Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Těstoviny při dietě: Zařadit, či vynechat?

Těstoviny při dietě: Zařadit, či vynechat?

Těstoviny při dietě: Zařadit, či vynechat?

Magazín: Hubnutí | autor: Libuše Burger | vydáno 03. 08. 2012

Když se rozhodneme držet dietu a stravovat se zdravě, těstoviny obvykle zařadíme mezi zapřísáhlé nepřátele štíhlé linie. Po takovém talíři vrtulek máte přeci břicho nacpané k prasknutí, takže zní logicky, že se po těstovinách tloustne... Je to opravdu tak?

Na úvod nakoukneme do slunné Itálie, kde se těstoviny konzumují takřka denně. Jsou Italové obézní? V porovnání se zbytkem vyspělého světa to s nimi ještě není tak hrozné. Donedávna patřili k nejštíhlejším národům - a že mladší generace začínají přibírat na váze, to se dá přičíst spíš americkým řetězcům rychlého občerstvení, které kolébku těstovin v posledním dvacetiletí zaplavily stejně jako zbytek Evropy.

Historie těstovin je stará jako kultura Apeninského poloostrova sama. Semolinovou mouku zpracovávali už staří Římané, do tvaru blízkému dnešním těstovinám ji obyvatelé italských regionů zformovali už ve 12. století. Brzy nato se v Neapoli začaly těstoviny vyrábět ve velkém jako trvanlivá strava pro mořeplavce. Před objevem rajčat se podávaly většinou s česnekem a olivovým olejem nebo s místní zeleninou.

Dietáři dnešní doby mají tendenci házet těstoviny do jednoho pytle s ostatními výrobky z bílé mouky a přisuzovat jim stejně vysoký glykemický index, jako má chléb a housky. Kvalitní těstoviny jsou přitom na rozdíl od pečiva vyrobené ze semoliny, krupice umleté z tvrdozrnné pšenice, a jejich glykemický index se příliš neliší od indexu ovoce a zeleniny. Těstoviny jsou tráveny pomaleji a jejich sacharidy se uvolňují do krve taktéž zvolna. Pocit sytosti tedy trvá delší dobu a přijatá energie je zase organismem využita k trávení. Po těstovinách jako takových teoreticky ztloustnout nemůžete; zato vám dodají potřebnou sílu, bílkoviny i vlákninu.

Ale pozor, uvařit by se měly jen "na skus", nesmíte je rozvařit, jinak jim glykemický index stoupne. Záleží také samozřejmě na tom, s čím těstoviny podáváte. Smetanová omáčka se čtyřmi druhy sýrů učiní z talířku špaget kalorickou bombu, zatímco vrtulky proložené rajčaty, olivami a hrstkou parmezánu klidně můžete považovat za dietní večeři. Těstoviny tedy mají své zasloužené místo i v jídelníčku dietářů a nemusíme se jich bát... pokud naráz nezbouchneme celý sáček.

Další články z rubriky

Komentáře (14)

Datum Autor Nadpis
14. 09. 2012 wrazedkyne testoviny (reakcí: 0)
31. 08. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
26. 08. 2012 Anulii ... (reakcí: 0)
19. 08. 2012 manislava já (reakcí: 0)
18. 08. 2012 Piglatko ... (reakcí: 0)
08. 08. 2012 haslerka . (reakcí: 0)
05. 08. 2012 pepina . (reakcí: 1)
05. 08. 2012 Vorlova Těstoviny (reakcí: 0)
04. 08. 2012 Mishka7 Těstoviny při dietě: Zařadit, či vynechat? (reakcí: 1)
04. 08. 2012 Daniela76 Těstoviny (reakcí: 0)
04. 08. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)
04. 08. 2012 Bobina1 - (reakcí: 1)
03. 08. 2012 ladouch . (reakcí: 1)
03. 08. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 02. 2017 Horoskop Váhy

V práci všechno šlape podle tvých představ, uvědomíš si, že jsi nepostradatelnou součástí pracovního týmu. Dnes dokáž... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist