Femina.cz » Magazín » Celebrity » Kocour: Ralph Fiennes

Kocour: Ralph Fiennes

Kocour: Ralph Fiennes

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 27. 03. 2012

Ve filmu se specializuje na charismatické zlosyny, na divadle na muže s nevyřešeným vztahem k matce. Jeden z nejlepších britských herců má za sebou bohémský život a jeho práce je plná různých démonů.

Role, které si vybírá na divadle, o něm prozrazují víc, než kolik o sobě on sám kdy řekne,“ myslí si jeho kamarád, divadelní režisér Jonathan Kent. S Ralphem Fiennesem pracoval na uvedení Hamleta, Coriolana nebo Oidipa, hrách o muži s problematickým vztahem k matce.

Ralphu Fiennesovi jeho matka už v jeho osmi letech představila Shakespeara. „Svými slovy mi vyprávěla Hamleta, což mnou dost otřáslo, ostatně je to znepokojivý příběh, zvlášť když vám je osm let.  A pak mi dala nahrávky od Laurence Oliviera. Vůbec jsem ji nerozuměl, ale fascinoval mě jeho hlas,“ vzpomíná Fiennes. Ne že by ho ovšem jeho matka trénovala na budoucí povolání a budoucí štaci v Royal Shakespeare Company. Jini Fiennes byla spisovatelka, otec Mark zase farmář a fotograf a celá početná rodina žila dost bohémským a nomádským životem. Skoro bez peněz, na Vánoce byly děti bez dárků, zato se spoustou lásky, podpory a kultury kolem.

Nejstarší Ralph byl stydlivý chlapec, kterému nešel sport a ve škole se nejlépe cítil na hodinách umělecké výchovy. V pubertě začal hrát, nejdřív na střední škole, po dvacítce se hraním začal i živit na divadle. Film ho objevil v roce 1992. Po roli v televizním životopisu Lawrence z Arábie dostal roli rozháraného romantika Heatcliffa v další z adaptací Bouřlivých výšin a brzo následovala i role nacisty v Schindlerově seznamu, kterou proměnil v dokonalý portrét banality zla. Než se Ralph u filmu pořádně rozkoukal, měl na kontě oscarovou nominaci a byla z něj hvězda. Průlom přišel zrovna v době, kdy mu na rakovinu zemřela matka.

Druhou oscarovou nominaci získal o tři roky později za Anglického pacienta a od té doby Fiennes využívá pestrosti nabídek a hraje ve všem možném. V roce 2002 se třeba objevil jak v malém podivném dramatu uznávaného Davida Cronenbergha Pavouk v těžké roli schizofrenika, tak jako americký politik, co se zamiluje do Jennifer Lopez v průměrné romanci Krásná pokojská.

I tenhle film ukázal, že Fiennes se na role nekomplikovaných optimistů moc nehodí, zato už je u části obecenstva, co chodí jen na hollywoodské filmy, skoro zafixovaný jako odporně děsivý zlosyn, ostatně jeho nejznámější rolí je jistě Lord Voldemort, arcipadouch Harryho Pottera. Po čtyřicítce a plešatící, jeho dny romantických hrdinů jsou už asi sečteny. Ale i jeho velcí milovníci v sobě měli něco nevypočitatelného, temného, hluboce smutného.

Film ale pro něj neznamená tolik jako divadlo, k němuž se musí pravidelně vracet, protože mu jinak chybí jeho energie a týmový duch. Tam si připomíná, že k herectví ho přitáhla možnost uniknout do jiného světa. Z divadla vyšel taky jeho režijní filmový debut, adaptace Shakespearovy vojenské antické tragédie Coriolanus, v jeho verzi přenesená do časů balkánské války 90. let. Ve svém filmu si zahrál i titulní roli. Stejně jako na jevišti v roce 2000. „V té hře něco bylo a ta postava mi sedla a nechtěla odejít. Jsem Coriolanem posedlý, i když jsem nikdy pořádně nezkoumal proč,“ říká o příběhu o pádu vojevůdce, který se odmítá zavděčit davu a stane se obětí intrik i své nekompromisnosti. „Myslím, že pro něj mám pochopení,“ dodává.

Další informace o Ralphu Fiennesovi:

Jeho jméno se vyslovuje Rejf Fajns. Narodil se před Vánoci roku 1962 v Anglii.

V letech 1993 a 1997 byl ženatý s herečkou Alex Kingston. Pak jedenáct let žil s o 17 let starší Francescou Annis, s níž se seznámil, když hrála v Hamletovi jeho matku. Dnes je svobodný a po dětech netouží. „Měl jsem děti, když jsem sám byl dítě,“ naráží na vyrůstání s pěti mladšími vlastními sourozenci a jedním adoptovaným.

Jeho bratr Joseph je herec, sestra Martha režisérka, pod jejím vedením si zahrál v Oněginovi a Chromofobii.

Fascinuje ho malování. Sám s ním ale přestal, když začal hrát.

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
01. 06. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
05. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
30. 03. 2012 Tecireg ... (reakcí: 0)
29. 03. 2012 lyricalka :-/ (reakcí: 0)
27. 03. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
27. 03. 2012 manislava kocourek (reakcí: 0)
27. 03. 2012 Daniela76 Ralph Fiennes (reakcí: 1)
27. 03. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
27. 03. 2012 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

21. 01. 2017 Horoskop Lev

Intuice tě povede přesně tím směrem, kterým máš jít. Nenech se obalamutit radami takzvaných kamarádů, kteří si hrabou... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Do tvého života vstoupí zcela nový prožitek v podobě lásky, citů a radosti. Přináší ti ho mladší žena, dcera nebo nová kamarádka, která ti velmi příjemně obohatí tvůj ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist