Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Ananas - co o něm nevíte

Ananas - co o něm nevíte

Ananas - co o něm nevíte

Magazín: Hubnutí | autor: Renata Petříčková | vydáno 11. 12. 2008

Ananas je lahodný, voňavý a jeho enzymy napomáhají hubnutí. V Karibské oblasti je pokládán dokonce za afrodisiakum.


Co je na něm dobrého?


Ananas obsahuje asi 90% vody, hodně draslíku, vápníku a sodíku. Dále množství organických kyselin, hlavně kyselinu citronovou, maleinovou a tartarovou. Obsahuje také síru, takže citlivější osoby mohou na jeho konzumaci reagovat bolestí hlavy. Vedle této široké škály vitamínů a minerálů obsahuje také velké množství biotinu, který působí pozitivně na zdraví vlasů, nehtů a kůže.
A nejznámější je asi enzym bromelin, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny a tak působí příznivě na trávení, v kombinaci s biotinem, který podporuje fermentaci uhlohydrátů tak ulehčuje trávení a tím přispívá k úbytku váhy. Dále snižuje srážlivost krve, snižuje krevní tlak, působí protizánětlivě a uvolňuje svalstvo. Obsah kyselin působí na zažívání a také trochu močopudně.

Konzervovaný ananas ztrácí až polovinu svých účinných látek a také enzym bromelin se z velké části rozkládá. Mnohem cennější je tedy ananas čerstvý.

Pozor na nezralý!


Konzumovat je vhodné jen a pouze plně zralé plody, nezralé ananasy obsahují velké množství kyselin a to až takové, která vám může při konzumaci poškodit zubní sklovinu a podráždit žaludeční sliznici.
Ananas dozrává při pokojové teplotě, nikdy ho neskladujte v chladnu. Totéž platí pro skladování zralých plodů, ananas prostě chladničku nemá rád.

V kuchyni


Enzym bromelin štěpí bílkoviny na aminokyseliny, čehož lze využít i kuchyni, například při nakládání masa. Ananasová šťáva z něj učiní křehký a lahodný plátek. Lze ho kompotovat či přidávat do omáček. Nejlepší je ale čerstvý jen tak, nebo v kombinaci s jiným ovocem v salátech.

Čerstvý „sweet“ lepší než z konzervy


A pokud máte raději sladší ananas z konzervy, ale je vám líto, že jeho účinky nejsou samozřejmě tak výrazné, podívejte se v obchodě po ananasu sweet. Bývá sice trochu dražší, ale krásně voní a hlavně – chutná výtečně. Takže hrozí nebezpečí, že ho sníte na posezení. Přesto citlivé osoby reagují na čerstvý ananas nepříjemným podrážděním sliznice úst, takže jíst velké množství se moc nedoporučuje.

Foto: results24gym.com, loseweightandgainhealth.com, .e-health101.com, naturalfruitjuices.blogspot.com, womanandhome.com, dailyhealth-tips.blogspot.com, mimisfitfoods.com, suppersatisfaction.blogspot.com, mimisfitfoods.com, demotix.com, wierdling.longboys.net, insidenanabreadshead.com, thenest.com, freegreatpicture.com, coachcalorie.com

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
27. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
06. 08. 2011 Daniela76 Ananas (reakcí: 0)
03. 07. 2011 sonak Ananas (reakcí: 0)
19. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
12. 03. 2011 agad Ananas (reakcí: 0)
28. 02. 2011 Aine Ananas (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

27. 03. 2017 Horoskop Beran

Potkala jsi prima chlapa a máš pocit, že by to mohl být ten pravý? Ještě než se budeš vrhat do společného bydlení neb... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist