Femina.cz » Magazín » Celebrity » Tom Hardy: Gorila v řetězech

Tom Hardy: Gorila v řetězech

Tom Hardy: Gorila v řetězech

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 10. 08. 2012

Na plátně bojoval s Batmanem, s rodinou, s osudem, s nemocí nebo s vězením v rolích fascinujících psychotiků a outsiderů. I mimo film má za sebou těžké bitvy – se závislostí na drogách a alkoholu.

Persona Toma Hardyho se nedá přehlédnout, nejen kvůli řadě tetování, ani přeslechnut, díky hlubokému křaplavému hlasu. Jeden z největších britských hereckých talentů poslední doby jako málokdo jiný umí skvěle obsadit role drsných chlapů se zraněnou duší.

Jeho kariéra se začala dobře rozvíjet hned po londýnské škole dramatu. Ve výborné a sledované minisérii Bratrstvo neohrožených dostal menší roli amerického vojáka, stejný rok 2001 debutoval u Ridleyho Scotta v podobné roli v Černý jestřáb sestřelen. V Star Treku: Nemesis si zahrál rovnou hlavního padoucha. I jeho další role potvrdily, že filmaři v něm často viděli něco temného a násilného, už dlouho předtím než vytvořil postavu teroristy Bane v posledním Batmanovi.Než se setkal s Christopherem Nolanem, který ho vystřelil k popularitě osazením do hitu Počátek, Hardyho nejslavnější rolí byl psychicky narušený zločinec v životopisu natočeném jako varietní show Bronson. I rolí nejoceňovanější, po právu, protože Tom se v rámci umění nerozpakoval přibrat řadu kilo a oholit si hlavu, aby se podobal své předloze. A to jen pár měsíců předtím zhubnul na kost, aby zase věrně i fyzicky vystihl Stuarta Shortera, feťáka a bezdomovce trpícího svalovou atrofií v BBC dramatu Stuart: Život pozpátku.

Možná byste se mohly ptát, kde se takové porozumění pro podobné těžké role vzalo v jediném dítěti umělecky založené matky a otce s titulem z Cambridge, který psal gagy pro komika Davea Allena. Dítěti, které se narodilo v září 1977 a vyrostlo v klidném prostředí východolondýnského předměstí.

Za prvé, Hardy u svých hrdinů nevidí jen násilí. „Všichni taky trpí uvnitř. Je zajímavé hrát lidi, kteří musí překonávat překážky a zápasí s tím.“ Za druhé, Tom Hardy by mohl sám být jedním z nich. V pubertě byl totiž pěkný grázl. Ze soukromé školy ho vyhodili za krádež, v patnácti byl zatčen, když se řítil po silnici v ukradeném mercedesu, v němž navíc byla zbraň. Nedlouho potom už byl závislý na alkoholu a na cracku.To je tím předměstím. Život tam je tak privilegovaný a mírumilovný a tak zatraceně nudný, že to ve vás vyvolává instinktivní touhu všechno podělat. Musel jsem sám sebe ohrožovat, bylo to jako sebepoškozování. Taky ve mně bylo hodně strachu, a když jsem se napil, cítil jsem se klidnější,“ vysvětluje s odstupem.

Nějakou dobu existoval v tomto sebedestruktivním módu. V devatenácti získal kontrakt s modelingovou agenturou, „ale jako model jsem byl na nic. Můžu fungovat jenom, když se stanu někým jiným,“ říká muž, který na škole herectví snil o tom, že bude „něco mezi Ralphem Fiennesem a Gary Oldmanem, s trochou Franka Sinatry mezi tím“.

Ze školy dramatu ho ale vyhodili a jeho nezdravé návyky brzo ničili jeho kariéru i jeho manželství. Teprve když v roce 2003 zkolaboval na ulici, donutil se jít na odvykací kůru. „To bylo pro mě lekce. Dali mě sežrat Krakenovi a já jsem vylezl na druhé straně. Ve smrti jsem se znovu zrodil, jako v tom filmu. Protože jsem byl vždycky plný adrenalinu, a pak jsem se stal hajzlíkem. Teď už jím nejsem,“ říká Hardy, od odvykačky čistý a abstinující.

Jeho život mu teď připomínají četná tetování, kterými je pokryt, prý i proto, že tak vypadá víc drsně a nikdo by ho nepodezříval, že se ve skutečnosti bojí. Dvě z nich inspirovala jeho bývalá žena Sarah Ward, jedno jeho pětiletý syn Louis, jehož má s bývalou přítelkyní Rachel. Na záda si nechal napsat křestní jméno své nynější snoubenky Charlotte Riley, s níž se seznámil na natáčení té nejlepší z adaptací Větrné hůrky, kde on hrál Heatcliffa a ona Catherine.

Ani v znovuzrozeném životě se Hardy nezbavil té „gorily ve spodkách“, jak sám nazývá své destruktivní tendence. Naučil se je ale ovládat a vypouštět jen, když takové výbuchy ospravedlňuje nějaké natáčení. „Rád bych z toho už vyrostl, ale násilí mi pořád nějak připadá romantické. Proto tolik hraju různé padouchy, kriminálníky a zničené postavy,“ přiznává Tom. Nejspíš proto je ale taky hraje tak úžasně.

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
12. 10. 2012 helenadon don (reakcí: 0)
02. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
16. 08. 2012 robyn Tom Hardy (reakcí: 0)
16. 08. 2012 kapkamore Tom Hardy (reakcí: 0)
11. 08. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
11. 08. 2012 Mishka7 Tom Hardy: Gorila v řetězech (reakcí: 1)
10. 08. 2012 Daniela76 Tom Hardy (reakcí: 0)
10. 08. 2012 Terunka ... (reakcí: 0)
10. 08. 2012 Sfingy Poznejte ho:-) (reakcí: 0)
10. 08. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
10. 08. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)
10. 08. 2012 luckkaa1 :) (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

21. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes je pro tebe víc než platné přísloví: spěchej pomalu. Nesnaž se vyřešit vše za každou cenu. Nic se nemá uspěchat ... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist