věnovala zírání do lednice a vymýšlení jídel a navíc ti tolik nehrozí, že budeš hřešit. Pokud máš naplánováno a připraveno, snadněji se vyhneš případnému „uzobávání“ dobrot v podobě čokolády, brambůrků a dortíků. Pokud ráno nestíháš, zkus si nastavit budík o 15 minut dříve. Velká změna to není a tvé tělo ti za klidné ráno určitě poděkuje. 

Univerzální návod? Neexistuje!

Jestliže ale čekáš, že ti dáme přesný návod na to, jaké množství a co přesně snídat, tak budeš zřejmě zklamaná. To totiž ani dost dobře nejde. Každý člověk je totiž jiný a každému vyhovuje něco jiného. Někdo je zvyklý snídat slaninu, vejce a k tomu hromadu pečiva, zatímco jinému by taková snídaně moc na dobrém dni nepřidala. Jak tedy snídat? Měla bys jednoduše poslouchat své tělo. Samo si řekne, co k tomu, aby se probralo a začalo normálně fungovat potřebuje. A nemusíš se ani hrozit, když máš po ránu chuť na sladké. I to se dá krásně vyřešit. Zapomeň však na kalorické bomby v podobě sušenek. 

Co snídat?

Jelikož tělo potřebuje po noci doplnit energii a nastartovat ospalý metabolismus, jsou nejvhodnějším zdrojem potraviny obsahující větší množství sacharidů. Obecně lze říci, že by se snídaně měla skládat ze sacharidů a přiměřeného množství bílkovin. 

Sacharidy

Pokud jsi zvyklá snídat pečivo, pak jsou pro tebe nejlepší volbou celozrnné výrobky, které jsou bohaté na vlákninu. Celozrnné pečivo obsahuje přibližně stejné množství kalorií jako bílé, nicméně bílé pečivo má vyšší glykemický index, který způsobí, že budeš mít mnohem rychleji hlad. 

Dalším zdrojem sacharidů je ovoce, které se také doporučuje konzumovat spíše v první části dne. Nicméně, nic se nemá přehánět a proto se drž hesla: „všeho s mírou“. Někteří odborníci uvádějí, že ovoce by nemělo přesáhnout denní dávku nad 200 gramů. Jiní zase říkají, že množství ovoce je lepší počítat na kusy, přičemž by se neměly jíst více jak 2 kusy ovoce denně. Ať je to tak nebo tak, ovoce by mělo být v každém případě neopomenutelnou součástí zdravé snídaně.

Bílkoviny

Zapomínat bys neměla ani na bílkoviny, které jsou pro lidský organismus taktéž důležité. Dostatek bílkovin je důležitý nejen pro růst svalů, ale také řídí látkovou výměnu v těle. Zkrátka bez nich to nejde!

První potravinou, která tě asi napadne jsou vejce. Vejce jsou jedním z významných zdrojů kvalitních bílkovin. Navíc obsahují dobré tuky, minerální látky a vitaminy. Nemusíš se bát ani tolik obávaného cholesterolu. Dlouhou dobu byla vejce považována za nezdravá, právě kvůli vysokému cholesterolu, nicméně vědecké výzkumy ukázaly, že tomu tak není a vejce nemají na tuto skutečnost žádný vliv. Takže s chutí do kouzlení s vejci. Pochutnáš si a ještě uděláš něco pro svou štíhlou linii.

Dalším zdrojem bílkovin jsou různé jogurty a tvarohy. Zapomeň však na ochucené pochoutky a raději sáhni po klasickém bílém jogurtu, který bude obsahovat maximálně 3 % tuku na 100 gramů. A nakonec nesmíme zapomenout ani na sýry. Skvělou variantou je například Cottage sýr. Zvolit ale můžeš i různé tvrdé nebo zrající sýry. Kvůli dietě by neměl tuk v sušině přesahovat 30 %. 

A co ty? Jsi zvyklá snídat? A jaká snídaně by byla podle tvých představ? Napiš nám do diskuze! A podívej se také do galerie, kde sice nenajdeš, co správně snídat, ale kde snídat. Tam bychom si dokázali snídani užít. Co ty?

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist