Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Dietní seriál: Citrusová dieta

Dietní seriál: Citrusová dieta

Dietní seriál: Citrusová dieta

Magazín: Hubnutí | autor: MUDr. Jitka Housová, Ph.D. | vydáno 12. 09. 2010

Vypadá to celkem jednoduše, prostě jen přílohy vyměníte za citrusy, ale jak dlouho se to dá vydržet? A dokáže to vůbec pomoci na úbytku hmotnosti?

Citrusy jsou v dietních procesech velmi oblíbené – zejména mandarinky a pomeranče, neboť jsou sladké, ale například doporučované grepy v oblibě nejsou. Ze známých osobností, které ji držely, za zmínku jistě stojí Beyoncé, Madonna, Victoria Beckham či Mick Jagger.

Citrusy jsou pro člověka především zdrojem vitaminu C. Hypotézy o tom, že tento vitamin startuje hormony, které dále aktivují spalování tuků, jsou – ruku na srdce – zcela nesmyslné. Kdybychom objevili lék, který by uměl spalovat tuky, tak by po světě určitě nechodilo tolik obézních pacientů, jak je tomu dnes. Další ne příliš pravdivá teorie citrusové diety spočívá v tom, že citrusy odbourávají trávicí obtíže. Opak je však pravdou: pokud budeme citrusy konzumovat ve velkém (kilogramy) i se slupkami (ne těmi na povrchu, ale těmi mezi dílky), můžeme si způsobit až neprůchodnost střev, kterou lze léčit pouze operativně. Nadto při větším požití grapefruitové či citronové šťávy si můžeme přivodit bolesti v oblasti žaludku v důsledku překyselení a dokonce tím může dojít ke změně účinku některých užívaných léků.

Princip citrusové diety

Je dovoleno jíst během tří hlavních jídel (snídaně, oběd, večeře) jakékoli množství i druhy masa. Jsou zakázány svačiny! Dále jsou zakázané přílohy (brambory, těstoviny, rýže) – jako přílohu můžeme použít pouze výše zmiňované citrusy. Hlavním zdrojem energie se tedy stává maso, které však můžeme jakkoliv upravovat (smažit, péci, grilovat atd.). To zní na jednu stranu lákavě, na druhou stranu je ale velmi těžké přejíst se pouze masa bez přílohy. Kdo z nás by jedl vepřovou bez knedlíků a zelí, ale např. s grapefruitovým džusem? Jistě si asi domyslíte výsledek, který by po této kombinaci s největší pravděpodobností nastal. Též snídaně složená z citrusů a salámu nezní až tak lákavě.

Zredukované kilogramy budou při této dietě pouze a jedině výsledkem příjmu menšího počtu kalorií. Z dalších doporučení, či lépe řečeno zákazů, stojí za zmínku vynechání pokrmů z bílé mouky (kterých je mnoho – např. i většina druhů chleba), zákaz používání cukru a polotovarů – bujony, mražená jídla, polévky z pytlíku aj. (s tímto však nelze než souhlasit).

Tato dieta, ačkoliv zní zajímavě, přináší svým "držitelům" spoustu problémů. Hlavním problémem je, jak jistě uznáte, jednotvárnost – maso a citrusy se brzy přejedí. Potom dochází k postupnému nahrazování příjmu citrusů přece jen chutnějším masem. Dalším problémem je, že tato dieta vůbec nedoporučuje mléčné výrobky. Proto není vhodná např. pro pacienty trpící osteoporózou, ale i pro další skupiny osob, u kterých jsou zvýšené nároky na příjem vápníku do těla (kojící matky, teenageři aj.). Na základě zkušeností našich pacientů lze citrusovou dietu tolerovat maximálně několik dní, nejvýše však týden, poté se stává zcela nesnesitelnou. Většina pacientů se pak vrací ke svému "zaběhnutému" způsobu stravování, což vede k dobře známému jo-jo efektu.

VÝHODY
Hlavní a zároveň jedinou výhodou této diety je fakt, že citrusy jsou pro člověka zdrojem vitaminu C.

NEVÝHODY
Zredukované kilogramy budou při této dietě pouze a jedině výsledkem příjmu menšího počtu kalorií. Hlavním problémem je její jednotvárnost. Pokud budeme citrusy konzumovat ve velkém i se slupkami mezi dílky, můžeme si způsobit až neprůchodnost střevě. Při větším požití grapefruitové nebo citrónové šťávy si můžeme přivodit bolesti v oblasti žaludku v důsledku překyselení. Navíc může dojít ke změně účinku některých léků.

Nic proti citrusům – jistě jsou výborným a chutným ovocem, citrusovou dietu však rozhodně nedoporučuji ani vyzkoušet.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
01. 03. 2012 lecina nice (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 03. 2017 Horoskop Váhy

Dnešní den bude ve znamení oslav. Podaří se ti zdárně dotáhnout do konce projekt, potkáš se s dávno zapomenutou kamar... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist