Femina.cz » Magazín » Celebrity » Winona Ryder: Padlá ikona jedné generace

Winona Ryder: Padlá ikona jedné generace

Winona Ryder: Padlá ikona jedné generace

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 16. 03. 2011

Pro tzv. Generaci X, tedy ty, co dospívali na přelomu 80 a 90. let jako ona, byla Winona princezna. Nejkrásnější, nejvíc módní, nejvíc nadějná a talentovaná. Než ji série nevýznamných rolí a odsouzení za krádež v obchodě srazily z piedestalu slávu. Vrací se teď zpátky na výsluní?

Hvězdou se stala v sedmnácti a hned si vysloužila srovnávání s hollywoodskou star Natalii Wood. Stejně jako tragická hvězda West Side Story, i Winona si dokonale přivlastnila role zranitelných mladých rebelek, v nichž vyjádřila všechny bouře a zmatky dospívání. Černá komedie Heathers, retro Mořské panny, Burtonův Beetlejuice - to byly filmy, co ji proslavily. Vedle vztahu s dalším symbolem své generace, Johnny Deppem, který si její jméno nechal vytetovat s úmyslem navždy, nakonec ale jen na pár let, než ho zkrátil na Wino.

Navždy netrvala ani její popularita, obdiv a uznání, které dosáhlo vrcholu v roce 1994, kdy skoro vyhrála Oscara. Za vedlejší roli v Scorseseho kostýmním milostném dramatu Věk nevinnosti, kde byla podle kritiků „báječně dojemná“ jako vyrovnaná, bohatá mladá snoubenka, kterou Daniel Day-Lewis podvádí s Michelle Pfeiffer.

Jenže pak přišla řada dalších nevýrazných filmů a ty začaly ke konci 90. let přehlušovat ještě podivné historky o jejím nestabilním mentálním zdraví, které kulminovaly v roce 2001, kdy herečku přistihli v obchodě v Beverly Hills s nezaplaceným zbožím. Čin, který později připsala vlivu prášků proti bolesti, na nichž prý byla tehdy závislá, vedl k médii sledovanému ponižujícímu procesu a 500 hodinám veřejně prospěšných prací.  A pak se padlá hvězda radši dobrovolně stáhla do ústraní a do bezpečí San Francisca, kde se v říjnu 1971 narodila a kde se vždycky cítila dobře. „Jen jsem seděla, nic jsem neřekla, nevydala jsem žádné prohlášení. Nic jsem nedělala. Jenom jsem čekala, až se to přežene,“ vzpomínala Ryder.

Zatímco její bývalí milenci Depp a Mattt Damon dokázali překonat propady a pokračovat v hvězdné kariéře, o ní jsme osm let skoro neslyšely. Teprve poslední dva roky se zase vrací na scénu. Jenže už to není, co to bývalo. I když se dostane do filmů, o kterých se ví, jako Star Trek nebo Černá labuť, zastiňuje ji tam spousta dalších herců. Tak jako kdysi v Narušení, jejím milovaném projektu, který i produkovala, ale kde se nakonec proslavila Angelina Jolie.

Jedna z hlavních čtyř rolí v nové komedii Dilema, co teď přichází do našich kin, jí asi taky k návratu na bývalé postavení úplně nepomůže. Zatím se víc prosadila v televizi, díky životopisu o spoluzakladatelce Anonymních alkoholiků. Ale o Winoně Ryder aspoň víme, že ještě žije, na rozdíl do generačních kolegů Rivera Phoenixe nebo Corey Haima a naštěstí ne ze stran bulváru, na rozdíl od Charlie Sheena.

Zajímavosti o Winoně Ryder:

Trpí nespavostí a ještě má fóbii z vody. Taky trpěla úzkostí a depresemi.

Vyrůstala v hippies komuně. Její rodiče předtím nějaký čas strávili v Kolumbii s chilskými revolucionáři. Její otec znal Allena Ginsberga, jejím kmotrem byl guru LSD Timothy Leary a její bratr se jmenuje Uri podle Jurije Gagarina.

Jako dítě ji máma psala omluvenky do školy, aby se s ní mohla doma dívat na filmy ve stodole, kterou předělala na kino.

Láska k filmům se odráží i na Winonině úctyhodné sbírce hollywoodských kostýmů. Vlastní třeba šaty z Jihu proti Severu, Stalo se jedné noci nebo Američana v Paříži. Má taky dvanáct kytar a na všechny umí hrát.

Její nejdůležitější filmy:

Věk nevinnosti
Střihoruký Edward
Great Balls of Fire!
Narušení
Černá labuť

Další články z rubriky

Komentáře (18)

Datum Autor Nadpis
25. 12. 2011 Gendarme supr (reakcí: 0)
25. 09. 2011 helenadon konec (reakcí: 0)
22. 07. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
23. 03. 2011 brinoksa ... (reakcí: 0)
19. 03. 2011 Lciky (reakcí: 0)
18. 03. 2011 puntik je (reakcí: 0)
18. 03. 2011 Vendula12 :) (reakcí: 0)
17. 03. 2011 hoooli - (reakcí: 0)
17. 03. 2011 stepanecka Krása! (reakcí: 0)
17. 03. 2011 magic11 - (reakcí: 0)
17. 03. 2011 Mistery herečka (reakcí: 0)
16. 03. 2011 Lucka258 Winona (reakcí: 0)
16. 03. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
16. 03. 2011 pegonela Taky (reakcí: 0)
16. 03. 2011 Roux =) (reakcí: 0)
16. 03. 2011 bystinkaa * (reakcí: 0)
16. 03. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
16. 03. 2011 Navi Přání (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

24. 02. 2017 Horoskop Lev

Dnes dostaneš šanci předvést svůj talent někomu velmi vlivnému, kdo by ti dokázal pomoci rozjet kariéru. Máš velkou š... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist