Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Závislost na jídle – jak ji překonat?

Závislost na jídle – jak ji překonat?

Závislost na jídle – jak ji překonat?

Magazín: Hubnutí | autor: LENKA ŠIMKOVÁ | vydáno 09. 05. 2014

Závislost na jídle je v mnohém velmi podobná problémovému vztahu k alkoholu či k jiným návykovým látkám. V lecčems se ale zase naopak liší. Jak si s chorobnou touhou po jídle poradit? Provedeme vás odvykací kúrou krok za krokem.

Fáze přiznání

Prvním krokem, který je společný pro řešení všech druhů závislostí, je pohlédnutí pravdě do očí. Někomu to může trvat velmi dlouhou dobu a někdo si problém nepřizná ani po letech. Čím déle se v kruhu závislosti točíme, tím samozřejmě hůře. První procitnutí bývá sice bolestivé, ale nezbytně nutné. A jak zjistíte, zda máte problém? V případě alkoholu k tomu slouží například různé testy a příslušný odborník vám jistě poradí i v otázkách ohledně příjmu potravy. Pokud tedy máte podezření, že váš vztah k jídlu není zrovna vyrovnaný, s řešením dlouho neváhejte.

Odhalení příčin

Když už víte, že něco není správně, následuje fáze hledání důvodů, proč tomu tak je. Žádná léčba není úspěšná pouze řešením důsledků. Každou závislostí si jedinec něco kompenzuje. V případě jídla tomu není jinak. Přejídáním a neustálým řešením, co si kde dát dobrého (avšak často nezdravého), si nejčastěji nahrazujeme nedostatek lásky, spokojených vztahů, nízké sebevědomí, zajídáme pracovní stres, hádky a tak podobně. Zaměřte se proto nejen na případnou nadváhu jako následek, ale na prapůvodní spouštěče, které závislost vyvolaly. 

Trendy kalhoty: Podlehněte kouzlu barev a květin

Trendy kalhoty: Podlehněte kouzlu barev a květin

Tak schválně. Kolik kalhot vlastníte? Že spoustu? A jakou barvu vaše kalhoty mají? No jasně. Modr...

Nahrazení

Jídlo má jednu velkou výhodu, a zároveň nevýhodu. Není to droga v pravém slova smyslu (jako alkohol, nikotin, tvrdé drogy apod.), ale zároveň jej nelze ze života úplně vypustit jako jiné návykové látky. Je tedy potřeba zejména nezdravé potraviny a ty, které u nás vyvolávají tendenci se přejídat, nahradit něčím jiným. Co to může být? To je velmi individuální, někomu pomůže pohyb, jinému dobrá kniha, další svoji pozornost od jídla odláká posezením s přáteli. Důležité je vždy zarazit se včas, než nutkání opět podlehnete. Pak je zpola vyhráno.

Jak poznáte, že jste závislá na jídle?

  • Jste večer v deset hodin schopna vylézt z postele a jet na benzínku pro čokoládu, protože na ni máte nezvladatelnou chuť.
  • Často se přejídáte, až je vám fyzicky i psychicky špatně, následně z toho máte výčitky svědomí.
  • Při plánování čehokoli na prvním místě řešíte, kde a co budete jíst. Jídlo je pro vás prvním kritériem při výběru dovolené apod.

Léčba závislosti na jídle není o nic jednodušší než například odvykání kouření. Na cestě, která začíná přiznáním, pokračuje odhalením příčin a je ukončena náhradou závislosti zdravými návyky, může každý mnohokrát uklouznout. Nejdůležitější je však se nevzdat, protože zdraví a atraktivnější vzhled za to rozhodně stojí.

Foto zdroj: profimedia.cz

Máte se závislostí na jídle zkušenost?

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
10. 05. 2014 glady ... (reakcí: 0)
10. 05. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
09. 05. 2014 pepina . (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes budeš mít ostrý jazýček a kdo ti nepůjde z cesty, ten se se zlou potáže. Budeš hádavá a protivná, je jasné, že i... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist