Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Ovesné cereálie dávají snídani význam

Ovesné cereálie dávají snídani význam

Ovesné cereálie dávají snídani význam

Magazín: Hubnutí | autor: Katka | vydáno 24. 07. 2008

Se změnou životního stylu v posledních desetiletích přestal být problémem dostatečný přísun energie, té je v našem jídelníčku dostatek a mnohdy i nadbytek. Avšak vzhledem ke vzrůstající zátěži psychické a sociální, která se projevuje již i u dětí, je nutné klást mnohem větší důraz na kvalitu stravy, na její složení a šetrnou úpravu.


„Dnes je pro většinu z nás naprosto samozřejmá předsta­va, že náš zdravotní stav a kondici ovlivňujeme mimo jiné i svým jídelníčkem. To co platí v tomto případě pro nás dos­pělé, platí dvojnásob u dětí. Kvalita a množství jídla je jedním z důležitých faktorů přímo ovlivňující tělesný a duševní vývoj dětí. Vyvíjející se dětský organizmus je na nedostatek nebo nevhodnou potravu velmi citlivý,“ uvádí RNDr. Ludmila Oliveriusová, CSc, odbornice na výživu.

   
Proč je důležité kvalitně posnídat?


Je velký rozdíl, snídáme-li sladkou buchtu, koblihu, rohlík s marmeládou nebo müsli s jogurtem, ovesnou kaši či celozrnný chléb se sýrem. Sacharidy typu jednoduchých cukrů obsažené v bílém pečivu jsou málo vhodné, protože nedodají organismu ty správné výživné hodnoty a je po nich rychle opět hlad. Vybírat bychom měli především komplexní sacharidy bohaté na vlákninu, které jsou obsaženy v celozrnných, především ovesných, cereáliích s vysokou nutriční hodnotou. Tedy přestože všechny uvedené potraviny budou mít stejnou energetickou hodnotu, budou se výrazně lišit hodnotou výživovou.

Tělo i mysl nabírá po ránu energii ze snídaně – čím vydatnější, tím lepší. Například je prokázáno, že u dětí, které ráno nesnídaly, klesá pozornost, zhoršuje se paměť a soustředění, rychle se unaví.

A co to znamená - „vydatná snídaně“?

Do dvou hodin po probuzení bychom měli zkonzumovat snídani složenou ze sacharidů, bílkovin a dostatečné množství nápoje.

Müsli s mlékem nebo nízkotučným jogurtem tvoří vynikající, rychlou a plnohodnotnou snídani, která správně nastartuje organismus. Kromě ovesných vloček může obsahovat sušené ovoce, oříšky a semínka, případně kousky čokolády.

1. Snídaně nastartuje organismus i mozek k lepší činnosti. Odborníci doporučují, aby 25-30 % příjmu kalorií připadalo na snídani.


2. Je dokázáno, že kdo snídá, bývá štíhlejší, neboť kalorie v první části dne spaluje rychleji přirozenou aktivitou a neukládá je do tukových zásob. Kdo nesnídá, o to více jí během dne a snáze přibývá na váze.


3. Snídaně zvyšuje odolnost organismu vůči stresu, únavě a nachlazení.

 

Proč jsou ovesné vločky nejhodnotnějšími cereáliemi?

Ovesné vločky se vyrábí z ovsa. Ten má ze všech obilnin nejvhodnější skladbu aminokyselin nezbytných pro stavbu bílkovin a svalů. Díky těmto aminokyselinám a vysokému obsahu aminokyselin esenciálních se bílkoviny v ovesných vločkách blíží ideálnímu proteinu. Obsahuje rovněž značné množství fytochemických látek včetně širokého rozpětí antioxidantů, které mohou mít příznivé fyziologické vlivy. Nejvíce dokumentovaným účinkem ovsa na lidské zdraví je příznivý vliv na snížení celkového krevního cholesterolu a LDL-cholesterolu. Snížení úrovně cholesterolu vlivem ovsa souvisí téměř vždy s přítomností ß-glukanů, které patří do rozpustné či polorozpustné vlákniny. Dobrovolníci, kterým byly podávány denně 3g a více rozpustné vlákniny z ovesných produktů, vykázali pětkrát větší redukci celkové hladiny cholesterolu, než ti, jimž bylo podáváno menší množství. Proto jsou ovesné vločky z hlediska zdravotního přínosu pro lidský organismus nejhodnotnějšími cereáliemi.1

Müsli chutné, křupavé a zdravé

Pod pojmem „Müsli“ si nyní většina z nás představí druh pokrmu z různých druhů obilnin spojených s ovocem, oříšky a podobně. Tady je důležité, aby müsli obsahovalo co nejméně přidaného cukru a tuku a co největší podíl ovesných či jiných celozrnných obilných vloček. V dnešní době, kdy se setkáváme s velkým množstvím podobných produktů, je důležité věnovat pozornost právě jejich složení a nutričním hodnotám, které se výživově ve své kvalitě mohou velmi lišit.

Femina tip: Můžeme doporučit například Ovesné cereálie BISKITI, které mají vysoký podíl ovesných vloček. Pro štíhlou linii zase nové Emco Müsli Light & Crispy – buď s kousky jižního ovoce nebo se semínky a ořechy. Jsou bez přidaného cukru a tuku!


Věděli jste že …

 

- Müsli objevil švýcarský lékař Maximilian Bircher-Benner kolem roku 1900. Vzorem  pro vytvoření müsli v dnešní podobě ho inspiroval „zvláštní pokrm“, který byl jemu a jeho manželce podán na túře ve švýcarských Alpách. Doktor Bircher-Benner pojmenoval jídlo „d'Spys“ (švýcarská podoba německého “die Speise” neboli „pokrm“).

- Výraz müsli je zdrobnělinou švýcarského podstatného jména “Mues”
, Německy “das Mus” neboli kaše.

 

 


 

Zdroje:
Interní zdroje poskytnuté odbornicí na výživu RNDr. Ludmilou Oliveriusovou, CSc.
www.emco.cz
Welch, 1995a, Welch, 1995b
Dimberg, 1999.
1 Ripsin et al., 1992

 

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
19. 11. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
29. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
17. 04. 2011 stepanecka Takže Bebe... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

20. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Okolí tě dnes nebude mít příliš v oblibě, nějak se jim začalo zajídat to, jak se stále chválíš a vytváříš o své osobě... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist