Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Padesátkrát a stále poprvé

Padesátkrát a stále poprvé

Padesátkrát a stále poprvé

Magazín: Hubnutí | autor: Lenka Šimková | vydáno 30. 08. 2012

„Tak a zítra už opravdu začínám… (hubnout, cvičit, jíst zdravě, chodit brzy spát, méně telefonovat, šetřit, učit se cizí jazyk apod.).“

Kolikrát za život jste už vyslovila podobnou větu? A většinou je do týdne po všem. Principy toho, proč s nějakým předsevzetím začínáme stále dokola, jsou podobné v mnoha situacích.

(Nejen) pro dietářky
Důvody, kvůli kterým se nám nedaří v nějaké „bohulibé činnosti“ vytrvat déle než několik dní, se dají nejlépe vypozorovat na chování tzv. věčně začínajících dietářek. Pokud mezi ně patříte, určitě to znáte. Přejedená po pětichodové večeři si slavnostně slibujete, že od zítra bude (už ale opravdu!) všechno jinak. A následující den se přistihnete, že jste svůj závazek porušila už při obědě. Pojďme se nyní podívat, kde je ukryt zakopaný pes. Následujících pět bodů pak můžete využít, i když nepotřebujete zrovna hubnout, ale pracovat na sobě jiným způsobem.

Motivace versus vůle
Když se nám něco nedaří dodržovat, vymlouváme se často na nedostatek pevné vůle. Ve většině případů je to ovšem chybějící nebo špatně zvolená motivace, která nám zmaří plány. Typickým příkladem je myšlení: Když zhubnu (budu šetřit apod.), bude mít přítel radost. Na to rychle zapomeňte, pokud chcete svého cíle dosáhnout. Cokoli totiž děláte, musíte dělat jen sama pro sebe, pro svůj dobrý pocit, a protože sama chcete. Jinak to prostě nefunguje. Nepodaří-li se vám správně nastartovat motivační proces, nedáte šanci ani své vůli.

Magické datum neexistuje
Druhá rada je stručná a jasná. Jestliže jste se rozhodla, máte silnou a správnou motivaci, nic neodkládejte a začněte hned. Nečekejte na pondělí, začátek dalšího měsíce či dokonce roku. Možná poté zjistíte, že k původně plánovanému datu „nového začátku“ máte již polovinu cesty za sebou.

Všeho moc škodí
Nechtějte všechno změnit hned. Může se stát, že jak rychle začnete, tak rychle skončíte. Opět příklad z praxe ‒ plán změnit v horizontu jednoho měsíce jídelníček, chodit čtyřikrát týdně cvičit, přestat kouřit, začít pravidelně snídat a ještě si před spaním procvičovat cizí slovíčka je předem určen k neúspěchu. Stanovte si vždy jeden nový návyk a až jej přijmete za vlastní a samozřejmý, pusťte se do realizace dalšího.

Přehnaný perfekcionismus
Mějte na mysli, že chybovat je lidské a jedna prohraná bitva není prohraná válka. Pokud tedy své předsevzetí na den či týden přerušíte, nic nevzdávejte. Není pravda, že vše je ztraceno a dále pokračovat už nemá cenu. Platí to i v případě, že jste vynechala lekci cvičení, angličtiny či opět zbytečně provolala několik desítek minut s kamarádkou. Zkuste se nad situací, proč se tak stalo (špatně naplánovaný čas, nuda apod.), zamyslet a pro příště jí předcházet.

Odměňte se
Na závěr snad nejpříjemnější pravidlo. Netrestejte se za chyby, ale odměňujte se za úspěchy. Forma odměny záleží opět jen na vás a pro někoho může posloužit jako vhodná kostička do mozaiky motivace. I tak se začarovaný kruh neúspěšných začátků snáze promění ve zdárný konec.

Jak jste na tom vy? Patříte mezi věčně začínající, nebo máte silnou vůli a když se rozhodnete, tak to tak prostě je?

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
11. 10. 2012 giudi začátek (reakcí: 0)
10. 10. 2012 helenadon don (reakcí: 0)
26. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
11. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
03. 09. 2012 Anulii ... (reakcí: 0)
31. 08. 2012 mipal (reakcí: 1)
30. 08. 2012 nairi sliby chyby (reakcí: 0)
30. 08. 2012 Daniela76 Padesátkrát a stále poprvé (reakcí: 0)
30. 08. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
30. 08. 2012 lucik21 ,,, (reakcí: 0)
30. 08. 2012 Bobina1 - (reakcí: 6)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

17. 01. 2017 Horoskop Štír

Všechny lákavé a výhodné nabídky si raději velmi dobře prověř. Ne všechno, co se tváří jako skvělý obchod, jím skuteč... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist