Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Speciál o hubnutí: Ketonová dieta

Speciál o hubnutí: Ketonová dieta

Speciál o hubnutí: Ketonová dieta

Magazín: Hubnutí | autor: Redakce | vydáno 19. 06. 2013

Říká se jí také proteinová, protože je založená na konzumaci takového množství bílkovin, aby se organismus dostal do takzvané ketózy – tj. stavu, kdy si tělo nebere energii ze sacharidů, ale z ketonů, které vznikají spalováním tuků. Sacharidy se tedy při ketonové dietě prakticky nesmějí konzumovat.

Úplně se jich ovšem z potravin nezbavíte, takže je třeba pečlivě hlídat jejich množství. Naopak množství bílkovin je třeba navýšit, proto se při ketonové dietě doporučuje nejen konzumace jídla s vysokým obsahem bílkovin, ale ještě podpora různými proteionovými nápoji. Maximální příjem sacharidů by měl být 40 g denně. Tady je paradoxní, že vyšší obsah tuků nevadí, podstatný je jen obsah sacharidů a bílkovin. Jestli se vaše tělo už dostalo do stavu ketózy, poznáte celkem snadno – prvním signálem bývá mírná zácpa, ta se ale po dvou třech dnech upraví na normál. Přesně si stav ketózy uhlídáte pomocí diagnostických proužků, které koupíte v každé lékárně.

Můžete tedy jíst masa, drůbeže a ryb, co hrdlo ráčí, také vejce a mléčné výrobky. Pozor ovšem na sladké mléko, to obsahuje sacharidů dost. Lepší jsou tedy kefíry, kysané mléko, jogurty. Při nákupu si na obalu budete hlídat množství sacharidů. Rychle přijdete na to, že tučnější jogurty jich obsahují méně – není v nich totiž tolik všelijakých zahušťovadel. S tuky by se to ale přece jen přehánět nemělo, takže maso raději libové, nejlepší je kuřecí nebo hovězí steak na pár kapkách kvalitního oleje. 

Lehké letní grilování: 3 super recepty, po kterých nepřiberete

Lehké letní grilování: 3 super recepty, po kterých nepřiberete

Máte rádi grilované dobroty, ale bojíte se, že kvůli nim opět nezapnete vaše oblíbené kalhoty? Ne...

Jídelníček nemusí být jednostranný, protože maso, sýry, vejce a mléčné výrobky můžete doplnit zeleninou, hlavně listovými saláty a okurkami. Vyvarovat se ovšem musíte mrkve, červené řepy, celeru, opatrně i s rajčaty, paprikami. A samozřejmě nesmíte žádné pečivo, brambory, rýži, luštěniny. Žádný alkohol a pozor na kávu, zejména tu s mlékem.

Jíst je třeba pravidelně, raději v menších dávkách nejméně pětkrát, ale klidně i sedmkrát denně. Protože sacharidy se starají o zadržení vody v těle a vy je teď nemáte, je nezbytně nutné vydatně pít vodu, abyste si nepřivodili potíže s ledvinami. Návrat do normálu musí být postupný – přidávat byste měli maximálně 10 g sacharidů týdně, aby nevznikl jo-jo efekt. Ketonovou dietu můžete držet 4 – 6  týdnů, pochopitelně se k ní musíte také hýbat, při pohybu organismus spaluje více tuků. Stačí svižné procházky, nemusíte zrovna chodit do posilovny nebo běhat.

Názor čtenářky - Edita ( 29 let)

Ketonovou dietu jsem zkoušela, ale vydržela jsem vždy maximálně deset dní. Pak jsem se dostala do takové fáze, že bych snědla snad i podrážku z boty, kyby byla obalená v cukru. Tahle dieta mi sice pomohla shodit pár kilo, ale jojo efekt při ní byl asi úplně největší ze všech.  

Názor odborníka:

Ketóza, při níž se uvolňuje energie tzv. anaerobně z tuků (naopak přirozené je uvolňování energie z tuků aerobně, tj. při správném cvičení a dýchání) je docela náročný a tělo zatěžující proces. Typický je „vlčí hlad“, který keto-sloučeniny přímo způsobují. Je sice možné tímto postupem úspěšně „nastartovat“ hubnutí, řekněme v prvních 7-10 dnech, ale déle bych ketonovou dietu rozhodně nedoporučoval držet a přešel bych na přirozenější spalování tuků ve svalech při aerobních procesech (tzv. beta-oxidace tuků), které se odehrávají při pohybu a cvičení. 

Speciál o hubnutí: Dekádová dieta

Speciál o hubnutí: Dekádová dieta

Dieta, která se jeví vcelku rozumně. Vychází totiž z myšlenky, že v každém věku funguje metabolis...

Na naše zvídavé otázky ohledně diet odpovídá odborník na slovo vzatý:

Ing. Ivan Mach, CSc.


Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice. Je autorem mnoha titulů, překladů, odborných publikací a přednášek o výživě. Působí jako lektor řady vzdělávacích kurzů, je odborným garantem akreditovaného kurzu Nutris® (www.nutris.net) a přednáší výživu na 1. Lékařské fakultě UK a Masarykově univerzitě v Brně. Nyní působí jako sportovní dietolog, je prezidentem Aliance výživových poradců ČR a byl jmenován soudním znalcem v tomto oboru.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
29. 08. 2014 Jana KETONOVA DIETA - VYSOKOTUKOVA DIETA (reakcí: 0)
30. 05. 2014 Jelitkyn sacharidy (reakcí: 0)
22. 04. 2014 Ivana Hubnutí bez diety (reakcí: 1)
25. 06. 2013 Domca19871 Ketonova dieta (reakcí: 2)
25. 06. 2013 Martin Odborný názor? (reakcí: 0)
19. 06. 2013 soffka Ketonová dieta (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

25. 03. 2017 Horoskop Beran

Trucuješ a odmítáš vyrazit s partnerem k jeho rodině? Děláš velkou chybu, protože bys na rodinném setkání potkala zaj... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist