Femina.cz » Magazín » Cestování » Ošetření v cizině - jako členy EU vás nemusí nic stát

Ošetření v cizině - jako členy EU vás nemusí nic stát

Ošetření v cizině - jako členy EU vás nemusí nic stát

Magazín: Cestování | autor: Katka | vydáno 17. 07. 2008

Informace o zdravotním pojištění před dovolenou připravilo evropské informační středisko Europe Direct České Budějovice. Nikdy nevíte, zda zrovna vás nepotká nějaký zdravotní problém, který budete muset řešit přímo na dovolené.


Ze členství ČR v Evropské unii vyplývají pro každého určitá práva týkající se poskytování zdravotní péče, jež platí nejen pro všechny země EU, ale i země začleněné do Evropského hospodářského prostoru, jako Island, Holandsko, Lichtenštejnsko a Norsko. Proto než se vydáte do těchto zemí je třeba požádat o vystavení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC), tedy pokud jste již v minulosti od Vaší pojišťovny tento evropský průkaz neobdrželi. "Evropský průkaz dnes najdete většinou na druhé straně svého běžného zdravotního průkazu – je to jeho modrá strana. Než vyjedete do zahraničí pro jistotu si svůj průkaz zkontrolujte a pokud modrý průkaz nemáte, kontaktujte zdravotní pojišťovnu," doporučuje Lenka Housková z evropského informačního střediska Europe Direct.

Na základě předložení EHIC má pojištěnec nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu. "Mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti, že lékaři skutečně při akutní potřebě pacienta ošetří, aniž by od něj požadovali peníze. V případě ledvinové koliky se mého přítele na dovolené lékaři ochotně ujali a poskytli mu základní pomoc. Léky si samozřejmě už zaplatit musel," potvrzuje dobrou zkušenost s Evropským zdravotním pojištěním Lenka Housková. Nezbytná péče znamená, že vás lidově řečeno "nenechají v zahraničí zemřít". Může se však stát, že náklady na mimořádné výkony či transport domů si budete muset zaplatit sami. Pojišťovny varují také před návštěvou soukromých zařízení, kde po pacientovi mohou požadovat peníze i přes evropský zdravotní průkaz. "Evropský zdravotní průkaz je rozhodně jedním z pozitiv, které nám členství v EU přineslo. Bez něj by si dříve pacient v akutním stavu musel veškeré výkony uhradit sám, a pokud by je nedokázal zaplatit, mohl by se octnout v nepříjemné situaci," dodává Housková.

Zaměstnanci zdravotních pojišťoven však doporučují, aby i nadále občané raději při zahraničních cestách uzavírali cestovního pojištění. "Doporučujeme, aby se občané raději před cestou informovali u dané pojišťovny o tom, jak v zahraničí postupovat v případě potřeby rozsáhlejšího lékařského ošetření," navrhuje Housková.

Evropská komise v současnosti usiluje o další zlepšení kvality zdravotní péče o lidi, kteří cestují či žijí v zahraničí. Cílem této iniciativy je umožnit lékařům z jakéhokoliv členského státu EU přístup k informacím o všech pacientech. Systém má sloužit k odstranění jazykových, administrativních a technických překážek, a vést tak k usnadnění ošetření pacientů v zahraničí. Projekt SOS umožní lékařům přístup k informacím o užívaných lécích, popis zdravotního stavu, stanovené diagnózy a choroby. "Sdílení lékařských informací může v naléhavých případech zachránit život mnoha pacientům," říká Housková.

Zaměstnanci evropského informačního střediska Europe Direct, sídlící v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje, rádi poskytnou veřejnosti další informace k otázkám zdravotního pojištění, ale třeba i cestování v zemích schengenského prostoru. Máte-li jakýkoliv problém, zavolejte z kteréhokoliv členského státu EU na bezplatné telefonní číslo 00 800 67891011.


Zdroj: Webreporter.cz

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
16. 08. 2011 helenadon pojištění (reakcí: 0)
18. 07. 2011 helenadon pojištění (reakcí: 0)
09. 07. 2011 amnoroc dovolená (reakcí: 0)
01. 07. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
01. 07. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
27. 06. 2011 josef7777 Ošetření v cizině - jako členy EU vás nemusí nic stát (reakcí: 0)
26. 06. 2011 jitkaji Ošetření v cizině - jako členy EU vás nemusí nic stát (reakcí: 0)
26. 06. 2011 maruskaji Ošetření v cizině - jako členy EU vás nemusí nic stát (reakcí: 0)
21. 06. 2011 Viky17 :-) (reakcí: 0)
20. 06. 2011 hela OK (reakcí: 0)
18. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
13. 06. 2011 renettka poistenie (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 03. 2017 Horoskop Váhy

Dnešní den bude ve znamení oslav. Podaří se ti zdárně dotáhnout do konce projekt, potkáš se s dávno zapomenutou kamar... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist