Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Zázračná Atkinsova dieta

Zázračná Atkinsova dieta

Zázračná Atkinsova dieta

Magazín: Hubnutí | vydáno 11. 02. 2010

Atkinsova dieta byla svého času nesmírně populární, už jen proto, že při ní můžete jíst pečené husy či smažená kuřata. Dodnes jsou někteří přesvědčeni o její takřka zázračné moci.

 

Princip diety je poměrně jednoduchý. Omezujeme potraviny bohaté na sacharidy, a tak se snižuje i hladina cukru v naší krvi, což může být žádoucí. To je princip vytvořený Robertem C. Atkinsem, americkým dietologem. V jeho době (žil v letech 1920-2003) naprosto průlomový styl diety – dovoloval výstřelky typu pečená tučná husa, oproti tomu zakazoval „jenom“ chléb.


O tento dietní styl se raději nepokoušejte sami, je poměrně složitý na vytvoření jídelníčku, ale k dohledání je mnoho odborníků, kteří to s vámi zkusí, ti lepší si vás pozvou na pohovor a naordinují vám tu správnou dávku jídla i pohybu. Pohyb je tu totiž jako všude, zásadní.


Ze začátku nesmíte ani zeleninu a ovoce
Při této dietě se budete stravovat nízkosacharidově, tedy si budete vybírat jídla, která mají minimální nebo dokonce nulový obsah sacharidů, tedy jednoduchých i složitých cukrů. V začátku celé diety je celý proces asi nejpřísnější, zakázáno je ovoce i mnohé druhy zeleniny, v dalších fázích jsou až na výjimky povoleny. Povoleno je maso, ryby, sýry, ale také tuky, dále si můžete pochutnat ve velmi omezené míře třeba na ořeších. Jídelníček tu zastupují z jedné třetiny bílkoviny a téměř dvě třetiny pak připadají na tuky a zbytek jsou sacharidy. Jak je zřejmé, je tu příliš velké množství tuku pro to, abychom se takto stravovali dlouhodobě a nepoškodili si přitom zdraví. Podle odborníků trpět můžou játra, typické jaterní potíže, žlučníkové potíže nebo budou nepozorovaně trpět cévy, protože v jídelníčku chybí ochranné faktory, které mohou tato negativa odrazit. Tyto vedlejší účinky však údajně vyvrátila jistá studie, která byla provedena až po smrti R. Atkinse, který se tedy neměl šanci dozvědět, jak to s jeho vynálezem doopravdy je.


Sympatický je zákaz sladkostí, to bezesporu, ale mezi zakázané potraviny patří také pečivo, těstoviny, rýže, obiloviny, cereálie či brambory, z ovoce samozřejmě banány a sladké ovoce. Nesmíte také pivo, alkohol a samozřejmě sladké nápoje, doporučena není ani káva. A když vás začne honit mlsná, přečtěte si článek Vyzrajte na mlsnou!


Mám hlad? Ani ne…
Výhodou může být to, že oproti jiným radikálním dietám při této nemáte příliš silný pocit hladu, ovšem pocit únavy může být značný. Chybí mnohé cenné látky ze „zakázaných“ potravin a tak tělo bude strádat po této stránce, může se snížit imunita, zvýraznit chronická onemocnění. A to dieta celkem dost rozhazuje metabolismus, protože tělo je nuceno brát energii z tuků a bílkovin, což je náročnější proces, než pro tělo přirozenější výroba energie ze sacharidů.


Hubneme proto, že tělo ztrácí vodu a hubneme celkem rychle a viditelně. Snad i to je důvod, proč se tato dieta dočkala tak velkého ohlasu.


Váha poté?
Bohužel, i v tomto případě po skončení diety se s návratem k normální či jen nízkotučné stravě, opět může snadno stát, že kila jdou nahoru. To se stává i při přidání více sacharidů do stravy a opravdu nejde o žádné přejídání nebo naprosté odvázání se, ale i při normální střídmé stravě. Vyzrajte na své chutě a podívejte se Jak si udržet shození kila?

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
30. 12. 2010 Kirill Jakovec Atkinson (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 03. 2017 Horoskop Rak

Dnes ti bude připadat, že čas neskutečně letí. V práci nebudeš stíhat a šéf už bude nedočkavě podupávat u dveří, aby ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist