Femina.cz » Magazín » Celebrity » Noomi Rapace: Potulná herečka, která chce dobýt svět

Noomi Rapace: Potulná herečka, která chce dobýt svět

Noomi Rapace: Potulná herečka, která chce dobýt svět

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 05. 01. 2012

Proslavila se rolí agresivní hackerky Lisbeth Salander, s níž se sžila tak, až jí to rozbilo manželství. Teď se vrací do kin v novém Sherlocku Holmesovi v roli cikánky, s níž má taky společného víc, než by se mohlo zdát.

Když mi bylo asi patnáct, nosila jsem piercing a byla jsem něco jako punkrockerka. Chtěla jsem vypít tolik alkoholu jako kluci a taky se tak rvát. Taky jsem byla samostatná. V patnácti jsem se odstěhovala z domova a starala se sama o sebe. Myslím, že jsem docela tvrdohlavá,“ vypočítává herečka Noomi Rapace, co všechno má společného s Lisbeth Salander, hrdinkou slavné trilogie Milénium.

V době, kdy ve Švédsku začali připravovat filmy podle bestsellerů zesnulého Stiega Larssona, už Noomi patřila mezi jeho četné fanoušky. Nápad natočit tyhle adaptace ji nejdřív naštval a rozesmutnil. Jako herečka z art filmů a divadla nepředpokládala, že by se mohla stát jejich součástí. „Věděla jsem, že se dokážu proměnit v Lisbeth, ale nevěřila jsem, že by si to byli schopní představit i oni,“ vzpomíná. Když od „nich“, tvůrců filmu, dostala pozvání na casting, byla překvapená. Ale neodmítla.

Rapace si nakonec ostříhala vlasy, nasadila piercing a prodělala lekce boxu. Její proměna byla tak velká, že když ji po natáčení režisér Niels Arden Oplev potkal v Los Angeles, nepoznal ji. Kromě toho se taky pokusila do osobnosti zraněné pomstychtivé dívky co nejvíc proniknout. „Snažila jsem se ji polidštit, protože v knize někdy vypadá spíš jako představa muže ve středních letech, nereálná jako akční hrdinka manga komiksů.

O tom, jak se jí to povedlo, svědčí ceny a nominace, které za roli Lisbeth obdržela, mj. na Baftu nebo Evropskou filmovou cenu. Osmnáct měsíců, které v kůži asociální hackerky strávila, si ale vybraly i osobní daň. Začala být docela agresivní. Rodina její nové chování nesla těžce, obzvlášť její manžel, herec Ola Rapace. Manželství, které trvalo od jejích dvacetin, se nakonec předloni rozpadlo.

Bývalí partneři ale zůstávají kamarádi, dokonce se spolu chystají hrát ve filmu Knockout o švédském boxerovi a jeho aféře s kabaretní zpěvačkou, pod vedením Catherine Hardwicke, režisérky Stmívání. Pro blaho svého osmiletého syna Noomi ovšem doufá, že žádná další role už ji tak moc nepohltí.

Herectví má nicméně v genech. Hrála i její matka Nina Norén, otec Rogelio Durán byl zase zpěvák flamenga, který utekl do Švédska z frankistického Španělska. Rodiče se rozešli ještě před jejím narozením po Vánocích 1979 a s otcem se Noomi nesetkala do šestnácti let. Stihli se usmířit nedlouho před tím, než v roce 2006 zemřel na rakovinu.

Matka se provdala za Islanďana a na Islandu taky rodina pár let žila, ještě s dalšími dvěma dcerami, co přibyly (z otcovy strany má Noomi další čtyři sourozence). Když bylo budoucí hvězdě devět, kvůli jejímu nezvladatelnému chování ve škole se všichni přesunuli na jih Švédska na koňskou farmu.

Ale pořád jsem cestovala, ve Švédsku jsem se vlastně vždycky cítila jako outsider,“ říká Rapace a dodává, že se si připadá trochu jako cikánka, ostatně díky otci možná nějakou cikánskou krev v sobě i má. Jako herečka se poprvé cítila už v sedmi letech, kdy dostala němou roli ve filmu. Po odchodu z domova do Stockholmu začala studovat herectví, v šestnácti hrála v televizní soap opeře, pak na divadle, ve filmu prorazila rolí mladé problémové matky v dánském filmu Daisy Diamond. To se psal rok 2007. O dva roky později ji díky úspěchu Muži, kteří nenávidí ženy znali i mimo Skandinávii.

Ráda sním o létání, že si můžu přistát, kde chci a kdy chci zase odletět. Nechci být jen v jedné zemi, chci celý svět,“ tvrdí. Už na tom pracuje. Svou šanci proniknout do světa se rozhodla využít, začala se pořádně učit anglicky a minulý rok strávila natáčením Sherlocka Holmese vedle Roberta Downey Jr., kde hraje francouzskou cikánkou, a natáčením Prométhea, prequelu Vetřelce, vedle Michaela Fassbendera. „Byl to neuvěřitelný rok. Myslím, že jsem teď trochu rozmazlená,“ libuje si Noomi Rapace.

Další články z rubriky

Komentáře (15)

Datum Autor Nadpis
28. 05. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
09. 05. 2012 kralicek herečka (reakcí: 0)
18. 02. 2012 mistrix ... (reakcí: 0)
16. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 01. 2012 helenadon herečka (reakcí: 0)
08. 01. 2012 tepito + (reakcí: 0)
07. 01. 2012 pegonela Přidávám (reakcí: 0)
07. 01. 2012 Werushka7 :)) (reakcí: 0)
06. 01. 2012 Anulii ... (reakcí: 0)
06. 01. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
05. 01. 2012 manislava naomi (reakcí: 0)
05. 01. 2012 Daniela76 Noomi Rapace (reakcí: 1)
05. 01. 2012 aknela11 na (reakcí: 0)
05. 01. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
05. 01. 2012 nikina - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Korektor pro sametově jemnou a zdravou pokožku!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 28. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

28. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Blíží se k tobě změna. Život, který se ti v posledních dnech zdál trošku v chaosu, se uklidní a ty s ním. Dopřej si č... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist