Femina.cz » Magazín » Celebrity » Královna fantasy Michaela Burdová

Královna fantasy Michaela Burdová

Královna fantasy Michaela Burdová

Magazín: Celebrity | autor: Petra Martišková | vydáno 10. 10. 2012

Křišťály moci, nebo Poselství jednorožců – knihy, které vzešly z pera teprve třiadvacetileté rodačky z Příbrami se staly hitem nejen u nás, ale i za hranicemi. Jak se dostala Michaela Burdová k psaní, kdo byl jejím vzorem a co právě píše?

Michaela Burdová vydala svou první knihu v roce 2008, debutem se stala trilogie Poselství jednorožců, kterou začala psát už v šestnácti letech.

Míšo, jste ještě hodně mladá, jaké však byly Vaše začátky? Kdy jste se dostala psaní?
Psát jsem začala v 16 letech, tehdy jsem byla v prvním ročníku na obchodce. Napsat vlastní příběh mě lákalo už dlouho, a protože jsem si zamilovala fantasy literaturu, vznikl první díl Poselství jednorožců – Strážci dobra.

Většina spisovatelů se k psaní dostala přes čtenářskou vášeň. Kdo byl tím Vaším vzorem, díky němuž jste objevila kouzlo knih?
Mým vzorem byl vždycky J. R. R. Tolkien a je mým vzorem dodnes. Ale přidal se k němu i S. King, protože zbožňuju horory, a pak třeba G. Nix,  a U. K. Le Guin.

Proč zrovna sci-fi příběhy plné mystiky, tajemna a dobrodružství?
Do mých 15 let mě literatura ani knihy nezajímaly, ale potom jsem poprvé uviděla film Pán prstenů a úplně jsem se zamilovala do světa fantazie. Proto jsem se začala shánět po fantasy literatuře a úplně jsem tomuto žánru propadla. Líbí se mi, že se tu nekladou meze fantazii, můžete si vymyslet celý svět, dát mu vlastní pravidla, zákony a podobu, můžete zažívat neuvěřitelná dobrodružství, která člověk v dnešním světě nezažije. Ve fantasy je všechno možné.

Příběhy, které píšete jsou také plné lásky, co vy a láska?
Ráda píšu o lásce a vždycky se mi líbilo, když se ve fantasy láska objevila, bohužel to ale není tak časté. Proto v mých příbězích nesmí láska chybět nikdy. Já sama jsem šťastně zamilovaná už rok, ale cesta k té pravé lásce byla hodně trnitá. Navíc jsem svého vyvoleného měla dlouhou dobu přímo před nosem a neviděla jsem to. Když jsem si to uvědomila, bylo málem pozdě a musela jsem o svou lásku bojovat. A vyhrála jsem.

Většina spisovatelů používá v knihách příběhy, které sami prožili, máte to také tak?
U mě to tak většinou není, všechno pochází z mé fantazie, i když nemůžu vyloučit, že jsem se někdy nějakou etapou nebo zážitkem ze svého života neinspirovala.

Co děláte když zrovna nevymýšlíte nové příběhy?
Samozřejmě ráda čtu a odmalička kreslím a maluju. Tento rok se mi také povedlo uskutečnit svou první výstavu obrazů. Zaměřuji se hlavně na kresby k mým knížkám a na malby zvířat, protože zvířata miluju a snažím se zapojovat i v boji v jejich ochraně. Také ráda plavu, potápím se, chodím na procházky se svými pejsky a vyrážím ven s přáteli.

Podzim je v plném proudu a většina lidí upadá do jakési letargie z ošklivého počasí, brzké tmy, jaký je váš recept na dokonale pohodový podzim?
Nejradši mám jaro a sluníčko, ale podzim mi nevadí. Líbí se mi ta barevnost podzimu spojená s pochmurným počasím. Ale naopak mě štve brzká tma a častý déšť. Ale většinou se to snažím nevnímat a nepřipouštět si špatnou náladu. Den stejně strávím doma u klávesnice, udělám si kapučíno nebo čaj, namáčknu se k topení a špatná nálada na mě nemůže. A když je to vážně hodně špatný, nejlíp na mě působí horká vana plná pěny, to je pravá relaxace.

Na jakou knihu se můžeme těšit v nejbližší době?
Má nová knížka se jmenuje Syn pekel – Vlčí krev a vychází 7. Března 2013, opět půjde o fantasy, tentokrát ale temnějšího rázu. Hlavním hrdinou je vlkodlak Neran. Neran je krutý a divoký, ale zaplete se s nebezpečnými Temnovlky, kteří jsou mnohem horší. Vyvražďují vesnice, požírají lidi a nedají se zabít. Jenže Nerana pronásleduje ještě něco – zrada, které se dopustil. Aby dal všechno zase do pořádku, vydává se hledat čarovný nektar Étarlininy slzy, ale k tomu potřebuje pomoc elfky, kterou ze srdce nenávidí. Jestli s ní Neran dokáže navázat spojenectví, zda se dokáže postavit Temnovlků, a jestli unikne hněvu Třinácti démonů se dozvíte v mé nové knížce. Ještě bych ráda dodala, že se Jednorožci dostali do zahraničí, do srbského nakladatelství Evro Giunti. Splnil se mi tak další z mých snů a stále doufám a věřím, že projeví zájem i jiní zahraniční nakladatelé :)

Michalea má na svém kontě kromě úspěchu s prodejem knihy do zahradničí také 3. místo v ceně dětí v anketě SUK za rok 2009 a nominaci na Zlatou knihu roku 2010.

Pokud vás příběhy fantasy a sci-fi lákají, pomůžete zkusit své štěstí v soutěži, do které nám právě Michaela věnovala některé ze svých knih do Femina klubu. Vybrat si je můžete zde.


Další články z rubriky

Komentáře (21)

Datum Autor Nadpis
16. 07. 2013 Lafik :) (reakcí: 0)
26. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 10. 2012 Peachmingo Princezna (reakcí: 0)
16. 10. 2012 NikolBass Křišťály Moci (reakcí: 0)
16. 10. 2012 Selin Jsem na Míšu pyšná! (reakcí: 5)
15. 10. 2012 manislava michaela burdová (reakcí: 0)
12. 10. 2012 Jane Knihy (reakcí: 0)
11. 10. 2012 Ayalin Královna fantasy? (reakcí: 0)
11. 10. 2012 weriosasa Kniha (reakcí: 0)
11. 10. 2012 parala Tuto autorku miluju (reakcí: 0)
11. 10. 2012 forjames .... (reakcí: 0)
11. 10. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)
11. 10. 2012 Ayalin Královna fantasy? (reakcí: 3)
10. 10. 2012 giudi kočka (reakcí: 0)
10. 10. 2012 pepina . (reakcí: 0)
10. 10. 2012 Virwen Míša Burdová (reakcí: 0)
10. 10. 2012 Werushka7 Královna fantasy Michaela Burdová (reakcí: 0)
10. 10. 2012 Daniela76 Michaela Burdová (reakcí: 0)
10. 10. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
10. 10. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

26. 02. 2017 Horoskop Štír

Zkus být chvíli jen sama se sebou. Poslední dobou posloucháš rady druhých tak, že pomalu zapomínáš na to, co vlastně ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Dnes můžeš očekávat příjemný a radostný den plný příznivých zpráv a nových příležitostí. Může se stát, že na ulici potkáš kamarádku, která ti sdělí skvělou informaci o...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist