Femina.cz » Magazín » Cestování » Dovolená - problematické postupy cestovních kanceláří

Dovolená - problematické postupy cestovních kanceláří

Dovolená - problematické postupy cestovních kanceláří

Magazín: Cestování | autor: redakce | vydáno 14. 07. 2008

Sezóna dovolených začala a Sdružení ochrany spotřebitelů již eviduje první dotazy a stížnosti na cestovní kanceláře.


Opět se ukazuje, že spotřebitelé by měli být obezřetnější při výběru zájezdu a při uzavírání smlouvy (všechny své požadavky by si měli nechat zanést do smlouvy).

Sdružení ochrany spotřebitelů (SOS) nejčastěji eviduje stížnosti na kvalitu poskytovaných služeb – zejména na kvalitu ubytování (místo čtyřhvězdičkového hotelu  je spotřebitel ubytován v hotelu nižší třídy, místo slibovaného balkónu s výhledem na moře je ubytován v přízemí s výhledem na popelnice atd.) a stravování.

„Kvalita ubytování, dopravy, ale i dalších služeb musí odpovídat smlouvě, kterou spotřebitel uzavřel s cestovní kanceláří. Precizní cestovní smlouvou lze předejít případným pozdějším sporům. Spotřebitel by si měl všechny své požadavky nechat zanést do písemné cestovní smlouvy, např. popis kategorie, polohy, stupně vybavenosti ubytování, způsob a rozsah stravování, druh a kategorie dopravy, výši odstupného atd.  Pokud poté spotřebitel není s kvalitou poskytovaných služeb spokojen, měl by se obrátit na delegáta, se kterým sepíše reklamační protokol. Spotřebitelům také doporučujeme, aby si situaci zdokumentovali, vyfotili nebo nahráli. Reklamaci je pak třeba u CK uplatnit nejpozději do 3 měsíců od ukončení zájezdu,“ říká Jana Teplá, právnička SOS.

 

Pokud si spotřebitel objednal zájezd u cestovní agentury, může reklamaci zájezdu uplatnit jak u cestovní agentury, tak u cestovní kanceláře.

Nenechte se "přehazovat"

CK mnohdy odmítají odpovědnost za poskytnuté služby s odůvodněním, že některé služby v rámci zájezdu pro ni zajišťují jiní dodavatelé (například letecká společnost, provozovatel hotelu atd.), na které pak spotřebitele s reklamacemi zároveň odkazují. CK se však této odpovědnosti zříci nemůže, neboť dle zákona odpovídá i za své subdodavatele. Pokud  se například ztratí či poškodí zavazadlo při dopravě, je pro spotřebitele partnerem pro vyřizování stížnosti CK.

Přílety a odlety

Další spotřebitelé jsou nespokojeni také s faktickým zkracováním zájezdů. Když si zákazník objedná zájezd na 7 dní, odlet do destinace je naplánován na 23.55 hod a návrat domů na 4 hod ranní, tak se fakticky zájezd zkrátí o 2 dny. „Bohužel žádný zákon neupravuje otázku počtu dní a nocí strávených na zájezdu. Obecně platí zásada, že ubytování na noc se počítá od 14 hod do 12 hod následujícího dne. Nezbývá než spotřebitelům doporučit, aby byli velmi opatrní při výběru zájezdu,“ pokračuje Jana Teplá.

Cena

V neposlední řadě si spotřebitelé stěžují na to, že při uzavírání smlouvy po nich CK požaduje vyšší částku, než kterou inzerovala. Jedná se o problém, na který SOS neustále upozorňuje.

Některé CK kosmeticky upravují ceny tak, aby vizuálně vypadaly co nejnižší a pro spotřebitele co nejatraktivnější. Ceny proto inzerují neúplně – vyčleňují z nich povinné příplatky (např. palivový příplatek, bezpečnostní příplatek, letištní taxy). Cestovní kanceláře odůvodňují toto vyčleňování příplatků výkyvy v cenách ropy. „S tímto tvrzením nesouhlasíme. Podnikatelé v jiných odvětvích, například autobusoví dopravci, musí rovněž v dlouhém časovém předstihu kalkulovat své prodejní ceny a podstupují přitom stejné hospodářské riziko. Cestovní kanceláře mají navíc, na rozdíl od nich, ze zákona možnost reagovat na nárůst nákladů spojených s dopravou jednostranným navýšením ceny zájezdů, a to pouze písemným oznámením zákazníkovi o zvýšení ceny zájezdu do 20 dnů před zahájením zájezdu,“ dodává Jana Teplá.
Zdroj: SOS

Další články z rubriky

Komentáře (15)

Datum Autor Nadpis
16. 08. 2011 helenadon CK (reakcí: 0)
19. 07. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
18. 07. 2011 helenadon cestovka (reakcí: 0)
09. 07. 2011 amnoroc dovolená (reakcí: 0)
03. 07. 2011 brontik dovolená (reakcí: 0)
01. 07. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
01. 07. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
01. 07. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
29. 06. 2011 Verunnka Cestování bez starostí (reakcí: 0)
27. 06. 2011 josef7777 Dovolená - problematické postupy cestovních kanceláří (reakcí: 0)
26. 06. 2011 maruskaji Dovolená - problematické postupy cestovních kanceláří (reakcí: 0)
22. 06. 2011 vercatom no (reakcí: 0)
21. 06. 2011 Viky17 :-) (reakcí: 0)
16. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
16. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Prada Infusion D´Iris Eau de Parfum Absolue - EDP

Orientálně-květinová vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 24. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

24. 01. 2017 Horoskop Ryby

Pokud ses dlouhou dobu snažila o miminko, dnes dostaneš skvělou zprávu. A může být i dvojnásobná. Nezadaná má šanci p... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Teď je zapotřebí, abys byla objektivní a nedovolila své mysli, aby tě ovládl strach či pochybnosti. Zapoj zdravý selský rozum a rozhoduj se bez negativních emocí. Bude...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist