Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Speciál o hubnutí: Dukanova dieta

Speciál o hubnutí: Dukanova dieta

Speciál o hubnutí: Dukanova dieta

Magazín: Hubnutí | autor: Redakce | vydáno 17. 06. 2013

Tahle modifikace proteinové diety, jejímž autorem je dr. Pierre Dukan, je oblíbená ve Francii, ale hubla podle ní i Kate Middleton (těžko říct, co hubla, ale nejspíš má protokol královské rodiny nějaká předepsaná kila...), takže se jí někdy říká dieta Kate Middleton.

Podstatou diety je konzumace bílkovin, vynechání sacharidů, minimalizace tuků. Dr. Dukan ovšem přece jen nenařizuje zabijácké úplné eliminování sacharidů (tělo je jednak potřebuje, jednak kdybyste je úplně vynechali a pak se k nim byť v malé mířže vrátili, okamžitě zase ztloustnete). K dietě patří každý den povinné tři lžičky ovesných otrub – můžete je sníst jen tak, s jogurtem, nebo si z nich upéct placičky.

Dieta má předepsané čtyři fáze, které se musí striktně dodržet.

První se nazývá útočná a drží se dva dny, když chcete zhubnout 5 kg, tři dny, pokud chcete shodit 5 – 10 kg, pět dní na 20 kg a sedm dní, když se zbavujete více než 20 kg. V těchto dnech se smí jíst libové hovězí, telecí, kuřecí bez kůže, krůtí, netučné ryby, maximálně dva vaječné bílky denně (žloutky jen 4 týdně), nízkotučný bílý jogurt, nízkotučné sýry, mléko. Maso vařené nebo pečené či grilované, ovšem bez tuku. Dochucovat můžete bylinkami, česnekem, citronovou šťávou. Důležité je pít dva až tři litry vody denně a alespoň dvacet minut se svižně hýbat – stačí rychlá chůze. K tomu lžíce a půl ovesných otrub denně, toť vše.

Dance jóga, kundalinijóga, tantrická jóga - vyberte si tu svou

Dance jóga, kundalinijóga, tantrická jóga - vyberte si tu svou

Cvičení jógy je prostorově i finančně nenáročné. Stačí vám menší prostor, podložka, pohodlné oble...

Druhá fáze je proplouvací. Při ní střídáte dny z první fáze se dny, kdy jíte zeleninu: brokolici, zelí, cukety, papriky, rajčata, celer, okurky, cibuli, ředkvičky, špenát, dýně, sem tam i mrkev, houby. V žádném případě brambory, rýži, luštěniny, kukuřici, těstoviny, pečivo. Tato fáze se drží, dokud se nedostanete na vysněnou váhu.

Třetí fáze je upevňující – při ní byste rozhodně neměli přibrat, ale už také ne nijak zásadně hubnout. Každý shozený kilogram z předchozí doby vynásobte deseti dny, tak dlouho je třeba „upevňovat“. To znamená, že bílkoviny a zeleninu smíte kdykoliv, po maličkých dávkách si smíte dopřát jedno „jiné“ jídlo denně – tmavý chléb, těstoviny, brambory, rýži, luštěniny – vše bez tuku.

Čtvrtou fázi budete dodržovat po zbytek života. Jednou týdně si dáte čistě bílkovinový den podle první fáze. Budte se vyhýbat cukrům a tukům, prohřešek vyvážite okamžitě odlehčověcím dnem.

Nezapomeňte na otruby a samozřejmě na pitný režim a každodenní alespoň dvacetiminutový intenzivní pohyb.

Názor čtenářky - Elena (28 let):

O této dietě jsem četla i slyšela mnohé, ale držet celý život dietu? Tak do toho bych fakticky nešla. I když se mi jeví vcelku rozumně. Než takový složitý čtyřfázový systém, to už je asi lepší nechat si udělat dietu na míru.

Názor odborníka:

Ano, každý odborník nebo „hvězda“ chce mít tu svoji dietu. Ztloustnutí je přece postupné vychýlení z rovnováhy a měli bychom je zase řešit postupně, a ne radikální, i když fázovanou dietou. To je princip a pravidlo rovnováhy, tzv. homeostázy. Dukanův přístup nepostrádá logiku, jde vlastně o nízkosacharidovou dietu s postupným zvyšováním podílu sacharidů. Držet dietu po celý život je nesmysl, ale jako iniciační nástroj ke zhubnutí, pokud je dobře snášen, je rozhodně lepší než užívání obezitologických léků či podvazování žaludku.

Sluneční alergie: Když se pobyt na slunci změní v nekonečné škrábání

Sluneční alergie: Když se pobyt na slunci změní v nekonečné škrábání

Sluneční alergie neboli ekzém je kožní onemocnění, které se nejčastěji objevuje poté, co vystavím...

Na naše zvídavé otázky ohledně diet odpovídá odborník na slovo vzatý:

Ing. Ivan Mach, CSc.


Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice. Je autorem mnoha titulů, překladů, odborných publikací a přednášek o výživě. Působí jako lektor řady vzdělávacích kurzů, je odborným garantem akreditovaného kurzu Nutris® (www.nutris.net) a přednáší výživu na 1. Lékařské fakultě UK a Masarykově univerzitě v Brně. Nyní působí jako sportovní dietolog, je prezidentem Aliance výživových poradců ČR a byl jmenován soudním znalcem v tomto oboru.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
28. 06. 2013 Helča DD je skvělá - momentálně -40 kg (reakcí: 0)
24. 06. 2013 hrobice A zase dieta (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

22. 10. 2016 Horoskop Štír

Více tolerance ke tvému okolí by určitě neškodilo. Začínáš být pro ostatní nesnesitelná a svými požadavky je doslova ... Celý horoskop

Karta dne

Deset pohárů
Pokud toužíš po lásce, přátelství nebo bys ráda poznala nové lidi, kteří sdílejí stejné zájmy jako ty, tak věř, že máš skvělou příležitost. Nejen, že se díky skvělým k...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist