Femina.cz » Magazín » Cestování » Toulky za dobrým jídlem

Toulky za dobrým jídlem

Toulky za dobrým jídlem

Magazín: Cestování | autor: Petra Martišková | vydáno 27. 07. 2011

Léto je časem dovolených, o tom se není potřeba nijak rozepisovat. Jenže možná právě vy patříte mezi ty, kterým slovo dovolená nic neříká. Netoužíte po ležení na pláži a otáčení se v pravidelných intervalech, nemáte v úmyslu spát na tvrdé zemi a předstírat, že vás strašně baví kempování, ani objevovat stokrát objevené hrady a zámky, ba dokonce ani nejste majitelé příjemné chatky v lůně krásné přírody, ale je vám jasné, že nějaký ten odpočinek přeci jen potřebujete. Jaký? Toulejte se za jídlem! To by vás rozhodně bavit mohlo.

Nevím, jak vy, ale já jsem docela určitě vlastenec. Alespoň, co se právě trávení dovolené týče. Nemusím cestovat do exotických zemí, raději volím krásy naší vlasti. A že je stále, co objevovat vím já, i Toulavá kamera, která se v prázdninovém speciálu vydala ochutnat Česko. Tedy přesněji řečeno naše domácí speciality. A že jich máme celou hromadu, ani nemusím připomínat.

Věděli jste třeba, že máme patent na kostkový cukr? Vymyslel jej, možná i pod nátlakem své ženy unavené z věčného bourání homolí cukru, Jakub Kryštof Rad a nechal si jej patentovat. Cukr to však není jen kostka vhozená do lahodně vonícího šálku čaje nebo kávy, ale také hromada sladkostí a ty já teda můžu. Takový buchty s tvarohem, jahodový koláč, skořicí vonící štrůdl…mňam. Ale nejlepší buchtou je stejně bůček :-) Takže když z nejstaršího cukrovaru v Evropě, zamířila Toulavá kamera do Milovic k rodině, která vyrábí lahodné uzeniny, z nichž některé byly dokonce oceněny, zpozorněla jsem rozhodně víc.

A po dobrém jídle má přijít nějaké to dobré pití, třeba v podobě hořkého bylinného likéru, který má i u nás dlouhou tradici a který se vyrábí v Plzni. Věděli jste třeba, že Fernet se vyrábí ze čtrnácti různých bylin, jejichž přesné složení znají pouze dva lidé? A že výrobce tohoto oblíbeného likéru jde při své práci tak daleko, že nakupuje i takové bylinky, které vůbec nepotřebuje, jen aby zmátl případné zájemce o recept? A co mě vůbec překvapilo, bylo množství rumu, které ročně vypijeme. Dokážeme jej totiž vyslopat neuvěřitelných osm milionů litrů! No, já sama za sebe asi příliš tuto statistiku nezvyšuji, protože rum si nedávám ani do čaje, ani jako frťana, ale kde ho miluju, to je rozhodně cukroví.

Myslím, že nápad toulání se po Čechách nikoliv za historií, ani za krásami naší přírody, ale za dobrotami, které dokážeme vyrobit a které oceňuje i svět, není vůbec špatný nápad. No, řekněte sami, docela určitě i někde ve vaší blízkosti je něco, co stojí za vidění. U nás třeba městečko Chyše, které byste téměř ani na mapě nenašli a přesto se v něm skrývá krásný zámek a u něj malý pivovar, kde se skvěle najíte a navíc ochutnáte právě zde uvařené pivo. A kam byste nás pozvali vy?

Další články z rubriky

Komentáře (15)

Datum Autor Nadpis
14. 01. 2012 helenadon jídlo (reakcí: 0)
08. 08. 2011 Lafik :) (reakcí: 0)
01. 08. 2011 helenadon dovolená (reakcí: 0)
31. 07. 2011 Lydia001 Jídlo (reakcí: 0)
30. 07. 2011 manislava toulky (reakcí: 0)
28. 07. 2011 kralicek pořad (reakcí: 0)
28. 07. 2011 brontik Toulky za dobrým jídlem (reakcí: 0)
27. 07. 2011 11789 Moc pěkný pořad (reakcí: 0)
27. 07. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
27. 07. 2011 Viky17 :-) (reakcí: 0)
27. 07. 2011 Daniela76 Toulky (reakcí: 0)
27. 07. 2011 Zuzana2403 Toulky za dobrým jídlem (reakcí: 0)
27. 07. 2011 evik56 toulky (reakcí: 1)
27. 07. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 1)
27. 07. 2011 Bobina1 toulky za dobrým jídlem. (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

24. 03. 2017 Horoskop Štír

Doma nebo na pracovišti vznikají neshody, budeš se muset obrnit klidem. Drž si pozitivní náladu a snaž se pochopit, ž... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist