Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Dieta sem, dieta tam

Dieta sem, dieta tam

Dieta sem, dieta tam

Magazín: Hubnutí | autor: Katka | vydáno 15. 04. 2008

Každou chvíli se někde objeví zaručená zpráva o zázračné dietě, která vás zbaví přebytečných kil a STOPROCENTNĚ funguje. Občas se sice zadaří, ale prakticky všechny, a to včetně těch, kterým lidé nejvíce věří, mají jen velmi krátkodobou účinnost.


Kila se objeví stejně rychle jako zmizela. A vlivem jo-jo efektu, který je téměř pravidlem u zarytých krotitelek kilogramů, jich obvykle bývá ještě o pár navíc. Protože cokoliv držíte, musíte jednou pustit...

Zónová dieta dbá na pravidelnost v jídle


Velké nadšení před časem vyvolala takzvaná Zónová dieta. Hodně lidí po ní zhublo, ale vyžadovala cílevědomé a ukázněné jedince, kteří mají čas a chuť počítat kilojouly, protože při vysazení diety a návratu k běžnému typu stravování (tj. většinou nevyváženému), se kila opět usadila na svá obvyklá i zcela nová místa.

 

Zónová dieta je založená na příjmu potravy s vyváženým poměrem sacharidů, bílkovin a tuků. Denně se konzumuje 40 procent sacharidů, 30 procent tuků a 30 procent bílkovin, přičemž žádné z jídel nesmí přesáhnout 2000 kilojoulů. Maximální časové rozpětí mezi jídly jsou 4 hodiny. Stravování vypadá docela sympaticky – jí se například drůbeží maso, mořské plody, ryby, celozrnné pečivo nebo zelenina. Při této dietě se nezakazuje najíst se i těsně před spaním. O čokoládě se v ní však nehovoří :-)

Cambridgeská dieta bez ovoce a zeleniny


Spousta lidí ztratila řádku kilogramů při takzvané Cambridgeské dietě. Její systém spočívá v konzumaci instantních potravin jako jsou různé koktejly, polévky nebo tyčinky. Každý den tři výrobky podle své chuti. Denní kalorický příjem se tak pohybuje kolem 2000 kj.

 

Podle doporučení odborníků je to však málo, protože organismus hubnoucích lidí potřebuje minimální příjem kolem 5000 kJ. Jo-jo efekt je tak nevyhnutelný, jelikož dieta se nezaměřuje na zlepšení stravovacích návyků. Je vhodná pro extrémně obézní ženy, avšak kvůli absenci ovoce a zeleniny se nedá říct, že by byla zdravá. "Oblíbili" si ji zejména Američané.

Atkinsonova dieta preferuje tuky a bílkoviny


Na Atkinsonovu dietu se většina Čechů dívá podezíravě. I když své příznivce si také našla. Nesmí se při ní totiž hladovět. Základní zásady hlásají jíst přiměřené porce, což je občas těžko odhadnutelné. Atkinsonova dieta je na kordy se sacharidy, proto její příznivci zapomenou na rýži, pečivo z bílé mouky, brambory a především cukr. Nepovolují se dokonce ani banány, melouny nebo sladká zelenina. Kupodivu je dieta vstřícná k čokoládě (bez cukru), oleji a mléčným výrobkům, také doporučuje maso, mléko a vejce.

 

Obézní Američané jsou Atkinsonovou dietou nadšeni, neboť ručička váhy po čase skutečně míří dolů. Svaly se totiž mění v tuk, který méně váží, ale také spálí méně energie. Jo-jo efekt je téměř stoprocentní. Nízká konzumace zeleniny a mnoho tučného masa zdraví příliš nepodpoří.

Dieta podle krevních skupin


Dieta podle krevních skupin je založena na tvrzení, že pro každou krevní skupinu existují ty správné potraviny a naopak také ty, které tělu škodí a způsobují obezitu.

Nositelé skupiny 0 mají podle tohoto schématu stravování konzumovat ryby, dýňová semínka, fazole, rýži, bílé maso, ovoce a zeleninu. Tabu jsou pro ně obilniny, brambory, mléčné výrobky, losos, husa, ořechy s výjimkou vlašských nebo mák.

Lidé, kteří mají krevní skupinu typu A, mohou s klidem jíst obilniny, rostlinnou stravu, sladkovodní ryby, semínka, luštěniny, rýži, kávu a také červené víno. Zapomenout mohou na mléčné výrobky, maso, uzeniny, tuky a plody moře.

Nositelé „béčka“ mohou baštit mléčné výrobky, vejce, ryby, rýži a zeleninu, avšak žádné obilniny, vepřové maso, drůbež, čočku a mořské plody.

Kombinace krve AB vyžaduje obilniny a rostlinnou stravu, mléčné výrobky, vejce, králičí a jehněčí maso, ovoce, zeleninu, ryby a ořechy. Zato žádné hovězí, vepřové, máslo, kukuřici a plísňové sýry.

Máte v tom zmatek a nevěříte, že to funguje? Nejste sami :-) Studie účinnosti skutečně neexistují. Ale můžete to vyzkoušet...

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
21. 04. 2015 edarik lol (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Máš chuť pustit se do něčeho nového? Není nic jednoduššího, než se přihlásit do nějakého kurzu nebo semináře. Nejen, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist