Femina.cz » Magazín » Hubnutí » 7 mýtů o hubnutí. Pozor na ně, kvůli nim tloustneš!

7 mýtů o hubnutí. Pozor na ně, kvůli nim tloustneš!

7 mýtů o hubnutí. Pozor na ně, kvůli nim tloustneš!

Magazín: Hubnutí | autor: Petra Martišková | vydáno 27. 07. 2015

Máš dokonale nastudované všechny odborné rady k hubnutí, cvičíš, snažíš se žít zdravě, ale ta zatracená kila ne a ne jít dolů? Možná se držíš zuby nehty zažitých mýtů, díky kterým naopak můžeš nějaké to kilo přibrat.

Mýtus č. 1: Po dietách se hubne!

Omyl! Dietářky paradoxně tloustnou více.  „Zdravý životní styl je o tom, že člověk přesně ví, co a v jakém množství kombinovat a pak jíst a je mu dobře. Dieta je naopak pro mnohé synonymem pro něco radikálního, bolestivého, nepohodlného. To, co budou muset zkrátka nějak přežít. Většina diet, které jsou založeny na záruce rychlého zhubnutí, jsou v podstatě o tom, že nebudete jíst. Nebo zcela vynecháte přílohy. Ano, může pak dojít k úbytku váhy, ale vždy se tak děje s velkým JO-JO efektem. Ženy, které za svůj život vyzkoušely mnoho diet, pak mají ve většině případů trvalé problémy s nadváhou a také se špatnou funkčností metabolismu. Diety nedržte, jezte zdravě!“ doporučuje výživový specialista Martin Škába.

Mýtus č. 2: Saláty a jídlo bez příloh jsou nutností!

Ženy často nejí přílohy a dávají si spíše saláty, jen občas maso nebo sýr či zeleninu. Ale pozor: když nekonzumujeme přílohy, tedy zdroje sacharidů (rýže, kuskus, těstoviny, brambory, bulgur, čočka, quiona, cizrna, fazole, pečivo apod.), dochází k tzv. ketóze, kdy se využívá energie z tukových zásob. Tělo se tehdy velice silně zatěžuje a ničí. „Tato metoda má svoje opodstatnění, ale musí se dělat pod dozorem odborníka a maximálně čtrnáct dní! Rozhodně ne měsíce či dokonce řadu let! Velmi tím ubližujete svému tělu a můžete si trvale poškodit metabolismus. Navíc: mnohdy už po měsíci nedochází stejně k žádnému úbytku tuku. Po čase dojde k mnohem silnějšímu nabírání tukových zásob,“ varuje odborník.

Mýtus č. 3: Malé porce = kila dolů 

Další omyl. Malé porce totiž nefungují. Tělo je pak neustále ve stresu, protože mu chybí bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, vitamíny, minerály, fytoživiny i enzymy. A i malou porci si tělo uloží do tukových zásob, což vede k nadváze, nesprávnému rozložení tuků a svalů v těle a k poškozování metabolismu. Lepší je, když rozložení stravy zkonzultuješ vždy individuálně s odborníkem.

Mýtus č. 4 : Rýžové a kukřičné chlebíky jsou dietní 

Další omyl. Všechny tyto rádoby dobroty se mění na tuky. „Často vidím ženy, jak si pochutnávají na tzv. „polystyrénech“, rýžových a kukuřičných chlebíkách. Myslí si, že po nich nepřiberou. Stejně je tomu s nízkotučnými potravinami, které vyhledávají. Avšak pozor: Existuje pojem glykemický index– číslo udávající rychlost vstřebatelnosti cukrů z dané potraviny do těla. Rýžové a kukuřičné chlebíky ho mají vysoký a rychle se „přeměňují“ na tukové zásoby. Proto je nutné je jíst se zeleninou a s bílkovinami,“ upřesňuje Martin Škába.

Mýtus č. 5: Sůl nemá na hubnutí vliv 

Možná tě to překvapí, ale přibírá se i solením. Většina lidí dnes solí příliš mnoho. Když vaří i v potravinách s vysokým obsahem sodíku (uzeniny, instantní polévky, slané pochutiny, tvrdé i tavené sýry, minerální vody apod.). Kvůli sodíku dochází ke zvýšenému transportu vody do mezibuněčných prostor. Nepřibíráme tuk, ale hmotnost se zvyšuje. U mnoha žen to je klidně i několik litrů vody v těle navíc a tím pádem několik kilogramů nahoře a to přeci nechceš, nebo jo?

Mýtus č. 6 : Káva je ve zdravém jídelníčku tabu! 

Čaj nebo káva (nejlépe hned několik) je pro většinu lidí nutností, bez ní si totiž nedokážou svůj den představit a ani při hubnutí si ji nemusíš odpírat. "Problém nastává se slazením, protože většina lidí používá bílý rafinovaný cukr." říká Martin. "Z mých průzkumů vyplývá, že vytížení lidé se stresovou prací zvládnou i šest kafí denně, každý šálek minimálně se dvěma cukry. To je za den 60 g cukru (!), který se někde v těle uloží jako tukové zásoby a ještě přispívá k rozvoji cukrovky. Je lepší používat pravý třtinový cukr anebo ještě lépe stévii."

Mýtus č. 7: Cvičím a večer nic nejím

To je velký omyl! Často se vám stane, že i když cvičíte, nehubnete, protože se pak správně nestravujete. A jak na to? Do 15 minut po cvičení si dejte kousek ovoce (čerstvého nebo sušeného). Po 30 minutách po cvičení si dopřejte proteinový nápoj (měl by být bez umělých sladidel jako aspartam, acesulfam, sucralosa) či proteinovou tyčinku (bez přidaných cukrů, sladidel a konzervantů – nejlépe v Raw kvalitě). Toto dodržujte, i když se cvičením skončíte ve 20 nebo ve 21 hodin,“ doporučuje Martin Škába.

Foto: Thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
07. 08. 2015 katka Tablety na hubnutí (reakcí: 3)
03. 08. 2015 pepina . (reakcí: 0)
28. 07. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
28. 07. 2015 glady ... (reakcí: 0)
27. 07. 2015 Ďobina Naše babičky byly o dost chytřejší si sami poradit (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

30. 03. 2017 Horoskop Štír

Volné odpoledne si užij s rodinou a přáteli. Čeká na tebe hromada nové práce a na zábavu nebude nějakou dobu čas, tak... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist