Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Dieta: Nevíte, kolik toho můžete sníst? Pomůže vám dlaň

Dieta: Nevíte, kolik toho můžete sníst? Pomůže vám dlaň

Dieta: Nevíte, kolik toho můžete sníst? Pomůže vám dlaň

Magazín: Hubnutí | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 14. 02. 2014

Proč trpí tolik lidí nadváhou? Podle odborníků na tom má svůj podíl, také skutečnost, že si pod pojmem jedna porce jedlíci představují daleko více, než je záhodno. Také nevíte, kolik byste čeho měla sníst, abyste nepřibrala? Řešení máte po ruce!

Přesněji řečeno: pokud se vám nechce vážit potraviny, pomůže vám vaše dlaň. Tak například porce masa by neměla být větší než dlaň, zatímco porce těstovin představuje zaťatou pěst (ano, skutečně tak málo. Právě u těstovin se prý strávníci často dopouštějí největší chyby a konzumují jich dokonce pěkrát větší množství!)

Pokud jde třeba o máslo, toho by nemělo být více než špička prstu. Jedna porce sýra představuje dva napnuté prsty a ani zmrzliny by nemělo být větší množství než zaťatá pěst.

Komu nestačí dlaň, může použít svou představivost. Stačí si jen vybavit předměty denní potřeby. Tak například palačinka by neměla být větší než cédéčko, čokoláda by neměla rozměry přesahovat balení od dentální nitě, popcorn zase tři baseballové míčky, chléb by neměl být větší než kazeta.

Spousta lidí v sobě nosí cosi, co by se dalo nazvat syndromem prázdného talíře. Asi všichni máme před očima vztažený prst babičky či v horším případě dozoru ve školní jídelně, které nabádaly k tomu, že vše, co je na talíři, se musí sníst. Jenže jídlem se skutečně vyplatí šetřit. Podle dietologů to můžeme brzy pocítit třeba na obvodu pasu. Přitom stačí kolikrát jen drobnosti.

Blůza, nebo košile? Poradíme, co si letos pořídit

Blůza, nebo košile? Poradíme, co si letos pořídit

S trochou nadsázky by se dalo říci, že se ženy dělí na dva zásadní tábory: jeden dává přednost le...

Například namažeme-li si chleba máslem, které se vejde na lžičku, přijmeme jen 37 kalorií, zatímco použijeme-li množství odpovídající polévkové lžíci, kalorie se ztrojnásobí na 111. Stejně tak lze postupovat třeba u zálivky na salát, kterou si člověk může dopřát, jen by měl použít více vinného octa než olivového oleje, toho by ideálně měla být pouze lžička. Pro srovnání: polévková lžíce oleje v salátu konzumovaném každý den by mohla znamenat roční přírůstek váhy až šest kilo. Ještě více se vyplatí vysadit cukr. Skutečně musíte kafe nebo čaj sladit dvěma kostkami cukru? Zkuste si nápoj jednou neosladit, uvidíte, že si po týdnu na chuť zvyknete.

Pozor si dávejte také na hotová jídla. Jejich porce totiž často bývají až dvojnásobné, než tomu bylo například na začátku devadesátých let – to je také důvodem, proč počet obézních lidí na celém světě neutěšeně stoupá.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
26. 03. 2014 kativas palačinka (reakcí: 0)
24. 03. 2014 eve69 diety (reakcí: 0)
21. 03. 2014 Petra Za 2 měsíce 11kg dole (reakcí: 0)
14. 03. 2014 Lada poradce (reakcí: 0)
05. 03. 2014 tyth - (reakcí: 0)
20. 02. 2014 Klára .. (reakcí: 0)
14. 02. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
14. 02. 2014 glady ... (reakcí: 0)
14. 02. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Zpevňuje a posiluje strukturu řas...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 01. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

01. 03. 2017 Horoskop Střelec

Jsi už dlouho sama a máš pocit, že to tak také zůstane? Zkus udělat ve svém životě nějakou změnu. Choď do práce jinou... Celý horoskop

Karta dne

Královna poharu
Neboj se přijmout pomocnou ruku od muže, který ti je nablízku, nemusí to být partner, ale také dobrý kamarád nebo dávno zapomenutý přítel, který ti nečekaně vstoupí do...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist