Femina.cz » Magazín » Celebrity » Královna fantasy Michaela Burdová

Královna fantasy Michaela Burdová

Královna fantasy Michaela Burdová

Magazín: Celebrity | autor: Petra Martišková | vydáno 10. 10. 2012

Křišťály moci, nebo Poselství jednorožců – knihy, které vzešly z pera teprve třiadvacetileté rodačky z Příbrami se staly hitem nejen u nás, ale i za hranicemi. Jak se dostala Michaela Burdová k psaní, kdo byl jejím vzorem a co právě píše?

Michaela Burdová vydala svou první knihu v roce 2008, debutem se stala trilogie Poselství jednorožců, kterou začala psát už v šestnácti letech.

Míšo, jste ještě hodně mladá, jaké však byly Vaše začátky? Kdy jste se dostala psaní?
Psát jsem začala v 16 letech, tehdy jsem byla v prvním ročníku na obchodce. Napsat vlastní příběh mě lákalo už dlouho, a protože jsem si zamilovala fantasy literaturu, vznikl první díl Poselství jednorožců – Strážci dobra.

Většina spisovatelů se k psaní dostala přes čtenářskou vášeň. Kdo byl tím Vaším vzorem, díky němuž jste objevila kouzlo knih?
Mým vzorem byl vždycky J. R. R. Tolkien a je mým vzorem dodnes. Ale přidal se k němu i S. King, protože zbožňuju horory, a pak třeba G. Nix,  a U. K. Le Guin.

Proč zrovna sci-fi příběhy plné mystiky, tajemna a dobrodružství?
Do mých 15 let mě literatura ani knihy nezajímaly, ale potom jsem poprvé uviděla film Pán prstenů a úplně jsem se zamilovala do světa fantazie. Proto jsem se začala shánět po fantasy literatuře a úplně jsem tomuto žánru propadla. Líbí se mi, že se tu nekladou meze fantazii, můžete si vymyslet celý svět, dát mu vlastní pravidla, zákony a podobu, můžete zažívat neuvěřitelná dobrodružství, která člověk v dnešním světě nezažije. Ve fantasy je všechno možné.

Příběhy, které píšete jsou také plné lásky, co vy a láska?
Ráda píšu o lásce a vždycky se mi líbilo, když se ve fantasy láska objevila, bohužel to ale není tak časté. Proto v mých příbězích nesmí láska chybět nikdy. Já sama jsem šťastně zamilovaná už rok, ale cesta k té pravé lásce byla hodně trnitá. Navíc jsem svého vyvoleného měla dlouhou dobu přímo před nosem a neviděla jsem to. Když jsem si to uvědomila, bylo málem pozdě a musela jsem o svou lásku bojovat. A vyhrála jsem.

Většina spisovatelů používá v knihách příběhy, které sami prožili, máte to také tak?
U mě to tak většinou není, všechno pochází z mé fantazie, i když nemůžu vyloučit, že jsem se někdy nějakou etapou nebo zážitkem ze svého života neinspirovala.

Co děláte když zrovna nevymýšlíte nové příběhy?
Samozřejmě ráda čtu a odmalička kreslím a maluju. Tento rok se mi také povedlo uskutečnit svou první výstavu obrazů. Zaměřuji se hlavně na kresby k mým knížkám a na malby zvířat, protože zvířata miluju a snažím se zapojovat i v boji v jejich ochraně. Také ráda plavu, potápím se, chodím na procházky se svými pejsky a vyrážím ven s přáteli.

Podzim je v plném proudu a většina lidí upadá do jakési letargie z ošklivého počasí, brzké tmy, jaký je váš recept na dokonale pohodový podzim?
Nejradši mám jaro a sluníčko, ale podzim mi nevadí. Líbí se mi ta barevnost podzimu spojená s pochmurným počasím. Ale naopak mě štve brzká tma a častý déšť. Ale většinou se to snažím nevnímat a nepřipouštět si špatnou náladu. Den stejně strávím doma u klávesnice, udělám si kapučíno nebo čaj, namáčknu se k topení a špatná nálada na mě nemůže. A když je to vážně hodně špatný, nejlíp na mě působí horká vana plná pěny, to je pravá relaxace.

Na jakou knihu se můžeme těšit v nejbližší době?
Má nová knížka se jmenuje Syn pekel – Vlčí krev a vychází 7. Března 2013, opět půjde o fantasy, tentokrát ale temnějšího rázu. Hlavním hrdinou je vlkodlak Neran. Neran je krutý a divoký, ale zaplete se s nebezpečnými Temnovlky, kteří jsou mnohem horší. Vyvražďují vesnice, požírají lidi a nedají se zabít. Jenže Nerana pronásleduje ještě něco – zrada, které se dopustil. Aby dal všechno zase do pořádku, vydává se hledat čarovný nektar Étarlininy slzy, ale k tomu potřebuje pomoc elfky, kterou ze srdce nenávidí. Jestli s ní Neran dokáže navázat spojenectví, zda se dokáže postavit Temnovlků, a jestli unikne hněvu Třinácti démonů se dozvíte v mé nové knížce. Ještě bych ráda dodala, že se Jednorožci dostali do zahraničí, do srbského nakladatelství Evro Giunti. Splnil se mi tak další z mých snů a stále doufám a věřím, že projeví zájem i jiní zahraniční nakladatelé :)

Michalea má na svém kontě kromě úspěchu s prodejem knihy do zahradničí také 3. místo v ceně dětí v anketě SUK za rok 2009 a nominaci na Zlatou knihu roku 2010.

Pokud vás příběhy fantasy a sci-fi lákají, pomůžete zkusit své štěstí v soutěži, do které nám právě Michaela věnovala některé ze svých knih do Femina klubu. Vybrat si je můžete zde.


Další články z rubriky

Komentáře (21)

Datum Autor Nadpis
16. 07. 2013 Lafik :) (reakcí: 0)
26. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 10. 2012 Peachmingo Princezna (reakcí: 0)
16. 10. 2012 NikolBass Křišťály Moci (reakcí: 0)
16. 10. 2012 Selin Jsem na Míšu pyšná! (reakcí: 5)
15. 10. 2012 manislava michaela burdová (reakcí: 0)
12. 10. 2012 Jane Knihy (reakcí: 0)
11. 10. 2012 Ayalin Královna fantasy? (reakcí: 0)
11. 10. 2012 weriosasa Kniha (reakcí: 0)
11. 10. 2012 parala Tuto autorku miluju (reakcí: 0)
11. 10. 2012 forjames .... (reakcí: 0)
11. 10. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)
11. 10. 2012 Ayalin Královna fantasy? (reakcí: 3)
10. 10. 2012 giudi kočka (reakcí: 0)
10. 10. 2012 pepina . (reakcí: 0)
10. 10. 2012 Virwen Míša Burdová (reakcí: 0)
10. 10. 2012 Werushka7 Královna fantasy Michaela Burdová (reakcí: 0)
10. 10. 2012 Daniela76 Michaela Burdová (reakcí: 0)
10. 10. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
10. 10. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

21. 01. 2017 Horoskop Vodnář

Pokud dlouho marně vyhlížíš svého prince na bílém koni, zbystři. Někde kolem tebe se právě pohybuje a byla by škoda h... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Do tvého života vstoupí zcela nový prožitek v podobě lásky, citů a radosti. Přináší ti ho mladší žena, dcera nebo nová kamarádka, která ti velmi příjemně obohatí tvůj ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist