Femina.cz » Magazín » Celebrity » Kocourek: Jake Gyllenhaal

Kocourek: Jake Gyllenhaal

Kocourek: Jake Gyllenhaal

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 04. 04. 2011

Jedna z nejoblíbenějších filmových hvězd dneška dokazuje, že kariéru můžete v Hollywoodu udělat i na opravdu zajímavých a inteligentních filmech. Pokud k tomu máte charisma, sexappeal a velké modré oči.

Jake se narodil do filmařské rodiny (otec režisér, matka scénáristka), jeho starší sestra Maggie je herečka, řídit ho učil Paul Newman. Může pak překvapit, že chtěl být taky herec? Přesto, jak se mu povedlo stát se magnetem pro tak široké obecenstvo a přitom si vybírat tak skvělé role, je docela unikátní.

„Většina filmů, co vydělá hodně peněz, je dost zapomenutelných. A já nechci hrát v zapomenutelných filmech,“ tvrdí Jake. Ne že by se trefil úplně vždycky. Třeba v směšném katastrofickém blockbusteru Den poté musel utíkat před vraždícím mrazem. Ale líbilo se mu ekologické poselství téhle akce a taky „natočil jsem před tím pět docela náročných filmů a jenom jsem chtěl pro jednou po place akorát pobíhat.“ Ani jeho druhý velkofilm, průměrná pohádková akce Princ z Persie se do dějin kinematografie nezapíše. Ovšem účasti Jakea litovat nemůžeme, protože bez jeho klukovského šarmu a mužného těla by adaptace počítačové hry ztratila podstatný kus své zábavnosti.

„Je velmi maskulinní a má v sobě mix oduševnělosti a akčního muže,“ vystihl Gyllenhaalovy přednosti Sam Mendes, který ho režíroval v dramatu z první irácké války Mariňák. A k tomu je třicetiletý rodák z L. A. fakt dobrý herec.

To ukázal hned v první hlavní roli v roce 1999, ve vzpomínce na dětství inženýra z NASA Říjnové nebe, a stvrdil v kultovním hitu jedné generace Donnie Darko, kde zvládl dojemnou i znepokojivou postavu problematického teenagera, kterému velký králík sdělí datum konce světa. Akorát ji zvládl tak dokonale, že pak se trochu zasekl v dalších rolích nedospělých přecitlivělých mladíků. Dokud na plátně nepolíbil Heatha Ledgera.

Výkonem v milostném příběhu o dvou kovbojích Zkrocená hora, za nějž v roce 2006 získal Baftu a nominaci na Oscara, jako by konečně přesvědčil, že dokáže zahrát všechno a všechny. Od té doby je z něj totiž hvězda dramat, thrillerů, komedií akčních i romantických. Jenom tenhle měsíc ho u nás v kinech uvidíme nejdřív jako namachrovaného a vnitřně nejistého prodejce léků, který se poprvé zamiluje (Láska a jiné závislosti) i jako vojáka, který se pokouší zabránit výbuchu vlaku ve filozofickém scifi thrileru Zdrojový kód.

„Všichni ho mají rádi. Kostymérky, maskérky, prostě všichni. Není jeden z těch herců, co křičí: Podívejte se na mě! Má poetickou duši. Pustí si lidi k tělu,“ říká jeho kolegyně z Půlnoční míle Aleksia Landeau. Není důvod jí nevěřit, když kouzlo Jakea Gyllenhaala nutící všechny, aby si ho hned zamilovali, působí i přes plátno.

Další zajímavosti o Jakeu Gyllenhaalovi:

Narodil se 19. prosince 1980 v Los Angeles jako Jacob Benjamin Gyllenhaal. Jeho jméno se čte „džilenhól“.

Filmové herectví si poprvé zkusil už v 11ti letech, v roličce syna Billy Crystala v hitu Dobrodruzi z velkoměsta.

Dva roky studoval na univerzitě, ale pak toho nechal, aby mohl točit filmy.Dodnes ho mrzí, že nedostal hlavní roli v muzikálu Moulin Rouge. Rozhodoval se mezi ním, Heathem Ledgerem a vítězným Ewanem McGregorem.

S Heathem Ledgerem se během natáčení Zkrocené hory, kde hráli milence, spřátelil natolik, že se stal kmotrem jeho dcery. Ledgerovu náhlou smrt, která Jakea zastihla při natáčení dramatu Bratři, nesl dost těžce.

Přitahují ho blondýnky. Dva roky chodil s herečkou Kirsten Dunst, s níž ho seznámila sestra Maggie. Dva roky mu taky vydržel vztah se starší Reese Witherspoon, kolegyní z politického dramatu Odvlečen. Loni na podzim se krátce objevil po boku o deset let mladší zpěvačky Taylor Swift.

V show byznysu se umí pohybovat nenuceně a s vtipem. Dokazují to jak jeho účinkování v Saturday Night Live, kde se objevil i jako transvestita, tak jeho výstupy v různých talk show.

Jeho nejlepší filmy:

Zodiac
Zkrocená hora
Donnie Darko
Mariňák
Půlnoční míle
a většina dalších

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
24. 01. 2012 magic11 - (reakcí: 0)
20. 09. 2011 helenadon herec (reakcí: 0)
23. 07. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
02. 07. 2011 Zuzana2403 Kocourek (reakcí: 0)
21. 06. 2011 doublefantasy Zdrojový kód (reakcí: 0)
05. 04. 2011 liddduska je (reakcí: 0)
04. 04. 2011 evhu Kocourek: Jake Gyllenhaal (reakcí: 0)
04. 04. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
04. 04. 2011 vampzaba on je až moc dokonalý (reakcí: 0)
04. 04. 2011 gambis jj (reakcí: 0)
04. 04. 2011 ladouch Jack (reakcí: 0)
04. 04. 2011 lucinqa77 :) (reakcí: 1)
04. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

27. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Změny týkající se tvé kariéry jsou na spadnutí. Práce, která tě již nikam neposouvá, skončí, nejen, že dostaneš odstu... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist