Femina.cz » Magazín » Celebrity » Octavia Spencer: Hubatá vítězka

Octavia Spencer: Hubatá vítězka

Octavia Spencer: Hubatá vítězka

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 08. 03. 2012

Šestá černá herečka, která kdy dostala Oscara, dlouho čekala na to, až si přizná, že chce hrát ve filmech. Pak dlouho čekala, až dostane pořádnou velkou roli. A když jí její kamarádi jednu takovou konečně dali, vyhrála za ni všechno, co mohla.

Doufám, že svým způsobem můžu být znamením naděje, zvlášť když nejsem typická hollywoodská kráska,“ odpovídala v květnu 40letá herečka na otázku, jaký vliv může mít na mladé obecenstvo. Octavia Spencer tím chtěla říct, že i kyprá černoška ve středních letech může v továrně na sny udělat kariéru, získat Oscara a ještě si ho převzat z rukou fešáka Christiana Balea. „Děkuji akademii, že mě postavila k nejvíc sexy muži v místnosti,“ zaznělo na Baleovu adresu v Octaviině oscarovém děkovacím projevu.

Spencer je teprve šestou černoškou, která za celou 84letou historii Oscarů tuto slavnou filmovou sošku vyhrála. Stalo se tak na konci února za roli hubaté služky Minny v melodramatu o rasovém útisku na americkém jihu v 60. letech. Filmový Černobílý svět vznikl podle bestselleru od Kathryn Stockett, která Octavii osobně zná a kurážnou Minny, co si nebere servítky, když vyjadřuje svůj názor, zčásti modelovala podle ní. Proto když se obsazovala adaptace, bylo jasné, kdo roli skvělé kuchařky bude hrát. Zvlášť když spisovatelku a herečku kdysi představil kamarád obou, režisér Černobílého světa Tate Taylor.Spencer navíc ještě předtím part Minny namluvila už na audio verzi knihy. A k profesi služebné měla blízko, živila se tak totiž její matka. Octavia se jí narodila v roce 1972 v Montgomery v Alabamě, jako předposlední ze sedmi dětí. Nejtěžší na její postavě v Černobílém světě tak pro ni bylo zahrát, že umí skvěle vařit. „Já umím akorát tak vyndat talíř z kredence a ohřát si něco v mikrovlnce,“ popisovala své kuchařské dovednosti.

I bez vaření nicméně dokázala vystudovat univerzitu, její poradkyně ze střední školy na ni vzpomíná jako na dobrou studentku. „Nikdy s ní nebyly problémy, pocházela z dobrého prostředí, tichého, chodila do kostela. Vždycky věděla, co chce dělat a dělala to.“ Ke kariéře u filmu ale přistoupila oklikou. Její praktická matka ji totiž nabádala, aby si vybrala stabilnější povolání než herectví, Octavia tedy nejvíc zakotvila na druhé straně opony, u organizování castingu filmů natáčených v Alabamě.Režiséři se jí sami často ptali, jestli si hraní nechce sama zkusit. „Ale já jsem se tomu bránila, protože jsem neměla žádný herecký trénink a nemyslela jsem si, že bych byla dobrá. Doufala jsem, že bych se jednou mohla dostat k produkci, ale hereckou touhu jsem ukrývala,“ vypráví Spencer. Vše se změnilo v roce 1995, když se jí během natáčení právnického dramatu Čas zabíjet režisér Joel Schumacher pro změnu nezeptal, jestli si chce i něco zahrát. Ale protože Octavia se považovala za fanouška Schumachera i hvězdy filmu Sandry Bullock, zeptala se tentokrát ona. A dostala roli zdravotní sestry. 

Jakmile měla ve filmografii takový zářez (který proslavil Matthew McConaugheyho), najala získala i agenta. Poté, co zjistila, že ji z následujícího většího filmu, Disney komedie Správná trefa vystřihli, najala si i učitelku herectví. Ačkoliv později zjistila, že z filmu vypadla ne kvůli talentu, ale proto, že její postava nebyla podstatná pro hlavní příběh, hereckého kouče používá občas dodnes.Ovšem až do úspěchu Černobílého světa její kariéra byla málo viditelná a omezená na malé role v lepších filmech (např. „žena ve výtahu“ v V kůži Johna Malkoviche) nebo role dalších zdravotních sester (třeba v Městě andělů). V televizi se zapsala jako komička, hostovala např. v Ošklivce Betty, v roce 2009 ji časopis Entertainment Weekly zařadil na svůj seznam „25 nejzábavnějších hereček v Hollywoodu“.

Teprve letos se ale z Octavie Spencer stala hvězda, když získala Oscara a před ním všechny ostatní důležité ceny. Navíc na červeném koberci dokázala i se svou postavou zazářit, díky citu pro módu a výběr šatů (přesvědčte se v galerii!). Šanci opravdu prorazit hodlá využít. Už veřejně oznámila plán zhubnout („Chci být zdravá a sama sobě se líbit.“) i plán nechat si zpevnit prsa. Ale hlavně, bude hrát v novém filmu od Diablo Cody, oscarové scenáristky komedie Juno.

Další články z rubriky

Komentáře (14)

Datum Autor Nadpis
01. 06. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
26. 05. 2012 helenadon elo (reakcí: 0)
21. 03. 2012 Mishka7 :) (reakcí: 0)
21. 03. 2012 Werushka7 Octavia Spencer: Hubatá vítězka (reakcí: 0)
20. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
12. 03. 2012 Péé :) (reakcí: 0)
11. 03. 2012 bluen ... (reakcí: 0)
09. 03. 2012 manislava octavia (reakcí: 0)
09. 03. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
08. 03. 2012 Mlny17 .. (reakcí: 0)
08. 03. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
08. 03. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
08. 03. 2012 Daniela76 Octavia Spencer (reakcí: 0)
08. 03. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

25. 02. 2017 Horoskop Vodnář

Láska někdy přichází velmi nečekaně a z míst, odkud bys to nečekala. Zamilovat se do zadaného muže není tvůj styl, al... Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist