Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Na dietu zvesela: Jak hubnout, a neklesat na duchu

Na dietu zvesela: Jak hubnout, a neklesat na duchu

Na dietu zvesela: Jak hubnout, a neklesat na duchu

Magazín: Hubnutí | autor: Libuše Burger | vydáno 25. 01. 2012

S omezením přijímaného jídla se při dietě obvykle dostavuje pocit únavy i pokleslá nálada. Strava je v pozměněném režimu často nevyvážená a organismu se nedostává látek, které přispívají k psychické pohodě. Které to jsou v první řadě?

Předně: Zapomeňte na jednostranné diety typu, že celý den budete jíst jen jahody nebo ledový salát. Strava musí být pestrá i při hubnutí - pokud chcete něco vynechat, řekněte sbohem uzeninám, konzervám, sladkostem a chemicky upraveným potravinám s přidanými barvivy. Jinak se snažte konzumovat v rozumné míře všechno a dbejte především na to, abyste netrpěla nedostatkem následujících látek:

Vitamín B12
Jde o vitamín zajišťující vyrovnanou mysl a chránící před rozvojem deprese a demence. Jeho nedostatek se může projevit podrážděností až sklonem k agresi či psychickým napětím spojeným s nespavostí. Nejlepším zdrojem vitamínu B12 jsou ryby a plody moře, obsažen je také v játrech, hovězím mase a vejcích.

Jód
Je nezbytným prvkem živých organismů a tělo si ho samo nevytvoří. Podporuje správnou funkci štítné žlázy, a tím reguluje metabolismus - bez jódu tedy s dietou stejně moc daleko nedojdete, jelikož může být narušena rovnováha mezi příjmem a výdejem energie a budete mít sklon přibírat na váze. Kromě toho na sobě můžete pozorovat snížení energie a zhoršenou paměť či trpět migrénami a depresivní náladou. Jód nejlépe získáte z mořských řas a ryb, ale také z vajíček, mléka a bramborových slupek.

Hořčík
Tento minerál sklidňuje mysl, nervy i svaly. V lékařské vědě byl dokonce využíván k léčbě klinické deprese. Nebojte se tedy banánů, i když jsou sladké a mnoho lidí se jim při dietě snaží vyhnout. Zejména teď v zimním období jsou výborným zdrojem tolik potřebného hořčíku. Najdete ho také například v salátové zelenině, celozrnné mouce a fazolích.

Cholesterol

Víme, že existuje "dobrý" cholesterol a "špatný" cholesterol. Zvýšená hladina toho "špatného" v krvi je známým zdravotním strašákem, nicméně cholesterol jako takový nelze ze stravy zcela vyloučit, protože ho tělo potřebuje k tvorbě hormonů i k výstavbě buněčných membrán a nervových vláken. Některé studie dokonce ukázaly, že příliš nízká hladina cholesterolu zvyšuje riziko deprese a Parkinsonovy choroby. Vejce, červené maso, losos, krevety a mléčné výrobky by proto neměly být tabuizovány.

Vitamín D
Získáváme jej především ze slunečního záření, kterého je v zimě pomálu - proto také bývá zimní období spojováno se zhoršenou náladou a nedostatkem optimismu. Vitamín D se totiž stará především o naši psychiku, jeho blahodárných účinků je ale mnohem víc, včetně prevence různých typů rakoviny. V zimě jeho hladinu můžeme zvýšit konzumací tučných ryb a másla. Ano, jde o tuky, ale v tomto případě musíme doporučit i je, samozřejmě, všeho s mírou!

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
07. 03. 2012 Alma .... (reakcí: 0)
01. 03. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
24. 02. 2012 lecina :)) (reakcí: 0)
17. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 02. 2012 Mishka7 :-) (reakcí: 0)
28. 01. 2012 Mlny17 ... (reakcí: 0)
28. 01. 2012 helenadon dieta (reakcí: 1)
26. 01. 2012 Anulii ... (reakcí: 0)
26. 01. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
25. 01. 2012 Werushka7 :-) (reakcí: 0)
25. 01. 2012 Daniela76 Dieta (reakcí: 2)
25. 01. 2012 gambis ... (reakcí: 1)
25. 01. 2012 kralicek slovo dieta (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Korektor pro sametově jemnou a zdravou pokožku!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 28. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 02. 2017 Horoskop Váhy

V práci všechno šlape podle tvých představ, uvědomíš si, že jsi nepostradatelnou součástí pracovního týmu. Dnes dokáž... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist