Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Zacvičte si Pět tibeťanů II. část

Zacvičte si Pět tibeťanů II. část

Zacvičte si Pět tibeťanů II. část

Magazín: Hubnutí | autor: Renata Petříčková | vydáno 11. 08. 2009

Druhý Tibeťan – Svíčka


Po „Káče“ nás čeká cvičení trošku náročnější, ale pokud mu přijdete na chuť, zjistíte, že i ono je věrno svému jménu a dokonale vám posílí ducha i tělo, a nabije vás energií.

Jmenuje se „Svíčka“ a vlastně cvičíme klasickou svíčku, přičemž si ale musíme dát na několik věcí pozor, potom se dá směle tvrdit, že se jedná o nejšetrnější způsob, jak posílit zádové a břišní svaly.

Cvičíme…

Lehneme si na zem na záda a položíme ruce podél těla dlaněmi dolů, případně si pevnými dlaněmi můžeme podložit hýždě. S rukama pod zadečkem se budete cítit jistěji a nebudete si přetěžovat páteř, pokud trpíte nějakými zádovými bolestmi či dokonce skoliózou.

Potom volte tuto šetrnější polohu. Chodidla opět máme na zemi na šířku kyčlí, ramena uvolněná.
Pomalu zvedáme nohy do „svíčkové polohy“. Pomalu a plynule, beze spěchu, ideálně zvedáme napjaté nohy, začátečníci mají dovoleno zvedat nohy pokrčené s koleny přitaženými k tělu a až v horní poloze je narovnáme.

To udělejte také ve chvíli, kdy vás pohyb nohou bolí v zádech, je to znak prozatímního přetížení zádových svalů. A zádové svaly máme chabé skoro všichni. Máte-li problém, udržet rovné nohy, klidně zvedejte jen jejich „polovinu“, tedy pokrčená kolena.

Do výšky vám tedy budou trčet jenom kolena. Zároveň zvedáme hlavu, také pomalinku a přitom dbáme na stále položená ramena, nevytahujme je! Cílem je zvedat hlavu a nohy ve stejný okamžik. Poté pomalu nohy i hlavu vrátíme na podlahu do polohy ležmo a opět dáváme pozor na dobrou koordinaci pohybů.

Vše musí být současně, aby tělo bylo vyrovnáno a nebolela nás páteř z přetížení. Je to asi nejobtížnější úkol, zkoordinovat tyto dva pohyby, takže se zezačátku asi často stane, že nohy máte ještě ve vzduchu a hlava už leží nebo naopak. Dalším problémem jsou ramena, která se při tomto cviku nesmí zvedat.

Po celou dobu cvičení si dávejte pozor ještě na jednu věc. Záda by měla být na rovné podložce rovná. Je toho celkem dost, na co je třeba se při tomto cviku soustředit, proto tento cvik při prvních pokusech provádíme pouze třikrát. Raději méněkrát kvalitně, než vícekrát nekvalitně.

Zde je důležité dýchání…

Nejprve se před začátkem cvičení dobře vydýchneme. Potom vdechujeme ve chvíli, když zvedáme nohy a hlavu. Potom je plynule opět pokládáme na zem a přitom vydechujeme. Zde platí, že při námaze vdechujeme a při uvolnění vydechujeme, je to základní pravidlo, které si velmi dobře osvojíte, jenom si musíte na začátku cvičení stále připomínat pravidlo vdechů a výdechů. Mezi tím, když odpočíváte mezi jednotlivými etapami cvičení, dýchejte volně a pravidelně, odpočívejte.

Vyrovnávací pozice


Vyrovnávací poloha je velmi příjemná. Přitáhněte v lehu kolena až k břichu a poté postavte chodidla na zem. Příjemně, volně, bez násilí. Hřejivé teplo by se vám mělo rozlévat v břišních svalech a napětí by mělo být cítit i v zádových svalech. Když se přitaženými koleny uvolníte, zabráníte tak případnému namožení svalů.


Upozornění:


Nespěchejte na sebe, začínejte opravdu jen několika opakováními, vůbec zde není důležité trhat výkonnostní rekordy, ale jde v první řadě o hezký a příjemný pocit. Dobře se necítíme proto, že uděláme mnoho opakování, ale proto, že i několika opakováním rozproudíme energetické dráhy v těle… Svaly a únava nemají s těmito cviky nic společného. Zhruba za měsíc se můžeme směle dostat k 21 opakováním, které jsou považovány za ideální.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

26. 03. 2017 Horoskop Býk

Pokud máš dlouhodobý spokojený partnerský vztah, neriskuj nějakým úletem s kolegou nebo starým kamarádem. Za to ti to... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist