Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Pozor na proteinové diety. Mohou vám poškodit metabolismus

Pozor na proteinové diety. Mohou vám poškodit metabolismus

Pozor na proteinové diety. Mohou vám poškodit metabolismus

Magazín: Hubnutí | autor: Daniela | vydáno 04. 10. 2013

Také jste slyšeli, že čím více proteinů budete jíst, tím více zhubnete? Že jen díky nim si udržíte postavu, po které tak dlouho toužíte? Ano, konzumací většího množství bílkovin můžete opravdu shodit přebytečné kilogramy, netušíte ovšem, na jaký problém s metabolismem si v budoucnu zaděláváte.

Proteiny jsou hlavní složkou enzymů, hormonů, krve a mezibuněčné a nitrobuněčné  tekutiny. Proto je musíme volit pečlivě. Jedním z hlavních nebezpečí vysoké konzumace proteinů je také vysoká konzumace tuků. Protože většinou všechny potraviny běžně považované za bohaté zdroje proteinů obsahují také velké množství tuků nebo jednoduchých cukrů, nebo obojí. Proteiny kolikrát nebývají ani hlavní složkou těchto potravin. U živočišných potravin bývá dokonce podíl tuku vyšší než podíl samotných bílkovin, a zpravidla se jedná o nasycený tuk. Zejména u hovězího nebo vepřového masa a sýrů. 

Podle četných lékařských studií se velká konzumace tuků nebo jednoduchých cukrů a nízká konzumace vlákniny stala příčinou nemocí srdce a kardiovaskulární soustavy, diabetu, obezity a rakoviny. 

článek

Pokud jíte mnoho proteinů zejména živočišného původu, tedy maso, sýry, tvarohy a podobně, zkuste to omezit! Můžete zařadit více kuřecího a krutího masa, i když u kuřecího je v poslední době problém výskytu podpurných umělých růstových hormonů! Zařadťe více luštěnin a obilovin! Věděli jste, že například čočka obsahuje ve 100 g daleko více proteinů (25,36g) než krutí (24,29g) nebo kuřecí (20,89g) maso? I fazole (21,79g) nebo hrášek (23,93g) obsahují dostatečné množství proteinů. Bílkoviny jsou rostlinného charakteru, tím pádem nezatěžují organismus v takovém množství jako živočišné. Vysoké množství vlákniny nám také napomáhá k daleko lepšímu trávení. Nejdůležitější je však pestrost! Střídejte živočišné produkty s rostlinnými v přiměřeném množství. 

Pozor na proteinové diety!

Jsou účinné, avšak nezdravé a mají krátkodobý efekt. Optimální denní dávka proteinů je 0,59 gramů na kilogram vaší váhy. Takže například člověk vážící 59 kilogramů by měl denně zkonzumovat v průměru 35 gramů bílkovin. Což je tak jedna denní porce 100 g kuřecího masa plus ostatní potraviny, neboť téměř každá potravina obsahuje nějaké množství bílkovin, byť malé. Nemusíte jíst maso každý den. Jeden den si můžete dát luštěninové menu, druhý den maso, třetí den celozrnné těstoviny s nějakou zeleninovou kaší. Pestrost je opravdu to hlavní. Proteinové diety jsou nebezpečné v tom, že pokud konzumujete delší dobu velké množství bílkovin, například více jak 1g, ne-li 2 gramy na kilogram tělesné váhy denně, organismus velice zatěžujete. Metabolismus má největší práci se štěpením bílkovin zejména živočišného charakteru, zatežujete játra a žaludek. Problém nastává také v případě, že jakmile začnete jíst opět normálně, tzn. doporučený příjem bílkovin, tuků a sacharidů, můžete přibrat dvakrát tolik. Nepřekračujte proto doporučený příjem bílkovin. Tyhle diety vám totiž dokáží nabourat metabolismus do takové míry, že už se nikdy nebudete moci vrátit ke své původní váze. 

Milujeme seriály aneb Proč ženy tolik hltají seriály?

Milujeme seriály aneb Proč ženy tolik hltají seriály?

Právě začíná váš oblíbený seriál a vy si ho rozhodně nechcete nechat ujít? Nejste v tom sama. Sko...

Nejhorší jsou rady od kulturistických, někdy i fitnessových trenérů. Ti před závody dodržují ty nejnesmyslnější diety, kdy jedí 2g proteinů na kilogram tělesné váhy. Vůbec si neuvědomují, že jejich organismus je zatěžován tím nejhorší způsobem. Jak skončí jejich závodní sezóna, naberou dvakrát tolik a účinek je pryč. A tak to opakují většinou dvakrát do roka. Dokážete si představit, jak tyhle váhové výkyvy působí na lidský metabolismus? Ze několik let, kdy přestávají s tak náročným tréninkem, se může stát, že jejich tělo se k původní váze už nikdy nevrátí. Naopak! Naberou dvakrát tolik a kila už jim nikdy nepůjdou dolů. 

Jezte vše v doporučeném denním množství

Udržujte předepsaný počet gramů bílkovin za den, jezte více komplexních sacharidů, ty vám dodají energii na dlouhou dobu. Omezte nasycené tuky! Jezte více omega 3 mastných kyselin, které získáte hlavně z ryb nebo oříšků. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s větším množstvím vlákniny. Jezte často a hýbejte se. Zapomeňte na nějaké proteinové diety. Tělo potřebuje vše a tak mu to dopřejte ve správném množství. Určitě se vám za to odmění. Pravidelným sportem a zdravou stravou nebudete žádné proteinové diety potřebovat!

Foto: Profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (19)

Datum Autor Nadpis
06. 11. 2016 Zuzana Aha... (reakcí: 0)
28. 07. 2016 Ivanka nazor (reakcí: 1)
21. 07. 2016 Evicka proteeein (reakcí: 0)
23. 06. 2016 majda ja (reakcí: 3)
22. 06. 2016 Lukáš rada (reakcí: 0)
31. 05. 2016 Lucinka ja objednavam (reakcí: 0)
12. 04. 2016 Wizz blbost (reakcí: 1)
10. 04. 2016 David protein a dieta (reakcí: 0)
04. 04. 2016 Kaja protein (reakcí: 0)
31. 03. 2016 Adéla diety? (reakcí: 0)
30. 03. 2016 Teruline proteiny (reakcí: 0)
26. 03. 2016 Lenka proteiny (reakcí: 3)
24. 03. 2016 Laura proteiny (reakcí: 0)
21. 03. 2016 Lenka proteiny (reakcí: 0)
18. 04. 2015 edarik lol (reakcí: 0)
08. 09. 2014 Lucie cholesterol (reakcí: 0)
07. 11. 2013 glady --- (reakcí: 0)
05. 10. 2013 Ivettka nutriční terapeut - můj názor - malo bilkovin!!! (reakcí: 1)
05. 10. 2013 lucik21 ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

20. 01. 2017 Horoskop Vodnář

Budeš mít pocit, že nic nestíháš, v práci ti práce vůbec nepůjde od ruky a ani doma to nebude stát za moc. Neboj se p... Celý horoskop

Karta dne

Král poháru
Skvělý den naplněný radostnými událostmi a pocity, můžeš se těšit na skvělou spolupráci s muži narozenými ve znamení Ryby, Raka nebo Štíra. Ty, která toužíš po lásce a...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist