Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Dukanova dieta: Zázračné zhubnutí, nebo hazard se zdravím?

Dukanova dieta: Zázračné zhubnutí, nebo hazard se zdravím?

Dukanova dieta: Zázračné zhubnutí, nebo hazard se zdravím?

Magazín: Hubnutí | autor: Libuše | vydáno 24. 02. 2015

Dietní režim podle francouzského experta na výživu Pierra Dukana se stal ve světě téměř stejně slavným jako známá Atkinsova dieta. Reklamu mu udělala zejména matka anglické princezny Kate, která s jeho pomocí před královskou svatbou viditelně zhubla. Dá se tato dieta doporučit a co vlastně obnáší?

Kromě paní Carole Middletonové vyzkoušely Dukanovu dietu také hollywoodské celebrity typu Jennifer Lopez a Nicole Kidman. Právě na tchyni prince Williama však byl úbytek váhy nejvíc vidět a noviny jej přetřásaly celé tři měsíce. 

Jak se tedy hubne podle Dukana?

Základem je, vynechat sacharidy a dostat do sebe co nejvíce bílkovin. Ty totiž organismu dodávají nejméně energie, tudíž se po nich nepřibírá. V první, takzvané útočné fázi diety se nesmí jíst v podstatě nic jiného než libové telecí nebo hovězí maso, libová drůbež a ryby. Zakázaná je i zelenina a ovoce... První fáze však nesmí trvat déle než pět dní, jinak hrozí zdravotní problémy z nedostatku vitamínů.

Ve druhé fázi se smí přidat vybraná zelenina, ve fázi třetí si můžete dopřát i trochu toho ovoce, není-li moc sladké. Na banány a hroznové víno si stále musíte nechat zajít chuť.

Je možné, že úbytek na váze při této metodě zaznamenáte skutečně velmi rychle, kila jdou dolů už po pár dnech. Jak dlouho ale zeštíhlená postava vydrží? "Spousta pacientů mi řekne: Dukanova dieta opravdu funguje! Zhubnul jsem 15 kilo! A já se zeptám: Tak proč jste přišel za mnou? Pacient odpoví: Přibral jsem dvacet... Potom mi ale neříkejte, že to funguje," uvedl pařížský dietolog Arnaud Cocaul, který Dukana kritizuje.

Celebrity a rodná řeč

Celebrity a rodná řeč

Je to výmluva nebo omluva, svádět zapomenutá česká slova na dlouhý život v zahraničí? Jak pro koh...

Odborníci bijí na poplach

A není sám. Lékařům se nelíbí zejména omezení příjmu vitamínů z ovoce a zeleniny a naopak přehnaný přísun soli, vedoucí k vysokému krevnímu tlaku. Příliš mnoho bílkovin navíc přetěžuje ledviny a vzhledem k tomu, že strava obsahuje převážně potraviny živočišného původu, ohrožený je i kardiovaskulární systém. Při dlouhodobém užívání vám také hrozí zácpa, zápach z úst, vypadávání vlasů i rozvoj těžkých alergií. 

Nejvíc se Dukanovi vytýká, že svoji dietu doporučuje i těhotným ženám. Podle jeho názoru "obezita začíná v těhotenství" a právě v tomto stadiu by se prý mělo začít také s úpravou jídelníčku. Proteinová dieta přitom může vážně poškodit vývoj plodu.

Sám Dukan se proti studiím odsuzujícím jeho dietu ostře ohradil: "Nejsou založeny na ničem vědeckém, jsou to jen dojmy. Pro mě je největším rizikem obezita sama. Lidé na ni umírají každý den a já se proti ní snažím bojovat," prohlásil.

Pro většinu lékařských kruhů však jedinou zázračnou dietou nadále zůstává vyvážená strava a střídmost…

Chcete ji přesto vyzkoušet? Tady máte ukázku jídelníčku!

Snídaně: jogurt, nebo tvaroh, k tomu ovesné otruby, můžete si dopřát také omeletu a k tomu čaj nebo kávu samozřejmě neslazenou.

Svačina: šunka, jogurt, neslazená káva či čaj

Oběd: telecí, krůtí, kuřecí, nebo losos či treska, vyhovuje i králík, vše bez příloh, pouze ve druhé fázi můžete přidat zeleninu

Svačina: nízkotučný sýr, tuňákový salát, koláčky z ovesných otrub, nebo jogurt

Večeře: grilovaná ryba nebo krůtí prsíčka, chléb z ovesných otrub se šunkou

Ve druhé fázi můžete vyzkoušet třeba tento recept: 

Foto: thinkstockphotos.com, profimedia.cz, uk.lifestyle.yahoo.com, feelforfit.com, mydukandietshop.co.uk, telegraph.co.uk, icmcs11.org, ibtimes.co.uk, booklounge.ca, ocado.com, dietbreakfast.net, mix96tulsa.upickem.net, silentfactor.com, moscovore.com, .freedietingreview.com, blogs.babble.com, youqueen.com, womanandhome.com, theculturaldish.blogspot.com, dukan-diet-for-weight-loss.com, icecubediet.com, getmecooking.com, dukanblogging.blogspot.com, dukan-diet.proboards.com, steeltowndelicious.com

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
02. 06. 2015 Milenka Důležité jsou sacharidy (reakcí: 1)
25. 02. 2015 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

22. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Na chvíli se zastav a zaposlouchej se do svých slov. Neopakuješ velmi často slova, já bych chtěla, ale nejde to, nemů... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist