Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Nedaří se vám zhubnout? Změřte si bazální metabolismus

Nedaří se vám zhubnout? Změřte si bazální metabolismus

Nedaří se vám zhubnout? Změřte si bazální metabolismus

Magazín: Hubnutí | autor: Jana Hlavatá | vydáno 10. 07. 2013

Diety založené na hladovění mají mnoho neblahých vedlejších účinků. Jedním z nich je zpomalení bazálního metabolismu. Organismus si pak přijatou energii ukládá ve formě tukových polštářků na horší časy. Rozhýbat zpomalený metabolismus může trvat dokonce celý rok. Klíčem k úspěchu je pravidelná strava a pohyb.

Mnoho žen se celý svůj život pohybuje v začarovaném kruhu hladovění, hubnutí a opětovného přibírání. Bohužel si neuvědomují, že neustálými dietami a nárazovými hladovkami si přivozují mnohem závažnější zdravotní potíže, než se může na první pohled znát. Typickým příznakem zpomaleného metabolismu jsou kila, kterých se nemůžete i přes veškeré úsilí zbavit.

Ukládání tukových zásob způsobuje šetřící gen

Za stravovací experimenty se tělo mstí. Trápíte-li se často hlady, metabolismus se zpomalí, aby si schoval zásoby na další hubené časy. Má totiž strach z dalšího půstu a snaží se na něj připravit. Řeč je o tzv. šetřícím genu. Lidstvo se během svého vývoje muselo přizpůsobit různým životním podmínkám. Když neměli dostatek potravy, tělo šetřilo energii a ukládalo si tukové zásoby. V dnešní době však spoustě žen tento gen znepříjemňuje život.

Začít znovu po nevěře? Jde to.

Začít znovu po nevěře? Jde to.

Do vztahu se vkradla nevěra, přesto ale vztah může fungovat i nadále. Máme pro vás plán, jak odpu...

Hodnotu bazálního metabolismu má každý člověk jinou

Bazální metabolismus udává, kolik energie člověk potřebuje k udržení základních životních funkcí. U každého člověka je hodnota bazálního metabolismu jiná. Závisí totiž na výšce, váze, pohlaví a věku. S přibývajícím věkem se navíc snižuje. Průměrný bazální metabolismus u ženy je 5 040 kJ, což zahrnuje 60 až 70 procent celkového energetického přijmu. Zdravá třicetiletá žena tak může sníst i 8000 kJ, ale jen za předpokladu, že v mládí nedržela žádné drastické diety. Na zpomalený metabolismus neexistují žádné léky. Jediným způsobem, jak ho znovu rozpohybovat, je důsledná změna životního stylu. Bez pravidelné stravy a pohybu žádné zázraky nečekejte! 

Snídaně spouští metabolismu. Nezapomínejte na ni!

Pokud vynecháváte snídaně, dobrovolně si koledujete o zpomalení metabolismu. Snídaně totiž po klidovém spánkovém režimu působí jako metabolický spouštěč.  Proto si po ránu dopřejte například misku nepraženého a neslazeného müsli s bílým jogurtem a k tomu kousek čerstvého ovoce. Do těla tak dostanete tzv. komplexní sacharidy, které tělo pomaleji zpracovává, do krve se uvolňují postupně, nezvyšují tudíž oproti jednoduchým cukrům nárazově glykemický index a zasytí vás na delší dobu.

Vyberte si spolehlivého kamaráda do deště

Vyberte si spolehlivého kamaráda do deště

Prší? Nevadí. Nejvyšší čas předvést se se stylovým deštníkem. Zatímco v zahraničí plní deštníky n...

Dejte tělu vědět, že nestrádáte hlady

Tělo je dobrý hospodář. Když cítí, že se blíží „hladové“ dny, začne si prozřetelně ukládat přijatou energii v podobě tukových polštářků na těle. Chcete-li tělu zabránit v dalším ukládání zásob, začnete pravidelně jíst. Nejlépe každé tři až čtyři hodiny. Jedině tak tělo přesvědčíte, že žijete v době hojnosti a není proto třeba vytvářet energetické zásoby. Během dne byste měli sníst tři hlavní jídla (snídaně, oběd, svačina) a k tomu dvě svačiny. Jste-li vzhůru dlouho do noci, můžete zhřešit i lehkou druhou večeří. Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na bílkoviny, na jejichž trávení vynaloží tělo více energie. Začnete-li jíst pravidelně, tělo se během několika týdnů či měsíců nové situaci přizpůsobí.  Nezapomínejte své tělo také zásobovat dostatečným množstvím neperlivých a neslazených tekutin.

Metabolismus rozhýbejte pravidelným aerobním pohybem

Začít můžete i obyčejnou chůzí. Na budování svalů se nejlépe hodí klasické aerobní aktivity, jako je například běh, chůze, jóga apod. Postupně si přidávejte posilovací cviky. Svaly jsou pro spalování energie zásadní, díky nim spalujete více energie i při pouhém sezení na židli. A jak nabrat svaly? Jedině cvičením! Hýbejte se alespoň třikrát týdně. 

Chcete vědět víc? Obraťte se na profesionály!

Jste-li přesvědčeni, že pravidelně jíte, dostatečně se hýbete, a přesto se vám nedaří zhubnout, pak vyhledejte odbornou pomoc a nechte si změřit bazální metabolismus. Měření probíhá neinvazivně. Pacient leží na lehátku a vydechuje do speciální masky, jejímž prostřednictvím se měří spotřeba kyslíku, respektive rychlost metabolismu. 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
27. 07. 2013 RitaTerezka - (reakcí: 0)
21. 07. 2013 lena BMR kalkulačka (reakcí: 0)
14. 07. 2013 gabka11 chudnutie (reakcí: 0)
11. 07. 2013 jankac Chudnutie (reakcí: 0)
10. 07. 2013 viki11 hubnutí (reakcí: 0)
10. 07. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 03. 2017 Horoskop Střelec

Uzavíráš svůj životní kruh, došla jsi až k cíli bez ohledu na to, jaké pocity tě právě provází. Nemusíš se bát, čeká ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist