Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Nedaří se vám zhubnout? Jednoduše si to naplánujte!

Nedaří se vám zhubnout? Jednoduše si to naplánujte!

Nedaří se vám zhubnout? Jednoduše si to naplánujte!

Magazín: Hubnutí | autor: Helena Stejskalová | vydáno 21. 01. 2015

Zkoušíte různé diety, ale přitom se vám nedaří shodit přebytečné kilogramy? Přitom stačí úplně obyčejně vzít do ruky tužku a papír a začít plánovat. Promyslete si plán kolik a do kdy chcete zhubnout, naplánujte si nákupy, jídelníček a vymyslete si systém odměňování za dodržování plánu. Možná vás překvapí, jak se vám začne dařit.

Nemluvte, ale jednejte

Prvním krokem je nemluvit, ale jednat. Stále dokola si opakujete: „Měla bych zhubnout, ráda bych zhubla…," ale jak se říká, skutek utek? Přejděte od slov k činům. Řekněte si: „Chci zhubnout". Promyslete si reálný cíl, kolik kilogramů a dokdy chcete zhubnout. 

Stanovte si reálné cíle 

Zdravě můžete zhubnout maximálně jeden kilogram týdně. Trápí-li vás tedy nadváha deset kilogramů, nejpozději do tří měsíců by mělo být po ní. Jestliže to ale budete chtít zvládnout za měsíc, pohoříte a neúspěch vás odradí. Stanovujte si proto jenom reálné cíle. Nebudete zbytečně zklamaní.

Plánujte si jídelníček 

Rozplánujte si jídelníček. Po dobu jednoho týdne si pište všechno, co sníte. Pak si jeden den v klidu sedněte a celý jídelníček si projděte. Vyřaďte nezdravé věci a na základě sepsaného jídla si promyslete, co bude pro vás nejlepší jíst, kdy a v jakém množství. Sepište si potom, co budete v dalších dnech vařit a v jakých časových intervalech budete jíst (ideální je jíst každé 2,5–3 hodiny). 

Sestavte si nákupní seznam 

Sepište si nákupní seznamy, postupujte v obchodě podle nich a nikdy nechoďte nakupovat hladoví. Tak koupíte jenom to, co bezprostředně využijete k vaření. Představujte si už v obchodě, jak a co budete vařit. Už se vidíte u plotny? Nebude vás potom honit mlsná, nebudete potom s otázkou, „Co já si to vlastně udělám k večeři?" koukat po dobrotách do vedlejších regálů. 

Jak a čím si vydělávaly hvězdy, než byly slavné? Budete se divit!

Jak a čím si vydělávaly hvězdy, než byly slavné? Budete se divit!

Někde se začít musí! A to i v případě známých celebrit, které moc dobře vědí, že na chleba se vyd...

Nenuťte se do jídel, která vám nechutnají

Změny v jídelníčku uskutečňujte postupně. Nenuťte se do jídel, které vám nechutnají, jen proto, že jsou zdravá. Netrapte se pohankovou kaší, když ji nesnášíte. Takový jídelníček nemá efekt. Budete nervózní a svůj plán zhubnout stejně dříve či později porušíte. Hledejte alternativu jídelníčku, která pro vás bude chutná, ale přitom bude splňovat základní požadavky zdravé výživy. 

Věnujte čas přípravě pokrmu

Jídlo si chystejte důkladně a pomalu, pečlivě. Když budete věnovat přípravě pokrmu dostatečně dlouhý čas a chystat ho v pohodě a klidu, vlastně už tak trochu jíte očima. Potom sedáte k jídlu částečně syté a zbytečně se nepřecpete. 

Nehltejte a dodržujte porce

Nejhorší je hltat jídlo ve spěchu. I v tom největším pracovním stresu se proto snažte udělat si na jídlo chvilku klidu. Nejezte za pochodu. Hotová jídla si rozdělte do krabiček a noste si je s sebou v tašce. Kdykoli tak budete mít k dispozici jednu porci a budete mít přesně pod kontrolou, kolik jste toho snědli.

Odměňujte se za úspěch 

Pravidelně sledujte, jak hubnete. Podle potřeby si upravujte svůj plán. A hlavně vymyslete si efektní způsob, jak se za úspěch a splnění plánu odměnit. Pozor, rozhodně ne jídlem! Třeba taková hezká sukně v o číslo menší velikosti ovšem bude určitě tou správnou odměnou i motivací pokračovat.

Daří se vám plánovat úbytek váhy a dodržovat svá předsevzetí? Nebo máte jinou účinnou metodu, jak zhubnout?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
21. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

25. 02. 2017 Horoskop Panna

Začala jsi nový vztah a máš pocit, že to není to pravé ořechové? Dej si ještě chvíli čas, než uděláš zásadní rozhodnu... Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist