Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Speciál o hubnutí: Dekádová dieta

Speciál o hubnutí: Dekádová dieta

Speciál o hubnutí: Dekádová dieta

Magazín: Hubnutí | autor: Redakce | vydáno 13. 06. 2013

Dieta, která se jeví vcelku rozumně. Vychází totiž z myšlenky, že v každém věku funguje metabolismus ženy úplně jinak. Zatímco ve dvaceti letech spálíte kalorie bez mrknutí oka, o deset let později už bojujete s každým kilogramem navíc a ve čtyřiceti si o nějakém hubnutí můžete nechat leda zdát.

Dekádová dieta tento mýtus vyvrací. Podle jejích stoupenců můžete vypadat ve čtyřiceti dokonce ještě lépe, než ve dvaceti letech. Musíte však přizpůsobit svůj jídelníček měnícímu se metabolismu. A jak by taková dieta měla vypadat?

Dvacet let a více

Tady ještě velmi často hřešíme, protože metabolismus funguje tak jak má. Spalujeme bez problémů. To však neznamená, že to tak bude navždy. Právě teď je ideální čas naučit své tělo na zdravou stravu, odvyknout jej od rafinovaných cukrů a nadbytečných tuků v jídle. Pozor bychom si měly dát také na nadměrnou konzumaci alkoholu. 

Lupy: Zdánlivě banální onemocnění, které umí potrápit

Lupy: Zdánlivě banální onemocnění, které umí potrápit

Mnoho lidí je považuje mylně za důsledek nedostatečné hygieny. Lupy však mohou nepříjemně překvap...

Třicet a více

Třicet let je ona hranice, kdy si většina žen poprvé uvědomí, že stárne a tělo se nám mění. Tady je ideální čas změnit svůj jídelníček. Jídelníček by měl být bohatý na zeleninu a proteiny, které obsahuje kuře, ryby, vajíčka, nebo libové červené maso. Omezit byste měli těstoviny, chléb či knedlíky. Zapojte do svého rozvrhu také cvičení. Ideální je jóga.

Čtyřicet a více

Stoupenci dekádové diety tvrdí, že po čtyřicátém roce věku bychom měli omezit množství přijímané potravy. Metabolismus už není tak pružný a rychlý a nestíhá spálit velké množství jídla. Kromě menších porcí bychom měli přidat do svého jídelníčku také dostatek luštěnin a nenasycených mastných kyselin.

Padesát a více

Po padesátce bychom měli myslet také na zdraví našich kloubů a přidat do jídelníčku hodně potravin bohatých na vápník. Každý den byste si měli dát jogurt nebo sklenici mléka. Do jídelníčku by se měla zařadit také brokolice, listová zelenina a zelí.  Cvičit byste měli s ohledem na stárnoucí klouby a kosti. Ideální cvičení je třeba pilates nebo plavání. 

Těhotná a sex…mám zapomenout?

Těhotná a sex…mám zapomenout?

Mýty a pověrami opředený jiný stav je stále považován za sexuální tabu. Snad všechny maminky napa...

Názor čtenářky – Klára 35 let

Tuto dietu jsem zkusila, ale spíš než dieta mi to přijde jako všeobecné zásady zdravé stravy. Takže efekt byl nulový. Neměla jsem přehled o množství, které bych měla konzumovat, takže to pro mě trošku postrádalo smysl. Hubnout se mi rozhodně nedařilo, ale ani jsem při jejím dodržování nepřibírala. 

Názor odborníka

Ano, čtenářka chápe dietu jako návod na zhubnutí. Ale o to tady nejde, naopak všeobecné by bylo řídit se zásadami zdravé výživy vyhlašovanými jako oficiální výživová doporučení např. MZd ČR. Kéž by ženy uměly opravdu přizpůsobit svoji stravu zpomalujícímu se metabolismu (nejméně o 100 kcal méně za každých 10 let věku, takže v 50 letech o 300 kcal méně než ve 20)! Žádná dieta by neměla řešit množství, to je třeba ve formě jídelníčku stanovit výživovým poradcem „na míru“ podle tělesné aktivity, složení těla a životního stylu. Důraz na mléčné výrobky po padesátce je podle posledních výzkumů bezpředmětný, vstřebatelnost vápníku je v tomto věku už malá. Mnohem lépe prospějí kostem tělesné aktivity, které je přiměřeně zatěžují, např. chůze s hůlkami.

Vyberte si konečně správnou podprsenku

Vyberte si konečně správnou podprsenku

Stává se vám, že při nákupu podprsenky oběháte několik obchodů s prádlem, vyzkoušíte si desítky k...

Na naše zvídavé otázky ohledně diet odpovídá odborník na slovo vzatý:

Ing. Ivan Mach, CSc.


Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice. Je autorem mnoha titulů, překladů, odborných publikací a přednášek o výživě. Působí jako lektor řady vzdělávacích kurzů, je odborným garantem akreditovaného kurzu Nutris® (www.nutris.net) a přednáší výživu na 1. Lékařské fakultě UK a Masarykově univerzitě v Brně. Nyní působí jako sportovní dietolog, je prezidentem Aliance výživových poradců ČR a byl jmenován soudním znalcem v tomto oboru.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
14. 06. 2013 viki11 dieta (reakcí: 0)
14. 06. 2013 viki11 dieta (reakcí: 0)
13. 06. 2013 soffka Dekády (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

20. 01. 2017 Horoskop Beran

Přecitlivělé nervy tě potrápí již od časného rána, pocit, že se celý svět spiknul proti tobě, bude tak silný, že nebu... Celý horoskop

Karta dne

Král poháru
Skvělý den naplněný radostnými událostmi a pocity, můžeš se těšit na skvělou spolupráci s muži narozenými ve znamení Ryby, Raka nebo Štíra. Ty, která toužíš po lásce a...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist