Femina.cz » Magazín » Celebrity » Vanessa Redgrave: Zasloužilá revolucionářka

Vanessa Redgrave: Zasloužilá revolucionářka

Vanessa Redgrave: Zasloužilá revolucionářka

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 09. 11. 2011

Přes osmdesát filmů za víc než padesátiletou kariéru, k tomu skandály s politickými protesty a zajímavý milostný život. To vše má na kontě britský národní poklad ze slavné herecké rodiny, který tvrdí, že kvalitní umění je podstatné pro to, aby naše společnost zůstala příčetná.

Laurence Olivier, kolega jejího otce, její příchod na svět oznámil přímo na jevišti slovy: „Dnes se narodila velká herečka.“ Měl pravdu. Důkazem budiž, že Vanessa Redgrave je držitelkou Oscara, Emmy, Tony, Zlaté palmy nebo Zlatého glóbu.

Narodila se na konci ledna roku 1937 v Londýně do herecké rodiny (otec Michael Redgrave, matka Rachel Kempson). Umělecké geny se u Redgravů předávají z generace na generaci. Vanessini mladší sourozenci, Corin a Lynn, taky hráli, stejně tak obě Vanessiny dcery, Natasha a Joely Richardsonovy. Joely si navíc vzala filmového producenta a Miranda herce Liama Neesona. Z jejich nevlastního bratra Carla Nera zase vyrostl režisér a scénárista.


Vanessa s dcerami Natashou a Joely

Mezi muži od filmu našla Vanessa i životní partnery. V roce 1962 si vzala Tonyho Richardsona, významného režiséra, který tehdy zrovna s kamarády zakládal britskou novou vlnu. Manželství skončilo po pěti letech, když ji bisexuál Richardson opustil kvůli Jeanne Moreau. Vanessa se s tím ovšem vyrovnala v náručí kolegy z Kamelotu Franca Nera. Italský herec a otec jejího syna (na snímku dole), s nímž si nedávno zahrála v romanci Dopisy pro Julii, se stal v roce 2006 jejím druhým manželem, ovšem po delší vztahové přestávce. Běhen ní Vanessa čtrnáct let chodila s Timothy Daltonem, v době jeho bondovské slávy.Ještě pestřejší je ale její filmová kariéra, kterou zahájila v roce 1958 a která kombinuje klasiku s modernou a umění s komercí. Ráda bere hlavně emocionálně náročné role inteligentních emancipovaných žen, vášnivých mučednic. Jako byla například taneční inovátorka Isadora Duncan v životopisu Isadora nebo americká sufražetka v Bostoňankách. „Vanessa si vždycky připadala tak trochu jako Johanka z Arku,“ poznamenala jednou sestra Lynn.

Johankou se Redgrave nejspíš inspiruje i v osobním životě neúnavné politické aktivistky. Jako levicová radikálka hlasitě protestovala proti Vietnamské válce, zacházení s Palestinci či Čečenci, válce proti terorismu i výstavbě supermarketů. Servítky si nebrala ani při přebírání Oscara za vedlejší roli bojovnice proti nacismu ve filmu Julie. V děkovačce zmínila i protesty židovských skupin proti její nominaci, větou: „Nenechám se zastrašit sionistickými hrdlořezy“. Její politické kampaně je přivedly do vězení i do řad Dělnické revoluční strany požadující rozpuštění kapitalistického systému i britské monarchie a na konci 70. let zbrzdily její kariéru.Vanessa svou profesi a své přesvědčení nikdy neoddělovala, její fanoušci možná radši ano. Ale jakkoliv její veřejné aktivity mohou pobuřovat, na jednom se shodnou všichni, i Tom Cruise, který si ji osobně vyžádal do role dealerky zbraní v první Mission: Impossible. Vanessa Redgrave je skvělá a zasloužilá umělkyně.

Další fakta o Vanesse Redgrave:

I ona jako herečka začínala v Shakespearových hrách. O jeho autorství ovšem sama pochybuje, podle ní hry napsal nějaký aristokrat. I proto se zapojila do filmu Anonym, kde se režisér katastrofických filmů Roland Ememrich snaží přesvědčit, že Hamlet a jiné skvosty jsou dílem hraběte z Oxfordu. Historicky trapné drama můžete od tohoto týdne vidět v našich kinech.

Její matka hrála až do svých devadesáti let. Vanesse je 74.


Vanessa s otcem a sourozenci

Nedávno zažila velkou rodinnou tragédii. V březnu 2009 ztratila dceru Natashu, která se smrtelně zranila při malé lyžařské nehodě, na jaře 2010 jen měsíc po sobě zemřeli oba její mladší sourozenci, bratr Corin a na rakovinu prsu i sestra Lynn.

Jednou vyhrála Oscara a k tomu byla pětkrát nominovaná, poprvé v roce 1967 za Morgan, případ k léčení a zatím naposledy v roce 1993 za Rodinné sídlo.

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
27. 05. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
20. 02. 2012 mistrix ... (reakcí: 0)
30. 11. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
20. 11. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 11. 2011 kralicek herečka (reakcí: 0)
15. 11. 2011 manislava revolucionářka (reakcí: 0)
11. 11. 2011 Lydia001 Vanessa (reakcí: 0)
10. 11. 2011 Daniela76 Zasloužilá revolucionářka (reakcí: 0)
10. 11. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
10. 11. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

28. 02. 2017 Horoskop Panna

Jsi rozhádaná s celým světem a běda, kdyby se k tobě chtěl někdo jen přiblížit. Okamžitě jej umlátíš argumenty a nebu... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist