Femina.cz » Magazín » Cestování » Spropitné na dovolené: ano, či ne? Každá země má svá pravidla

Spropitné na dovolené: ano, či ne? Každá země má svá pravidla

Spropitné na dovolené: ano, či ne? Každá země má svá pravidla

Magazín: Cestování | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 24. 07. 2013

Spropitné, dýško, nebo anglicky „tip“. Jak vysoké se platí v cizině? Koho jím uctíte a kdo by se naopak třeba mohl i urazit. I tady platí rčení: Jiný kraj, jiný mrav.

Překvapivým zjištěním je, že turisté za spropitné na dovolené utrácejí více, než by měli. Podle serveru, který se věnuje tématice cestování, týdně tyto přeplatky mohou činit v přepočtu až 1800 korun. A to už je celkem vysoká částka – uvážíme-li, že někde vyšším spropitným ani domorodce příliš neoslníte. A někde, například v Japonsku, to mohou brát dokonce jako urážku! Jaké zvyky platí v nejnavštěvovanějších turistických destinacích?

Rakousko, Německo

Spropitné se pohybuje kolem 10 procent z částky. Částka se zaokrouhluje stejně jako u nás, například, platíte-li na baru 5,5 euro – barmanovi dáte šest euro. Podobně je tomu i u taxi. Hoteloví portýři očekávají jedno euro.

Chorvatsko

Zatímco v restauracích se obvyklé spropitné pohybuje kolem deseti procent, v baru je to jen na vás. Cenu taxíku je dobré zaokrouhlit na nejbližší částku. A hotelový personál je vděčný za jakoukoliv minci.

Francie

Tady se dýška příliš nedávají, 15% příplatek za servis je totiž ze zákona zahrnut už v ceně a číšník z něj nemá nic. Pokud jste spokojeni s jídlem v restauraci, zaokrouhlete částku. V baru není zvykem dávat dýška. Mírně nahoru se zaokrouhluje i cena za taxi, pár drobných mincí očekává i personál hotelu.

Řecko

Spropitné je plně ve vaší režii – servis už je zahrnut v ceně. Je zdvořilé nechat za služby personálu restaurace pár drobných, pokud jste s obsluhou spokojeni. Taxikáři dýška neočekávají. V hotelu je to plně na vás.

Móda v malíčku? Ne vždycky! Největší módní úlety celebrit

Móda v malíčku? Ne vždycky! Největší módní úlety celebrit

Že mají celebrity módní trendy v malíčku, když mají za zády zástup stylistů? I mistr tesař se něk...

Itálie

Pokud není servis zahrnut v ceně, platí se 10 %. Na baru dávají Italové navíc zpravidla jen pár babek. Taxikáři naopak dýška očekávají a pár euro žádá také hotelový servis.

Španělsko

Spropitné je vždy zahrnuto v ceně – nicméně 5 až 10 % je slušnost. U baru platí 0,2 euro za koktejl, taxikáři peníze navíc nečekají, jsou rádi, když účet zaokrouhlíte. Hoteloví portýři očekávají euro za kufr a pokojské euro za noc.

Turecko

V normálních restauracích se platí 5 – 10 %, v drahých 10 – 15 %. Na baru 5 – 10 %, ale spropitné není povinnost. Taxikáři dýško neočekávají. V hotelu se platí dvě turecké liry.

USA

Číšníci jsou na spropitném závislí, a tak patří 15 – 20 % z ceny ke standardu. Horní hranice znamená, že jste byli s obsluhou velmi spokojeni. Ale pozor, i kdybyste příliš nebyli, dolní hranice je 10 %. V baru se platí dolar za drink, taxikáři dolar za kratší cestu – 15 – 20 % za odvoz na letiště. V hotelu dolar za zavazadlo, které vám pomohou odnést.

Egypt

Dýška jsou vřele vítána – preferují se dolary. I pokud je dáváte, můžete někdy slyšet nesouhlasné mumlání, ale to už je holt součástí tamní kultury, takže se nenechte zviklat – 10 % je OK.

Kosmetika – kdy se dá chemie nahradit přírodou?

Kosmetika – kdy se dá chemie nahradit přírodou?

V létě si kromě jiného dopřáváme především důkladný odpočinek. Dopřejte odpočinek také své pleti,...

Kde spropitné odmítají

Japonsko

Tady spropitným nenadchnete. Japonci totiž považují dobrou obsluhu za standard a dýško pro ně může být projevem nezdvořilosti.

Čína

Spropitné bylo kdysi ilegální - v některých venkovských regionech dokonce stále je a mezi místními dokonce může vyvolat paniku. Výjimkou jsou průvodci, kteří drobnou částku očekávají. A nemusí to být vždy jen peníze, ale i malá pozornost.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
25. 02. 2014 Kefyna Zajímavé (reakcí: 0)
16. 10. 2013 martinnatr . (reakcí: 0)
20. 08. 2013 glady .. (reakcí: 0)
27. 07. 2013 RitaTerezka - (reakcí: 0)
25. 07. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)
24. 07. 2013 lidka2 . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Prodlužuje, tvaruje, zhušťuje!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 07. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

07. 12. 2016 Horoskop Ryby

Dnes si dej pozor na výhodné nákupy. Měj na paměti, že žádná sleva není zadarmo. Zbytečně neutrácej, raději šetři kor... Celý horoskop

Karta dne

Ďábel
Dnes raději odlož důležitá rozhodnutí stranou, zejména pokud jde o vztahy a finanční záležitosti. Mohla bys přijít nejen o značnou finanční sumu, hrozí ti také ztráta ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist