Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Půst. Škodí nebo pomáhá?

Půst. Škodí nebo pomáhá?

Půst. Škodí nebo pomáhá?

Magazín: Hubnutí | autor: Lucie Feiková | vydáno 18. 06. 2014

Půst. Pomáhá nebo škodí? Jedná se o mučicí nástroj, či dobrý nápad? Názory se různí a každý organismus reaguje jinak. Pokud váháte, zda ho zkusit, zhodnoťte si pro a proti! Takhle!

Prvotně je třeba si ujasnit, že půst není druh diety. Je to způsob, jak se udržet fit. Že o něčem takovém slyšíte poprvé? V čem ten zázrak vlastně spočívá? Jednodenní půsty vám umožní tolik potřebnou regeneraci a odpočinek, protože, laicky řečeno, váš organismus se nebude muset zabývat procesem trávení, ale bude se soustředit pouze na obnovování sil. 

Jeho pravidelné dodržování jednou týdně, nebo jednou za čtrnáct dní, což je doporučováno odborníky, vám bude napomáhat udržovat tělesnou hmotnost a při dlouhodobém udržování dokonce zredukuje vaši váhu! Nezbývá, než ho „přežít“. Ale jak? 

Celý den bez jídla? Jde to! 

Možná je to pro vás naprosto šílená představa, ale přece, kdo se bojí, nesmí do lesa! Máte obavy? V pořádku. Jedna z nejzásadnějších otázek zní: Jak zmírnit pocit hladu, tedy pokud je to vůbec možné? Způsob, jak to zvládnout, spočívá v pitném režimu! Co obsahuje? 

Mezi nejlepší tekutiny patří samozřejmě neperlivá voda, bylinkové čaje, a to zejména ten kopřivový. Mátovému se vyvarujte, protože po něm budete mít ještě větší hlad. Dál jsou vhodné hlavně čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Skvělou službu zastanou například ty z pomerančů, grepu či ananasu. Regenerují a pročišťují organismus. 

Trendy letní botky: Víme, co si obout, abyste byla in

Trendy letní botky: Víme, co si obout, abyste byla in

Každý rok je to stejné. Na dveře zaklepe sluníčko a my se začneme shánět po botkách, ve kterých b...

Nespočet výživových nadšenců na ně nedá dopustit. Třeba taková Caroline Wheater, autorka knihy Džusy pro zdraví, si bez nich nedokáže představit život. „Čerstvé šťávy jsou dnes přímo doporučovány lékaři, dietology a výživovými poradci po celém světě,“ nechává se slyšet Wheaterová. Půjdete do toho, nebo se vám představa prázdného žaludku zajídá? Tak to nejste sami! 

Kdy půst není potřeba?

Abychom pouze nechválili provozování půstu a jeho účinků, je fér připustit, že se na něj objevují i jiné než pozitivní názory. Jeden takový má Mgr. Kristýna Galová z Institutu prevence a redukce váhy v Brně. 

„Náš institut nedoporučuje žádné detoxikační postupy a očistné kúry. Naopak apeluje na dodržování racionálního stravování a výběr kvalitních potravin,“ vysvětluje odbornice s tím, že jinými slovy, v případě, že se člověk stravuje podle pravidel racionální výživy, není potřeba držet detoxikační půsty. „Pokud člověk na výživu v žádném případě nedbá, jednorázovou detoxikací svoje problémy trvale nevyřeší,“ nechává se slyšet Galová. 

Svůj přístup k celodennímu půstu si tak každý bude muset vytvořit sám za sebe, a mezi nejjednodušší způsoby, jak zjistit, zda zrovna vám dělá dobře, je naslouchat svému tělu. Cítíte se po půstu lépe? Pak není co řešit! S odporem odpočíváte dny, kdy už zase ten „hloupý den“ má přijít? Tak to se na to radši vykašlete, protože co neděláte s radostí, jako by ani nebylo… Efekt nula. 

A co vy, jaký názor máte na půst?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
02. 04. 2015 Sípěnka Raději čerstvé šťávy než půst (reakcí: 0)
19. 06. 2014 kativas půst (reakcí: 0)
19. 06. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
19. 06. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
18. 06. 2014 monca pust spise ne (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 03. 2017 Horoskop Rak

Dnes ti bude připadat, že čas neskutečně letí. V práci nebudeš stíhat a šéf už bude nedočkavě podupávat u dveří, aby ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist