Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Speciál o hubnutí: Dekádová dieta

Speciál o hubnutí: Dekádová dieta

Speciál o hubnutí: Dekádová dieta

Magazín: Hubnutí | autor: Redakce | vydáno 13. 06. 2013

Dieta, která se jeví vcelku rozumně. Vychází totiž z myšlenky, že v každém věku funguje metabolismus ženy úplně jinak. Zatímco ve dvaceti letech spálíte kalorie bez mrknutí oka, o deset let později už bojujete s každým kilogramem navíc a ve čtyřiceti si o nějakém hubnutí můžete nechat leda zdát.

Dekádová dieta tento mýtus vyvrací. Podle jejích stoupenců můžete vypadat ve čtyřiceti dokonce ještě lépe, než ve dvaceti letech. Musíte však přizpůsobit svůj jídelníček měnícímu se metabolismu. A jak by taková dieta měla vypadat?

Dvacet let a více

Tady ještě velmi často hřešíme, protože metabolismus funguje tak jak má. Spalujeme bez problémů. To však neznamená, že to tak bude navždy. Právě teď je ideální čas naučit své tělo na zdravou stravu, odvyknout jej od rafinovaných cukrů a nadbytečných tuků v jídle. Pozor bychom si měly dát také na nadměrnou konzumaci alkoholu. 

Lupy: Zdánlivě banální onemocnění, které umí potrápit

Lupy: Zdánlivě banální onemocnění, které umí potrápit

Mnoho lidí je považuje mylně za důsledek nedostatečné hygieny. Lupy však mohou nepříjemně překvap...

Třicet a více

Třicet let je ona hranice, kdy si většina žen poprvé uvědomí, že stárne a tělo se nám mění. Tady je ideální čas změnit svůj jídelníček. Jídelníček by měl být bohatý na zeleninu a proteiny, které obsahuje kuře, ryby, vajíčka, nebo libové červené maso. Omezit byste měli těstoviny, chléb či knedlíky. Zapojte do svého rozvrhu také cvičení. Ideální je jóga.

Čtyřicet a více

Stoupenci dekádové diety tvrdí, že po čtyřicátém roce věku bychom měli omezit množství přijímané potravy. Metabolismus už není tak pružný a rychlý a nestíhá spálit velké množství jídla. Kromě menších porcí bychom měli přidat do svého jídelníčku také dostatek luštěnin a nenasycených mastných kyselin.

Padesát a více

Po padesátce bychom měli myslet také na zdraví našich kloubů a přidat do jídelníčku hodně potravin bohatých na vápník. Každý den byste si měli dát jogurt nebo sklenici mléka. Do jídelníčku by se měla zařadit také brokolice, listová zelenina a zelí.  Cvičit byste měli s ohledem na stárnoucí klouby a kosti. Ideální cvičení je třeba pilates nebo plavání. 

Těhotná a sex…mám zapomenout?

Těhotná a sex…mám zapomenout?

Mýty a pověrami opředený jiný stav je stále považován za sexuální tabu. Snad všechny maminky napa...

Názor čtenářky – Klára 35 let

Tuto dietu jsem zkusila, ale spíš než dieta mi to přijde jako všeobecné zásady zdravé stravy. Takže efekt byl nulový. Neměla jsem přehled o množství, které bych měla konzumovat, takže to pro mě trošku postrádalo smysl. Hubnout se mi rozhodně nedařilo, ale ani jsem při jejím dodržování nepřibírala. 

Názor odborníka

Ano, čtenářka chápe dietu jako návod na zhubnutí. Ale o to tady nejde, naopak všeobecné by bylo řídit se zásadami zdravé výživy vyhlašovanými jako oficiální výživová doporučení např. MZd ČR. Kéž by ženy uměly opravdu přizpůsobit svoji stravu zpomalujícímu se metabolismu (nejméně o 100 kcal méně za každých 10 let věku, takže v 50 letech o 300 kcal méně než ve 20)! Žádná dieta by neměla řešit množství, to je třeba ve formě jídelníčku stanovit výživovým poradcem „na míru“ podle tělesné aktivity, složení těla a životního stylu. Důraz na mléčné výrobky po padesátce je podle posledních výzkumů bezpředmětný, vstřebatelnost vápníku je v tomto věku už malá. Mnohem lépe prospějí kostem tělesné aktivity, které je přiměřeně zatěžují, např. chůze s hůlkami.

Vyberte si konečně správnou podprsenku

Vyberte si konečně správnou podprsenku

Stává se vám, že při nákupu podprsenky oběháte několik obchodů s prádlem, vyzkoušíte si desítky k...

Na naše zvídavé otázky ohledně diet odpovídá odborník na slovo vzatý:

Ing. Ivan Mach, CSc.


Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice. Je autorem mnoha titulů, překladů, odborných publikací a přednášek o výživě. Působí jako lektor řady vzdělávacích kurzů, je odborným garantem akreditovaného kurzu Nutris® (www.nutris.net) a přednáší výživu na 1. Lékařské fakultě UK a Masarykově univerzitě v Brně. Nyní působí jako sportovní dietolog, je prezidentem Aliance výživových poradců ČR a byl jmenován soudním znalcem v tomto oboru.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
14. 06. 2013 viki11 dieta (reakcí: 0)
14. 06. 2013 viki11 dieta (reakcí: 0)
13. 06. 2013 soffka Dekády (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

24. 02. 2017 Horoskop Lev

Dnes dostaneš šanci předvést svůj talent někomu velmi vlivnému, kdo by ti dokázal pomoci rozjet kariéru. Máš velkou š... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist