Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Proč svoji dceru neurážet kvůli obezitě?

Proč svoji dceru neurážet kvůli obezitě?

Proč svoji dceru neurážet kvůli obezitě?

Magazín: Hubnutí | autor: Lucie Feiková | vydáno 23. 05. 2014

Má vaše dítko nějaké to kilo navíc? Děláte si z něj legraci? Tak pozor, pouhá dobře míněná věta na adresu mladistvého s nadváhou může doslova způsobit revoluci v jeho myšlení! Dávejte si pozor, co říkáte svému dítěti, milí rodičové! Může se vám to krutě vymstít, varují vědci!

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Kdo by neznal tohle přísloví? Bohužel, jeho platnost má i dalekosáhlejší a ne zrovna pozitivní důsledky. Jeho tvar by se dal poupravit nebo rozšířit. Platí totiž, že co v mládí uslyšíš, to tě bude provázet celý život. Tak to aspoň tvrdí vědci z University of California, kteří kladou na srdce všem rodičům, aby svým synům a převážně dcerám neříkali nic o jejich obezitě, neměli na ně nemístné narážky a nesráželi tak jejich sebevědomí. Proč? Dívky označené za tlusté s největší pravděpodobností tlusté opravdu zůstanou, pokud jim to rodiče a jejich blízcí vtloukají do hlavy, varuje americká studie!

Jak „přivolat“ potíže?

Výzkum, jehož se účastnilo 2300 dívek, a který zveřejnil magazín JAMA Pediatrics, potvrdil, jakou sílu má demotivace ze strany matek a otců vůči mladistvým dívkám okolo desátého roku věku. 

Pokud je tato vyšší autorita ponižuje kvůli hmotnosti, vzniká 1,62 krát vyšší riziko, že tyto dívky budou opravdu obézní v době, až dosáhnou devatenácti let. Stejný účinek způsobí i pošťuchování od bratra, sestry, nejlepší kamarádky a dokonce i učitele, který se například snaží donutit svoje svěřence k nějaké aktivitě v rámci hodiny tělesné výchovy. Dobře, děti nejsou z cukru, něco snesou, ale přece jen mají citlivou duši. Co s nimi nevhodné narážky, byť z legrace, udělají? 

Cvičení, díky němuž dosáhnete úžasného orgasmu

Cvičení, díky němuž dosáhnete úžasného orgasmu

Pro tohle se snad ani nehodí slovo cvičení. Prociťování vlastní sexuální energie je věcí tak nádh...

Začarovaný kruh

„Špatný pocit z vlastní hmotnosti se prostě může vymstít,“ nechala se slyšet Janet Tomiyama, asistentka profesora psychologie na kalifornské univerzitě s tím, že napadání ze strany rodičů na děti způsobí naprostou demotivaci. „A všichni víme, že když se lidé cítí špatně, často sahají po jídle, aby dosáhli pohodlí a ulevili si od stresu,“ vysvětluje odbornice, která zkoumá otázky týkající se zdraví, diety a stresu. 

Správná cesta k úspěchu

Janet Tomiyama říká, že chápe, pokud lidé říkají svým milovaným cosi o špíčkách na břiše, velkých porcích a hroší hmotnosti. Mnohdy prý tak činí z dobrých úmyslů, jenže už nepřemýšlí nad důsledky. 

„Já vím, že je těžké nechat si svoje připomínky pro sebe, pokud je vaše dítě obézní a vy máte strach, aby ještě víc nepřibralo, ale výtky tomu nepomohou. Spíš svoje dítě držte dál od všech tuků a naveďte ho na zdravý životní styl,“ radí zmíněná odbornice s tím, že slovo tuk se dá ve slovníku skvěle nahradit. Jak? Co doporučuje pro zahájení konverzace s mladistvým? Proneste něco ve smyslu: „Pojďme jíst zdravěji. Můžeme spolu i cvičit, budeš-li chtít. Vždyť jde hlavně o zdraví.“

Tak co říkáte, za zkoušku to stojí, ne? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
02. 06. 2014 Kikina Souhlasím (reakcí: 0)
27. 05. 2014 monca - (reakcí: 0)
27. 05. 2014 glady .... (reakcí: 0)
24. 05. 2014 lucik21 ... (reakcí: 1)
23. 05. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Vyraž do společnosti, kde máš šanci potkat svého pana Božského. Zadaná si dá pozor na nevěru, protože bude mít chuť n... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist