Femina.cz » Magazín » Celebrity » Kocour: Liam Neeson

Kocour: Liam Neeson

Kocour: Liam Neeson

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 05. 03. 2012

Bývalý boxer ze Severního Irska se po boku slavných žen dostal k vlastní slávě a stal se ideálním představitelem tvrdých chlápků s něžným srdcem.

O hollywoodských chlapácích se říká, že zatímco na plátně působí drsně, ve skutečnosti vypadají mnohem menší a útlejší. O Liamu Neesonovi to prý ale neplatí. Se svými 193 centimetry, hlubokým hlasem, přeraženým nosem a širokými rameny se ho novináři na nepříjemné otázky jen tak zeptat neodváží. Ostatně urostlý Brit, než se rozhodl pro kariéru učitele a pak kariéru herce, kdysi boxoval, k tomu přes den jezdil s náklaďákem.

Mít svaly a umět rozdávat rány se mu nejspíš hodilo i v rodném městě Ballymena, převážně protestantské obci, kde Liam vyrůstal v dělnické katolické rodině. Dočkal se proto ústrků, ale jinak říká, že jeho dospívání bylo klidné, zvlášť v porovnání s tím, co se v neklidném Severním Irsku zmítaném náboženskými boji od konce 60. let dělo.Na to, že mu letos bude už šedesát let, nevypadá, pořád se totiž udržuje v dobré fyzické kondici. Díky ní podle vlastního názoru taky v roce 2000 přežil srážkou své motorky se srnou, které rozsekala jeho Harley Davidson i několik jeho kostí. Dobrou fyzičku poslední léta potřebuje i v práci, když po úspěchu francouzské akce 96 hodin, v níž jako bývalý agent bez servítek zachraňoval svou unesenou dceru, začal hrát v podobných vysoce akčních a občas bezduchých nakládačkách, v nichž se obměňuje jen zápletka a osoby, které Neeson mlátí.

Než se stal známým, specializoval se přitom na role mužů, kteří bojují se společností a jejími omezeními, aby mohli udělat správnou věc. Ve filmech začal hrát na začátku 80. let, poté co ho režisér John Boorman objevil v divadle v Dublinu a najal ho do svého Excaliburu. Tam se Neeson seznámil s Helen Mirren a přestěhoval se s ní do Londýna. Z něj odešel v roce 1987 do Hollywoodu s plánem získat nějaké viditelné party.Ne že by se mu to hned podařilo. Vlastně pomohlo až setkání s další ženou, Natashou Richardson, dcerou významného režiséra Tony Richardsona a významné herečky Vanessy Redgrave. Natasha ho v roce 1990 pozvala na Broadway a jeho výkon v dramatu Anna Christie, oceněný Tony, prý tak zaujal Stevena Spielberga, že právě proto Neesonovi nabídl roli Oskara Schindlera, německého továrníka, který nakonec během druhé světové války zachránil stovky židů.

Schindlerův seznam získal sedm Oscarů, aspoň nominace zbyla i na Neesona, který se brzo na to oženil s Richardson a stal se hvězdou. Nastalo období zromantizovaných osudů skutečných hrdinů – skotského Rob Roye, irského Michaela Collinse, s úspěchem si zahrál i Alfreda Kinseyho, průkopníka výzkumu o sexuálním chování Američanů. „To byli lidi, kteří za něčím stáli, za něčím, co může divákům připomenout etický kód, který už dneska možná vymizel,“ shrnul své postavy.Tehdy měl image chlapa, v němž se snoubí drsnost s něhou, citlivého muže, který se k násilí uchýlí, pouze pokud nemá na vybranou a bude za to trpět výčitkami. Neodolatelná kombinace pro ženské publikum, které taky ocenilo, že se Neeson objevil v roli chápavého ovdovělého nevlastního otce v romantické komedii Láska nebeská.

Měl se objevit v Spielbergově projektu o Abrahamu Lincolnovi a už si kvůli němu načetl Lincolnovy dopisy, ale během let příprav ho nakonec vyměnil Daniel Day-Lewis. Tak jsme zatím stále odkázány na Liama Neesona jako akčního hrdinu a alfa samce, aktuálně ve filmu Mezi vlky. Jeho nedávný výstup v novém seriálu Rickyho Gervaise Life´s Too Short aspoň ukazuje, že si ze své nové image surovce dokáže udělat legraci.

Další fakta o Liamu Neesonovi:

Mezi jeho slavné partnerky kromě Helen Mirren patřily i Julia Roberts, Barbra Streisand a Brooke Shields. S Natashou Richardson byl ženatý necelých patnáct let, až do její tragické smrti po úrazu při lyžování v březnu 2009.

Se svými dvěma syny žije v New Yorku. V srpnu 2009 získal americké občanství. Už deset let předtím se stal držitelem Řádu Britského impéria.

Jeho matka byla kuchařka, otec školník v chlapecké základní škole. Má tři sestry. Šedesátiny oslaví 7. června.

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
01. 06. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
20. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
15. 03. 2012 Mishka7 Kocour: Liam Neeson (reakcí: 0)
15. 03. 2012 Werushka7 no, (reakcí: 0)
08. 03. 2012 Mlny17 .. (reakcí: 0)
06. 03. 2012 Tecireg ... (reakcí: 1)
06. 03. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
06. 03. 2012 grizlinka . (reakcí: 0)
06. 03. 2012 pohadka Liam je krů´ta (reakcí: 0)
06. 03. 2012 Daniela76 Liam Neeson (reakcí: 0)
06. 03. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
06. 03. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

30. 03. 2017 Horoskop Panna

Nezadaná má šanci potkat novou lásku. Vyraž na večírek nebo kamkoliv jinam do společnosti, pokud budeš sedět doma, se... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist