Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Nemůžete zhubnout? Posviťte si na emoce.

Nemůžete zhubnout? Posviťte si na emoce.

Nemůžete zhubnout? Posviťte si na emoce.

Magazín: Hubnutí | autor: Lenka Šimková | vydáno 16. 04. 2013

Děláte všechno možné, abyste shodila pár kil, ale výsledek stále nikde? Jíte vyváženou stravu, sportujete, a přesto často neodoláte různým nástrahám a chutím, které vaše snahy překazí? Víme, na co jste zapomněla a jak to napravit!

Není hlad jako hlad…
Na první pohled se toto tvrzení může zdát zvláštní, ale je pravdivé. Naučit se rozpoznávat pravý hlad od různých chutí či pocitů, je jedním ze základních předpokladů úspěšného hubnutí. Proč je to takový problém? Schválně si zkuste vzpomenout, kdy jste naposledy pocítila to, čemu se říká zdravý hlad. Mnoho lidí už ani nemá ponětí, co to vlastně je. V našich oblastech rozhodně netrpíme nedosažitelností jídla, naopak jsme k jeho konzumaci pobízeni téměř na každém kroku. Okamžik, kdy nastává přirozený pocit hladu, už proto často nevnímáme. Stihneme ho předejít a narušujeme tak biologické rytmy těla, což se nám vrátí zpátky i se všemi nemilými úroky v podobě obezity i celkové únavy.

Emoční hlad
Bažení po jídle – i tak by se dal nazvat důvod, který vede k problémům s nadváhou, přejídáním se a dalšími nevítanými jevy. Emoční hlad je potom jenom touhou po zasycení duše, nikoli těla, jak je tomu v případě toho „správného“ hladu. Jak je od sebe rozeznáte? Není to zase až tak složité. Emoční hlad přichází náhle, například po nějakém nepříjemném zážitku. Je to spíše chuť na určité jídlo, naléhavá potřeba něčím přehlušit negativní emoce (strach, stud, napětí apod.). Často je nezvladatelný a vede k závislosti na určitých potravinách, samozřejmě ve většině případů těch nezdravých, i když se najdou některé výjimky. Emoční hlad nedokážeme ovládnout, pokud neodhalíme jeho příčiny, které jsou jiného než fyziologického původu. Nekručí nám při něm totiž v břiše, ale strádá celé naše já.

Co tedy s tím?
První krok bývá nejtěžší – spočívá v pozorování a přiznání si vlastních, zejména negativních emocí, což není nic příjemného. Pocity je dobré si zapisovat spolu s tím, co jsme při jejich prožívání nebo hned vzápětí snědli. Některé vazby pro vás nebudou zřejmě překvapivé. Existují totiž souvislosti, které více méně platí obecně. Chroupání slaných oříšků (krekrů, brambůrků) při stresu, zajídání milostných neúspěchů čokoládou či touha po tučném jídle v případě vnitřní prázdnoty. Každá lidská bytost je však individuální, a tak u sebe určitě objevíte i specifické situace a s nimi související chutě. Emoční hlad je nebezpečný také v tom, že je záchvatovitý a jíme při něm automaticky. Je tedy potřeba vůbec jeho spuštění předejít.

První pomoc
Než však všechny vazby odhalíme a naučíme se důkladné práci s emocemi a jejich prožíváním, existuje i rychlá pomoc. V akutní situaci, kdy máte tendenci se opět nacpat něčím nezdravým, hraje překvapivě důležitou roli prvních 15 minut. Pokud se po takovou dobu dokážete udržet dál od jídla (sprcha, procházka…), je velká šance, že hlad zvládnete. Zkuste také prověřené tipy s vyčištěním si zubů či vypitím velké sklenice vody. I tak získáte prostor pro uvědomění si pocitu, který chcete přehlušit. Jestliže situaci i přesto nezvládnete, místo výčitek si odpusťte a o to pečlivěji vše analyzujte. Je to běh na delší trať, na jejím konci vás ale čeká nejen štíhlejší postava, ale hlavě pocit, že vás neovládá něco, jako je „kus žvance“.

Foto zdroj: profimedia.cz

A jak jste na tom vy?

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
21. 04. 2013 RitaTerezka - (reakcí: 1)
16. 04. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
16. 04. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

22. 02. 2017 Horoskop Lev

Jako můra za světlem se budeš táhnout tam, kde je zábava a společnost lidí. Doma na tebe bude padat splín z toho, že ... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist