Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Vánoční přejídání: Jak jemu i přibírání na váze utnout tipec?

Vánoční přejídání: Jak jemu i přibírání na váze utnout tipec?

Vánoční přejídání: Jak jemu i přibírání na váze utnout tipec?

Magazín: Hubnutí | autor: Lenka Zelnitiusová | vydáno 10. 12. 2015

Vánoce jsou nejenom svátky klidu, ale také nezřízeného hodování, které s sebou nese nevolnost, nadýmání, ale hlavně hromadu zbytečných kil navíc. Pokud nechceš svátky strávit s heřmánkovým čajem a suchým rohlíkem, nebo po svátcích bojovat s nadváhou, zatni letos vánočnímu přejídaní tipec.

Něco za něco!

Pokud spořádáš smažené kapří podkovičky s bramborovým salátem a majonézou, naliješ do sebe několik panáků vaječného koňaku, přidáš chlebíčky, buráky a koutky úst budeš mít plné cukru od vanilkáčů, rozhodně ti tvůj trávicí trakt spolu s váhou nijak zvlášť nepoděkují. Drž se pravidla, že když se nedokážeš vzdát klasické štědrovečerní večeře, alespoň omezíš jiné laskominy. Prostě to druhé oželíš, abys ses po té nepropadala do povánoční deprese.

„Já si dělám odlehčenou verzi štědrovečerní večeře už několik roků. Kapří steak obalím v kukuřičných lupíncích a dám do trouby na pečící papír, a co se týká bramborového salátu, tak sobě připravuji jeho variantu bez majonézy, ale s bílým jogurtem. Manželovi a dětem však servíruji klasiku,“ svěřuje se mladá maminka Katka (26).

Ryba je dobrá, ale pozor na její přípravu!

Nikde není psáno, že je nutností připravit kapra. I když co si budeme povídat, právě ten k tradičním českým svátkům prostě patří. Někdo ale volí raději štiku nebo amura, a to z důvodu nižšího obsahu tuku. Pokud ale kapra zbožňuješ, připrav si ho na pánvi bez nadbytku oleje a tuku na bylinkách, nebo s oblíbenou limetkovou omáčkou. Čím dál populárnější je o svátcích také losos.

Pozor na alkohol!

Ano, čokoládové a vaječné likéry jsou o svátcích něčím jako pravidlem, co rozhodně chutná. Ale jsou i zbytečně kalorické náročné. Namísto domácích likérů preferuj suché bílé víno, nebo si namíchej vinný střik s perlivou vodou. Opomenout rozhodně nesmíme ani nealkoholické nápoje. Stopni popíjení barevných limonád a zásobuj tělo opět čistou neperlivou vodou, ušetřené kalorie můžeš vyměnit za pár kousků vosích úlů, a to klidně bez výčitek.

Neseď doma zadku a jdi se projít

Chápeme, že v telce pouští jednu skvělou pohádku za druhou, a ty nevíš, pro kterou se ve finále rozhodnout, ale odolej svodům lenosti a vyraz s rodinou ven. Zajdi svou přítomností potěšit babičku s dědou, na hřbitov posvítit těm, co odešli na druhý břeh, jdi nakrmit labutě k řece, nebo mrknout do kostela na betlém a jesličky.

Tip: A co takhle oprášit sáňky a po letech sjet kopec za domem tvých rodičů, na kterém ses prosáňkovala k dospělosti?

7 zdravých pravidel pro vánoční hodování

 • Neváhej si připravit chutné a zdravé raw cukroví. Vesměs se jedná o nepečené kuličky ze sušeného ovoce, oříšků a kokosu.
 • Jez i o svátcích pravidelně: snídaně, oběd a večeře. Mezitím si však poruč i svačinu. Nebude tě tolik honit mlsná a snáze odoláš touze vybílit krabice s cukrovím.
 • Díváš se na pohádku? Namísto cukroví si na stolík polož mísu s ovocem.
 • Tučné české chlebíčky vyměň za ty zdravé. Bramborovou pomazánku s majonézou nahraď tou z rybích tyčinek a jogurtu, bílé pečivo vyměň za celozrnné a tučnou vysočinu za kvalitní šunku.
 • Míříš na Vánoce ke tchyni, co vyvařuje jako bláznivá? Rozhodně ochutnej, abys neurazila, ale nikdo tě nenutí, abys vymetla všechny talíře.
 • Máš chuť na kousek smaženého kapra, co zbyl ze Štědrého dne? Dej si ho se zeleninou jen tak.
 • Peč cukroví v malých dávkách. Výhodu je, že se všechno sní a nic nebude osychat v krabici. Ale hlavně, že nebudeš muset po Vánocích najet na přísný dietní režim.

A když už se musíš držet trošku zkrátka, alespoň si dopřej krásně nazdobenou slavnostní tabuli. Inspiraci na štědrovečerní stůl najdeš v naší fotogalerii.

Foto zdroj: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
10. 12. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist