Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Zaměstnání a kilogramy: Ve které práci nejvíce přiberete?

Zaměstnání a kilogramy: Ve které práci nejvíce přiberete?

Zaměstnání a kilogramy: Ve které práci nejvíce přiberete?

Magazín: Hubnutí | autor: Helena Stejskalová | vydáno 09. 01. 2015

Připadá vám, že pořád kynete a přitom máte pocit, že vlastně ani moc nejíte? Máme pro vás tip – možná za to může vaše povolání. Ne, tohle není výmluva, i když to tak na první pohled nejspíše vypadá. Ať chcete nebo ne, některá povolání jsou zkrátka spojena s většími váhovými přírůstky než jiná.

Sedící to mají těžké

„Od té doby, co jsem po studiích přišla do prvního zaměstnání, tak prostě tloustnu,“ stěžuje si třicetiletá Martina, která pracuje v administrativě jedné velké firmy. Skutečně, sedavá zaměstnání jsou v oblasti přibývajících centimetrů v pase a stoupající ručičky na váze ohroženější než jiná. Může za to právě vysedávání u počítače, ale také za volantem automobilu, nezdravá a nepravidelná strava a samozřejmě všudypřítomný stres. Tyto tři faktory hrají ve svém součtu velkou roli. Na pozoru by se proto před přibývajícími kilogramy měli mít nejenom administrativní pracovníci, ale i IT specialisté, obchodníci, odborníci v marketingu, úředníci, obchodní zástupci, právníci, soudci, zkrátka všichni, kteří tráví většinu svého pracovního času v poloze vsedě. 

Jak odolat lákadlům

Jak si alespoň trochu pomoci? Jde především o to, odolat různým lákadlům a nástrahám běžného pracovního dne. Zapomeňte na výtah a choďte pěšky. Dopřejte si trochu pěší chůze, kdykoli je to možné. Noste si do práce svačinu, ideálně ovoce a zeleninu. Uvařte si doma lehký oběd a připravte si ho na zítra do krabičky. Budete mít tak přehled o snězeném množství a vynecháte jídla z rychlého občerstvení. Minimalizujte ochutnávky dobrot od kolegů, mějte vždy v zásobě v šuplíku nebo v podnikové ledničce něco zdravého, co vás zasytí, například jogurt s ovocem, müsli tyčinku. Nepodlehnete pak tak snadno nutkání vyrazit do nedalekého lahůdkářství na chlebíček. Nahraďte kávu a sladké džusy čajem a vodou. Pořiďte si nafukovací míč a občas si na něj na chvíli sedněte. Velký pozor také na zajídání stresu sladkým. Mlsejte raději ovoce, nebo třeba oříšky. 

Dámské boty

Dámské boty

Které typy bot má každá správná dáma ve svém botníku? Naše redakce přišla celkem na 7 typů dámský...

Směny přinášejí nepravidelnost

„Sedaví“ ovšem nejsou jedinou ohroženou kategorií. Stejnými problémy trpí i ti, kteří pracují ve směnném provozu. Paradoxně i v takovém, kde se v práci naběhají víc než dost a o pohyb tedy nemají nouzi, i když jde bohužel většinou o pohyb značně jednostranný. „Když jsem začala pracovat v obchodě na směny jako prodavačka, naběhala jsem se za den víc než dost. Jediný výsledek byl ale ten, že mne začaly bolet nohy i záda. A navzdory tomu, že jsem se za celý den nezastavila, stejně jsem tloustla,“ říká třiadvacetiletá Jana. Otázka, proč se Janě nedaří udržet si svoji váhu, i když se v práci hýbe, má jednoduchou odpověď: nepravidelnost. 

Svačiny si dopřejte i v noci

Existuje šance, jak se vypořádat s nepravidelnou prací a přitom nepřibrat? Ano. Odborníci doporučují při nočních směnách rozhodně nehladovět. U sedavého nočního zaměstnání je lepší dopřát si pravidelně menší porce, které zhruba odpovídají svačině, a to nejlépe po 2–3, nejpozději 4 hodinách. Pokud přijdete ráno z práce, dáte si velkou snídani a potom hned zalehnete do postele, také děláte chybu. Jídlo by v takovém případě mělo být spíš menší a lehčí a spát byste měla jít až cca 2 hodiny po něm. Důležité je si i v té nepravidelnosti vytvořit jakýsi pravidelný režim. Tedy přijdete ráno z práce domů, kolem osmé se nasnídáte, v deset půjdete spát, odpoledne se vzbudíte a opět něco lehkého sníte. Zmíněnými kroky se vám snad podaří rizika směnných a sedavých zaměstnání alespoň trochu snížit. 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
12. 01. 2015 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
10. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

17. 01. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes se rozhodneš změnit svůj život od základu. Než se však pustíš do těch radikálních změn, raději si o tom promluv ... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist