Femina.cz » Magazín » Hubnutí » 5 největších mýtů o hubnutí

5 největších mýtů o hubnutí

5 největších mýtů o hubnutí

Magazín: Hubnutí | autor: Petra Martišková | vydáno 10. 09. 2015

Myslíš si, že máš o dietách nastudováno už úplně všechno a přesto ne a ne zhubnout? Možná se držíš mýtů, které dávno neplatí a díky nimž tvá kila nejdou dolů. Pojď se spolu s námi podívat na 5 těch největších.

Mýtus č. 1: Když nebudu jíst, zhubnu 

Dát si jednodenní půst určitě neškodí, ba dokonce tvému tělu náramně prospívá. Stačí jednou měsíčně a vyčistíš tělo od toxických látek a nastartuješ metabolismus. Ovšem půst a hladovění delší dobu za účelem snížení váhy rozhodně nepomáhá, naopak, přímo ti může uškodit. Ač zastánci půstů se dušují, že jsou zdravé a detoxikují tělo, ve skutečnosti si tělo začně vše, co přijme, uchovávat na horší časy. Ty tedy sice zhubneš, ale úbytek váhy je způsoben extrémně nízkým příjmem sacharidů, který způsobí odvodnění organismu, nikoliv odbourání tukových zásob. Je jasné, co bude následovat, jakmile se vrátíš k normálnímu jídlu. Ano, hádáš správně, přichází tolik "oblíbený" jojo efekt.

Co ti při hladovění hrozí?

Pokud budeš držet půst a hladovět, pak tvé tělo bude přicházet o velmi důležité minerální látky, bude trpět nedostatkem bílkovin, mastných kyselin a dalších životně důležitých živin. Budeš unavená a bez energie.

Mýtus č. 2: Z toho vyrosteš

Byla jsi oplácaná už jako dítě, protože tě babička neustále krmila tunami jídla, maminka pekla ty nejlepší buchty na světě a všichni ti svorně tvrdili, že z toho jednou vyrosteš? Možná už sama tušíš, že to zase tak úplně pravda není. Jasně, pokud jsi přešla na zdravý životní styl, pak možná nadváhou netrpíš. Ve většině případů však děti pokračují ve stravování tak, jak byly zvyklé z domova a nadváha na sebe nenechá dlouho čekat. Už od dětství mají zakódované, že k jídlu není potřeba mít hlad, ale jí se pro zábavu, při rodinných setkáních, z nudy... 

Mýtus č. 3: Čím více light výrobků, tím lépe 

Chyba, kterou dělá valná většina dietářů. V domnění, že když je potravina označena kouzelným slůvkem light, nemohou po ní přibrat, do sebe rvou tyto pokrmy na kila a diví se, že nehubnou. Měj na paměti, že když se někde ubere, pak se na druhé straně musí něco přidat. Takže pokud výrobce ubere nějaké tuky a cukry, musí dodat umělá sladidla, škrob nebo želatinu. Častou chybou je také zvýšený příjem těchto produktů, protože si lidé myslí, že když jsou light, mohou jich sníst více. Ale tím dochází k navýšení příjmu energie a hubnoucí efekt je samozřejmě nulový. 

Má smysl light potraviny konzumovat?

Tady je odpověď jasná: Záleží na jejich složení! V žádném případě nemusíš při redukční dietě jíst jen bílé jogurty s 0,1 % tuku. Energetická úspora není tak vysoká, jak se na první pohled může zdát. 

Mýtus č. 4: Obezita je dědičná

Dalším velkým mýtem je dědičnost. Obezita rozhodně není dědičná. Dědičný je nesprávný jídelníček a životní styl. Pokud od dětství vidíš rodiče, jak se večer cpou chipsy a čokoládou, ráno snídají čokoládové koblihy, k obědu mají deset knedlíků, k večeři zbytky od oběda a mezi tím spořádají tuny sladkostí a sušenek, je jasné, že v sobě budeš mít podobný styl jídla zakódovaný. Pokud se naučíš jíst správně a budeš se pravidelně hýbat, obezita nemá šanci. Tak se přestaň vymlouvat na rodovou linii a začni se svým tělem něco dělat, dokud je čas...

Mýtus č. 5: Nesmím vůbec nic sladkého

Další chyba, protože v jídle neexistuje žádné tabu. Čteš to pořád dokola, ale prostě je to tak. Pokud budeš jíst pestrou vyváženou stravu, která bude přiměřená věku, pohlaví, pohybové aktivitě a zdravotnímu stavu, můžeš si bez výčitek dopřát i svou oblíbenou sladkost. Jen si dej pozor na množství. Nemusíš spucnout celou čokoládu na posezení. Dej si dvě tři kostičky po obědě a sáhni raději po té s vysokým podílem kakaa než po umělých náhražkách plných cukru a barviv. 

Říkáš si, že tohle prostě nedáš, protože tvé pracovní tempo je přímo vražedné, málo spíš a čas na sebe v podstatě ani neznáš? Pak budeš jen velmi těžko odolávat chuti na sladké. Takže pokud nad ní chceš vyhrát, změň i svůj životní styl. Víc odpočívej, přidej každý den nějakou pohybovou aktivitu. 

Jak na výpočet BMI?

Body Mass Index (index tělesné hmoty či hmotnosti) je hodnota vypočtená podle následujícího vzorce: tělesná hmotnost v kilogramech vydělená výškou v metrech na druhou. Normální hmotnost by se měla pohybovat na škále hodnot BMI indexu mezi 18,5 a 25. Lidé, kteří mají index BMI nižší než 18,5, trpí podvýživou nebo k ní mají velké sklony, hodnoty přesahující 25 signalizují nadváhu a hodnoty nad 30 ukazují na stav obezity.

Máš také problém s váhou? Nenech se rozhodit, podívej se do galerie na ty, kterým se povedlo parádně zhubnout. Některé proměny jsou fakt úžasné.

Foto: Thinkstockphotos.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
30. 09. 2015 barca094 Ach ty diety (reakcí: 0)
22. 09. 2015 radek_pisk děvčata a hubnutí (reakcí: 1)
11. 09. 2015 Petra Cvičení; (reakcí: 1)
10. 09. 2015 glady .... (reakcí: 0)
10. 09. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

24. 10. 2016 Horoskop Štír

Spor, který jsi v posledních dnech měla s kolegyní, se dneska vyhrotí na ostří nože a dojde k hádce, která přiláká i ... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist